Muş 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Muş sonuçlarında AK Parti %42,7 ile birinci, DTP %34,3 ile ikinci; fark 8,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 4,1 puan üstünde. DTP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,3 (+29,2 puan). 28 belediye arasından 11'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yaygın Beldesi (%58,0); DTP en güçlü Konakkuran Beldesi (%71,1). Katılım %77,7 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Muş 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 33.278 | %42,7 | %38,6 | +4,1 |
| DTP | 26.750 | %34,3 | %5,2 | +29,2 |
| Saadet | 7.626 | %9,8 | %5,4 | +4,4 |
| DP | 3.053 | %3,9 | %3,6 | +0,3 |
| CHP | 2.072 | %2,7 | %24,7 | −22,0 |
| DSP | 1.907 | %2,4 | %2,9 | −0,4 |
| BBP | 1.250 | %1,6 | %1,2 | +0,4 |
| MHP | 978 | %1,3 | %16,5 | −15,2 |
| Bağımsızlar | 394 | %0,5 | %0,7 | −0,2 |
| BTP | 182 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Anavatan | 179 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| Hyp | 86 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKP | 67 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| İp | 62 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
Muş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 381 | 104.429 | 81.175 | %77,7 | 77.884 | 3.291 |
Muş ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | DTP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bulanık | DTP | %37,5 | %51,6 | %77,5 | 10.729 |
| Elmakaya Beldesi | DTP | %14,0 | %35,5 | %91,3 | 1.316 |
| Erentepe Beldesi | DTP | %35,3 | %57,0 | %81,8 | 2.000 |
| Karaağıl Beldesi | CHP | %2,8 | %0,0 | %77,4 | 1.042 |
| Mollakent Beldesi | DTP | %49,2 | %50,6 | %81,6 | 1.073 |
| Rüstemgedik Beldesi | DTP | %11,9 | %58,6 | %74,5 | 1.602 |
| Sarıpınar Beldesi | DTP | %32,4 | %37,3 | %79,4 | 1.352 |
| Uzgörür Beldesi | AK Parti | %44,5 | %39,1 | %77,5 | 1.420 |
| Yemişen Beldesi | DTP | %42,5 | %54,7 | %85,9 | 971 |
| Yoncalı Beldesi | AK Parti | %39,3 | %14,7 | %88,8 | 1.004 |
| Hasköy | DP | %30,1 | %0,0 | %70,7 | 7.222 |
| Düzkışla Beldesi | Saadet | %32,2 | %0,0 | %74,1 | 1.566 |
| Korkut | Saadet | %48,7 | %1,5 | %88,8 | 1.734 |
| Altınova Beldesi | DTP | %47,5 | %51,6 | %84,4 | 1.425 |
| Karakale Beldesi | CHP | %21,9 | %21,5 | %85,3 | 927 |
| Malazgirt | DTP | %47,8 | %49,8 | %79,9 | 9.972 |
| Gülkoru Beldesi | AK Parti | %54,3 | %45,2 | %87,9 | 979 |
| Konakkuran Beldesi | DTP | %1,0 | %71,1 | %74,9 | 1.082 |
| Muş Merkez | AK Parti | %50,6 | %37,3 | %78,2 | 37.179 |
| Karaağaçlı Beldesi | AK Parti | %52,1 | %0,0 | %83,1 | 1.173 |
| Kırköy Beldesi | AK Parti | %57,7 | %0,0 | %85,7 | 1.059 |
| Kızılağaç Beldesi | DSP | %34,1 | %2,3 | %89,2 | 1.488 |
| Konukbekler Beldesi | AK Parti | %37,6 | %31,5 | %55,0 | 2.607 |
| Serinova Beldesi | AK Parti | %50,1 | %48,6 | %86,1 | 1.456 |
| Sungu Beldesi | AK Parti | %50,9 | %0,0 | %79,9 | 2.802 |
| Yaygın Beldesi | AK Parti | %58,0 | %0,0 | %85,6 | 1.945 |
| Yeşilova Beldesi | AK Parti | %43,6 | %0,0 | %78,1 | 1.377 |
| Varto | DTP | %27,8 | %53,9 | %65,2 | 5.927 |
İlgili sonuçlar