Başkale 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Başkale sonuçlarında DEM Parti %59,2 ile birinci, AK Parti %30,0 ile ikinci; fark 29,2 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 53,4 puan üstünde. 69 mahalle ve köy arasından 56'sında DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Bölekli Mahallesi (%93,8); AK Parti en güçlü Belencik Mahallesi (%78,0). Katılım %69,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Başkale 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Başkale, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Başkale | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 9.799 | %59,2 | %55,2 | %5,8 | +53,4 |
| AK Parti | 4.968 | %30,0 | %27,9 | %32,4 | −2,4 |
| CHP | 897 | %5,4 | %3,1 | %34,5 | −29,1 |
| Yeniden Refah | 258 | %1,6 | %6,3 | %7,0 | −5,4 |
| Büyük Birlik | 203 | %1,2 | %0,4 | %1,3 | −0,1 |
| BTP | 106 | %0,6 | %0,4 | %0,4 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 98 | %0,6 | %2,1 | %0,7 | −0,1 |
| TKP | 95 | %0,6 | %0,4 | %0,2 | +0,3 |
| Saadet | 81 | %0,5 | %0,5 | %1,3 | −0,8 |
| Bağımsızlar | 48 | %0,3 | %0,4 | %0,3 | −0,0 |
Başkale seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 112 | 26.692 | 18.495 | %69,3 | 16.553 | 1.942 |
Başkale mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açıkağıl Mahallesi | DEM Parti | %90,2 | %9,8 | %67,6 | 68 |
| Akçalı Mahallesi | DEM Parti | %50,0 | %39,2 | %63,5 | 156 |
| Albayrak Mahallesi | DEM Parti | %67,2 | %23,9 | %80,5 | 631 |
| Aşağıküme Mahallesi | DEM Parti | %75,5 | %20,9 | %78,3 | 374 |
| Aşalan Mahallesi | DEM Parti | %81,5 | %15,8 | %58,3 | 259 |
| Atlılar Mahallesi | DEM Parti | %66,2 | %18,4 | %60,5 | 357 |
| Aydemir Mahallesi | DEM Parti | %75,9 | %17,1 | %81,0 | 300 |
| Azıklı Mahallesi | DEM Parti | %66,2 | %22,5 | %71,8 | 419 |
| Barış Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %48,8 | %68,5 | 409 |
| Belencik Mahallesi | AK Parti | %18,3 | %78,0 | %73,5 | 166 |
| Beşocak Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %53,3 | %94,7 | 19 |
| Bilgeç Mahallesi | DEM Parti | %92,5 | %6,5 | %58,6 | 210 |
| Böğrüpek Mahallesi | DEM Parti | %75,0 | %17,2 | %68,0 | 594 |
| Bölekli Mahallesi | DEM Parti | %93,8 | %4,2 | %56,6 | 175 |
| Büklümdere Mahallesi | DEM Parti | %86,4 | %5,6 | %86,7 | 165 |
| Çakırdoğan Mahallesi | DEM Parti | %49,0 | %46,9 | %87,0 | 253 |
| Çaldıran Mahallesi | DEM Parti | %38,3 | %35,2 | %71,0 | 628 |
| Dereiçi Mahallesi | AK Parti | %26,4 | %66,7 | %92,7 | 96 |
| Deringeçit Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %52,8 | %86,7 | 45 |
| Ekecek Mahallesi | DEM Parti | %55,6 | %33,8 | %86,7 | 488 |
| Erek Mahallesi | DEM Parti | %65,2 | %27,5 | %66,9 | 124 |
| Erkonağı Mahallesi | DEM Parti | %60,0 | %0,0 | %62,5 | 16 |
| Esenyamaç Mahallesi | DEM Parti | %76,3 | %14,9 | %77,9 | 1.096 |
| Eşmepınar Mahallesi | AK Parti | %19,3 | %62,3 | %68,4 | 421 |
| Evbakan Mahallesi | DEM Parti | %92,6 | %4,0 | %73,9 | 272 |
