Gürpınar 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gürpınar sonuçlarında DEM Parti %46,7 ile birinci, AK Parti %27,6 ile ikinci; fark 19,1 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 40,9 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,3 (+9,3 puan). 79 mahalle ve köy arasından 59'unda DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Kapçık Mahallesi (%94,7); AK Parti en güçlü Kılıçtutan Mahallesi (%70,0). Katılım %76,1 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gürpınar 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gürpınar, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gürpınar | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 7.033 | %46,7 | %55,2 | %5,8 | +40,9 |
| AK Parti | 4.157 | %27,6 | %27,9 | %32,4 | −4,8 |
| Yeniden Refah | 2.457 | %16,3 | %6,3 | %7,0 | +9,3 |
| Gelecek Partisi | 346 | %2,3 | %0,4 | %0,1 | +2,2 |
| CHP | 276 | %1,8 | %3,1 | %34,5 | −32,7 |
| Vatan Partisi | 260 | %1,7 | %0,1 | %0,1 | +1,6 |
| HÜDA PAR | 225 | %1,5 | %2,1 | %0,7 | +0,8 |
| TKP | 135 | %0,9 | %0,4 | %0,2 | +0,7 |
| Zafer Partisi | 76 | %0,5 | %0,7 | %2,4 | −1,9 |
| BTP | 60 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | +0,0 |
| HAK-PAR | 26 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| AB Parti | 18 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
Gürpınar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 105 | 21.631 | 16.471 | %76,1 | 15.069 | 1.402 |
Gürpınar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbulut Mahallesi | Yeniden Refah | %39,5 | %12,4 | %66,2 | 201 |
| Akdoğu Mahallesi | DEM Parti | %54,4 | %31,6 | %51,3 | 115 |
| Akpınar Mahallesi | DEM Parti | %44,8 | %35,0 | %75,8 | 565 |
| Alnıak Mahallesi | DEM Parti | %58,2 | %19,6 | %80,8 | 198 |
| Arındı Mahallesi | DEM Parti | %34,2 | %32,9 | %67,6 | 216 |
| Aşağıkaymaz Mahallesi | AK Parti | %19,9 | %45,0 | %65,4 | 671 |
| Bağrıyanık Mahallesi | DEM Parti | %50,6 | %18,0 | %89,9 | 328 |
| Beşbudak Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %49,6 | %91,6 | 131 |
| Bozyiğit Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %41,0 | %90,5 | 517 |
| Bölmeçalı Mahallesi | Yeniden Refah | %18,2 | %17,1 | %94,9 | 313 |
| Bükeç Mahallesi | DEM Parti | %93,8 | %6,3 | %75,6 | 90 |
| Cevizalan Mahallesi | DEM Parti | %46,4 | %18,7 | %80,4 | 214 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %31,4 | %72,9 | 687 |
| Çakınlı Mahallesi | DEM Parti | %39,6 | %27,0 | %83,8 | 290 |
| Çatakdibi Mahallesi | DEM Parti | %79,7 | %10,1 | %51,6 | 159 |
| Çavuştepe Mahallesi | DEM Parti | %60,0 | %26,2 | %79,9 | 379 |
| Çepkenli Mahallesi | DEM Parti | %76,9 | %3,1 | %62,9 | 105 |
| Çörekli Mahallesi | DEM Parti | %65,3 | %14,5 | %77,2 | 232 |
| Dağseven Mahallesi | DEM Parti | %84,4 | %8,1 | %84,0 | 169 |
| Değirmendüzü Mahallesi | DEM Parti | %41,3 | %32,4 | %79,3 | 242 |
| Dikbıyık Mahallesi | DEM Parti | %63,7 | %26,5 | %88,5 | 157 |
| Dolaylı Mahallesi | DEM Parti | %92,3 | %1,9 | %75,0 | 148 |
| Doluçıkın Mahallesi | DEM Parti | %67,0 | %22,0 | %88,3 | 120 |
| Elaçmaz Mahallesi | DEM Parti | %56,0 | %37,9 | %81,7 | 765 |
| Erkaldı Mahallesi | DEM Parti | %56,4 | %25,6 | %86,4 | 442 |
| Geçerli Mahallesi | DEM Parti | %80,9 | %10,6 | %58,3 | 84 |
| Geziyurt Mahallesi | DEM Parti | %59,2 | %24,5 | %89,8 | 59 |
| Giyimli Mahallesi | DEM Parti | %86,3 | %12,5 | %64,1 | 131 |
| Gölardı Mahallesi | DEM Parti | %47,9 | %45,8 | %53,3 | 90 |
| Güleçler Mahallesi | DEM Parti | %76,1 | %3,3 | %87,0 | 108 |
| Günbaşı Mahallesi | DEM Parti | %45,9 | %32,4 | %81,1 | 264 |
| Hacıköy Mahallesi | AK Parti | %16,6 | %49,7 | %69,7 | 241 |
| Hoşab Mahallesi | Yeniden Refah | %30,7 | %22,9 | %72,4 | 776 |
| Işıkpınar Mahallesi | DEM Parti | %41,2 | %21,6 | %78,2 | 298 |
| Kalkanlı Mahallesi | DEM Parti | %82,8 | %3,4 | %103,3 | 30 |
| Kapçık Mahallesi | DEM Parti | %94,7 | %5,3 | %70,4 | 27 |
| Karakoç Mahallesi | DEM Parti | %44,4 | %35,4 | %65,5 | 377 |
| Kılıçtutan Mahallesi | AK Parti | %30,0 | %70,0 | %66,7 | 18 |
| Kırkgeçit Mahallesi | DEM Parti | %47,1 | %19,8 | %72,9 | 350 |
| Koçgüden Mahallesi | DEM Parti | %36,0 | %21,1 | %79,9 | 214 |
| Koyunyatağı Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %45,3 | %75,2 | 427 |
| Kuşdağı Mahallesi | DEM Parti | %45,7 | %32,9 | %88,8 | 313 |
| Mollahüseyin Mahallesi | Yeniden Refah | %25,7 | %16,6 | %88,2 | 204 |
| Murataldı Mahallesi | DEM Parti | %60,6 | %22,2 | %51,2 | 211 |
| Oğuldamı Mahallesi | DEM Parti | %50,3 | %23,7 | %70,3 | 276 |
| Ongun Mahallesi | AK Parti | %29,1 | %67,2 | %68,2 | 211 |
| Ortaköy Mahallesi | DEM Parti | %63,9 | %31,3 | %77,7 | 287 |
| Otbiçer Mahallesi | DEM Parti | %50,6 | %16,1 | %75,9 | 439 |
| Örmeli Mahallesi | DEM Parti | %35,2 | %14,0 | %84,1 | 529 |
| Öveçli Mahallesi | AK Parti | %20,9 | %49,4 | %81,1 | 445 |
| Özlüce Mahallesi | DEM Parti | %68,4 | %13,9 | %93,9 | 98 |
| Parmakkapı Mahallesi | DEM Parti | %48,8 | %40,5 | %71,3 | 467 |
| Sakalar Mahallesi | DEM Parti | %58,6 | %24,7 | %88,1 | 412 |
| Sapakonak Mahallesi | DEM Parti | %77,6 | %16,5 | %61,6 | 146 |
| Savacık Mahallesi | DEM Parti | %50,8 | %32,8 | %90,5 | 317 |
| Sevindik Mahallesi | DEM Parti | %40,3 | %20,5 | %57,9 | 520 |
| Sıcaksu Mahallesi | DEM Parti | %84,4 | %11,0 | %85,9 | 135 |
| Sütlüce Mahallesi | DEM Parti | %34,5 | %25,9 | %79,8 | 188 |
| Taşdöndüren Mahallesi | DEM Parti | %56,7 | %12,5 | %69,0 | 155 |
| Taşlıyazı Mahallesi | DEM Parti | %53,8 | %25,8 | %93,6 | 110 |
| Tepegören Mahallesi | DEM Parti | %60,0 | %16,4 | %64,4 | 90 |
| Topçudeğirmeni Mahallesi | DEM Parti | %69,3 | %15,9 | %57,5 | 153 |
| Topsakal Mahallesi | DEM Parti | %76,2 | %20,1 | %81,8 | 407 |
| Topyıldız Mahallesi | DEM Parti | %77,4 | %12,0 | %83,2 | 173 |
| Tutak Mahallesi | DEM Parti | %90,0 | %5,0 | %72,4 | 58 |
| Tutmaç Mahallesi | AK Parti | %32,6 | %34,8 | %77,2 | 716 |
| Umut Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %41,9 | %83,7 | 166 |
| Uzungedik Mahallesi | DEM Parti | %77,9 | %8,3 | %74,0 | 327 |
| Üçdoğan Mahallesi | DEM Parti | %63,2 | %10,5 | %84,0 | 25 |
| Üçgen Mahallesi | DEM Parti | %35,6 | %31,1 | %77,0 | 239 |
| Yalınca Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %46,5 | %88,1 | 134 |
| Yaramış Mahallesi | DEM Parti | %75,9 | %14,3 | %78,0 | 423 |
| Yatağan Mahallesi | Yeniden Refah | %20,3 | %21,4 | %60,9 | 478 |
| Yedisalkım Mahallesi | DEM Parti | %40,8 | %32,9 | %62,3 | 257 |
| Yolaşan Mahallesi | AK Parti | %27,5 | %47,8 | %75,1 | 530 |
| Yoldüştü Mahallesi | Yeniden Refah | %25,3 | %20,1 | %68,0 | 294 |
| Yukarıkaymaz Mahallesi | DEM Parti | %47,9 | %26,1 | %81,0 | 427 |
| Yurtbaşı Mahallesi | DEM Parti | %60,6 | %12,9 | %57,7 | 246 |
| Zernek Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %42,1 | %74,0 | 77 |
İlgili sonuçlar