Muş Merkez 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Muş Merkez sonuçlarında AK Parti %50,6 ile birinci, DTP %37,3 ile ikinci; fark 13,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 12,0 puan üstünde. DTP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,3 (+32,1 puan). 10 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Minare Mahallesi (%68,4); DTP en güçlü Dere Mahallesi (%49,4). Katılım %78,2 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Muş Merkez 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Muş Merkez, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Muş Merkez | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 14.005 | %50,6 | %42,7 | %38,6 | +12,0 |
| DTP | 10.315 | %37,3 | %34,3 | %5,2 | +32,1 |
| Saadet | 1.668 | %6,0 | %9,8 | %5,4 | +0,7 |
| MHP | 805 | %2,9 | %1,3 | %16,5 | −13,6 |
| CHP | 377 | %1,4 | %2,7 | %24,7 | −23,3 |
| DP | 149 | %0,5 | %3,9 | %3,6 | −3,1 |
| BTP | 132 | %0,5 | %0,2 | %0,3 | +0,2 |
| Hyp | 86 | %0,3 | %0,1 | %0,0 | +0,3 |
| DSP | 68 | %0,2 | %2,4 | %2,9 | −2,6 |
| İp | 62 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
Muş Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 125 | 37.179 | 29.068 | %78,2 | 27.667 | 1.401 |
Muş Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DTP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Dere Mahallesi | DTP | %40,0 | %49,4 | %79,8 | 1.855 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %61,5 | %21,3 | %76,7 | 4.248 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %55,5 | %34,7 | %81,3 | 1.288 |
| Kültür Mahallesi | DTP | %43,7 | %45,3 | %75,0 | 4.868 |
| Minare Mahallesi | AK Parti | %68,4 | %19,2 | %78,5 | 391 |
| Muratpaşa Mahallesi | AK Parti | %63,4 | %27,3 | %80,8 | 4.192 |
| Saray Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %43,2 | %77,8 | 5.266 |
| Sunay Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %34,8 | %78,1 | 4.103 |
| Yeşilyurt Mahallesi | DTP | %42,6 | %45,5 | %79,7 | 7.641 |
| Zafer Mahallesi | AK Parti | %57,3 | %29,6 | %76,6 | 3.327 |
İlgili sonuçlar