| Gedikbaşı Mahallesi | DEM Parti | %76,7 | %19,3 | %67,7 | 288 |
| Gelenler Mahallesi | DEM Parti | %66,4 | %25,9 | %73,1 | 350 |
| Güleçler Mahallesi | DEM Parti | %86,2 | %8,2 | %59,6 | 297 |
| Güroluk Mahallesi | DEM Parti | %76,3 | %22,1 | %75,4 | 191 |
| Güvendik Mahallesi | DEM Parti | %63,6 | %31,5 | %58,6 | 266 |
| Hafiziye Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %45,5 | %59,0 | 2.150 |
| Hasanbey Mahallesi | AK Parti | %28,5 | %64,2 | %67,4 | 288 |
| Ilıcak Mahallesi | DEM Parti | %45,5 | %15,5 | %68,9 | 868 |
| Işıklı Mahallesi | DEM Parti | %50,0 | %37,5 | %77,1 | 35 |
| Kaşkol Mahallesi | DEM Parti | %49,1 | %35,2 | %88,1 | 143 |
| Kavurgalı Mahallesi | DEM Parti | %79,8 | %11,7 | %86,9 | 130 |
| Keçilioba Mahallesi | DEM Parti | %61,8 | %23,5 | %88,1 | 42 |
| Kızılca Mahallesi | DEM Parti | %88,1 | %6,2 | %58,1 | 363 |
| Kocaköy Mahallesi | DEM Parti | %64,5 | %31,3 | %78,7 | 230 |
| Koçdağı Mahallesi | DEM Parti | %58,6 | %25,0 | %60,1 | 218 |
| Konuksayar Mahallesi | DEM Parti | %68,8 | %29,2 | %73,8 | 65 |
| Kovalıpınar Mahallesi | DEM Parti | %57,2 | %35,3 | %91,9 | 246 |
| Köprüağzı Mahallesi | Büyük Birlik | %38,4 | %16,7 | %60,8 | 355 |
| Mahmutabat Mahallesi | DEM Parti | %71,9 | %17,2 | %70,1 | 97 |
| Oğulveren Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %44,8 | %71,2 | 780 |
| Ortayazı Mahallesi | DEM Parti | %47,9 | %35,1 | %51,7 | 211 |
| Ortayol Mahallesi | DEM Parti | %85,9 | %10,9 | %68,5 | 356 |
| Ömerdağı Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %55,6 | %75,4 | 224 |
| Öncüler Mahallesi | AK Parti | %30,3 | %32,2 | %71,0 | 572 |
| Örencik Mahallesi | DEM Parti | %80,8 | %15,4 | %63,2 | 133 |
| Örenkale Mahallesi | DEM Parti | %58,9 | %30,9 | %80,9 | 440 |
| Örmetaş Mahallesi | DEM Parti | %44,9 | %44,9 | %67,0 | 285 |
| Özpınar Mahallesi | DEM Parti | %69,2 | %19,9 | %59,8 | 286 |
| Saçan Mahallesi | DEM Parti | %85,7 | %8,9 | %72,9 | 354 |
| Sallıdere Mahallesi | DEM Parti | %76,9 | %16,1 | %75,9 | 241 |
| Savaşköy Mahallesi | DEM Parti | %54,2 | %9,2 | %46,7 | 317 |
| Sualtı Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %54,6 | %53,0 | 411 |
| Tahıl Mahallesi | DEM Parti | %82,1 | %14,1 | %56,3 | 160 |
| Tepebaşı Mahallesi | DEM Parti | %52,3 | %41,1 | %66,7 | 2.210 |
| Tınazlı Mahallesi | DEM Parti | %74,3 | %20,0 | %77,4 | 53 |
| Uğurlu Mahallesi | DEM Parti | %80,7 | %16,1 | %77,1 | 258 |
| Yanal Mahallesi | DEM Parti | %91,2 | %6,1 | %78,6 | 192 |
| Yavuzlar Mahallesi | DEM Parti | %83,9 | %13,7 | %82,7 | 336 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %51,4 | %40,5 | %65,7 | 2.930 |
| Yolmaçayır Mahallesi | DEM Parti | %55,9 | %35,3 | %64,2 | 240 |
| Yukarıdallı Mahallesi | DEM Parti | %76,5 | %23,5 | %40,0 | 45 |
| Yukarıdarıca Mahallesi | DEM Parti | %74,3 | %20,6 | %87,5 | 329 |
| Yukarıdikmen Mahallesi | DEM Parti | %57,6 | %31,7 | %65,7 | 428 |
| Yurttepe Mahallesi | DEM Parti | %84,1 | %9,7 | %80,7 | 538 |
İlgili sonuçlar