Esenler Mahallesi 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Esenler Mahallesi sonuçlarında CHP %39,6 ile birinci, AK Parti %32,2 ile ikinci; fark 7,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%24,7) 14,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,4 (+6,9 puan). CHP oy oranında Çanakkale Merkez ilçesindeki 7 mahalle ve köy arasında 4'üncü sırada. 40 sandık, 12.466 kayıtlı seçmen. Katılım %85,4 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
| Parti | Oy | Esenler Mahallesi | Çanakkale Merkez | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHP | 4.118 | %39,6 | %39,4 | %34,9 | %24,7 | +14,9 |
| AK Parti | 3.345 | %32,2 | %33,1 | %35,8 | %38,6 | −6,5 |
| MHP | 2.434 | %23,4 | %23,0 | %22,6 | %16,5 | +6,9 |
| DSP | 220 | %2,1 | %2,4 | %2,3 | %2,9 | −0,8 |
| DTP | 165 | %1,6 | %0,6 | %0,2 | %5,2 | −3,6 |
| DP | 50 | %0,5 | %0,7 | %2,2 | %3,6 | −3,1 |
| Saadet | 25 | %0,2 | %0,4 | %0,4 | %5,4 | −5,1 |
| TKP | 25 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,5 | %0,7 | −0,7 |
| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|---|---|---|---|---|
| 40 | 12.466 | 10.644 | %85,4 | 10.394 | 250 |
Çanakkale Merkez ilçesindeki diğer mahalle ve köyler
- Esenler Mahallesi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
- Çanakkale Merkez sonuçları
- Barbaros Mahallesi seçim sonuçları
- Cevat Paşa Mahallesi seçim sonuçları
- Fevzipaşa Mahallesi seçim sonuçları
- İsmetpaşa Mahallesi seçim sonuçları
- Kemalpaşa Mahallesi seçim sonuçları
- Namık Kemal Mahallesi seçim sonuçları
- Çanakkale sonuçları
- Türkiye geneli 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi