Sivas 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Sivas sonuçlarında BBP %40,5 ile birinci, AK Parti %34,1 ile ikinci; fark 6,3 puan. BBP burada Türkiye ortalamasının (%1,2) 39,3 puan üstünde. 46 belediye arasından 11'inde BBP önde. BBP en güçlü Yeniçubuk Beldesi (%69,9); AK Parti en güçlü Gölova (%59,1). Katılım %83,1 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sivas 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BBP | 99.674 | %40,5 | %1,2 | +39,3 |
| AK Parti | 84.061 | %34,1 | %38,6 | −4,5 |
| CHP | 22.067 | %9,0 | %24,7 | −15,7 |
| MHP | 21.004 | %8,5 | %16,5 | −8,0 |
| Saadet | 13.662 | %5,5 | %5,4 | +0,2 |
| Bağımsızlar | 1.814 | %0,7 | %0,7 | −0,0 |
| DP | 1.283 | %0,5 | %3,6 | −3,1 |
| BTP | 1.076 | %0,4 | %0,3 | +0,1 |
| DSP | 776 | %0,3 | %2,9 | −2,6 |
| Ödp | 392 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 272 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 225 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Sivas seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.109 | 306.239 | 254.475 | %83,1 | 246.306 | 8.169 |
Sivas ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | BBP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akıncılar | AK Parti | %14,0 | %35,9 | %77,0 | 2.126 |
| Altınyayla | BBP | %54,2 | %39,2 | %89,7 | 1.862 |
| Deliilyas Beldesi | CHP | %25,8 | %26,2 | %90,9 | 1.193 |
| Kale Beldesi | AK Parti | %32,0 | %42,1 | %91,0 | 456 |
| Divriği | CHP | %0,0 | %30,3 | %86,5 | 7.875 |
| Doğanşar | MHP | %0,0 | %46,9 | %84,6 | 1.172 |
| Gemerek | AK Parti | %27,4 | %27,5 | %88,6 | 3.869 |
| Çepni Beldesi | Bağımsızlar | %0,0 | %3,1 | %87,8 | 1.330 |
| Eğerci Beldesi | BBP | %52,9 | %47,1 | %86,1 | 1.065 |
| İnkışla Beldesi | AK Parti | %0,0 | %53,9 | %89,7 | 614 |
| Sızır Beldesi | CHP | %0,0 | %44,8 | %91,5 | 3.428 |
| Yeniçubuk Beldesi | BBP | %69,9 | %27,9 | %89,8 | 4.671 |
| Gölova | AK Parti | %0,0 | %59,1 | %69,5 | 1.039 |
| Gürün | AK Parti | %31,1 | %35,7 | %84,5 | 6.398 |
| Suçatı Beldesi | AK Parti | %0,0 | %52,1 | %86,8 | 1.160 |
| Hafik | AK Parti | %15,0 | %42,1 | %86,6 | 1.671 |
| İmranlı | AK Parti | %0,0 | %29,6 | %83,0 | 2.305 |
| Kangal | AK Parti | %32,1 | %39,3 | %87,3 | 6.398 |
| Alacahan Beldesi | MHP | %0,0 | %49,8 | %87,0 | 1.550 |
| Çetinkaya Beldesi | CHP | %0,0 | %31,3 | %82,7 | 1.292 |
| Havuz Beldesi | AK Parti | %28,6 | %33,0 | %88,0 | 906 |
| Koyulhisar | AK Parti | %0,0 | %51,4 | %75,1 | 3.362 |
| Sivas Merkez | BBP | %51,0 | %33,0 | %83,1 | 191.306 |
| Gümüşdere Beldesi | MHP | %0,0 | %47,2 | %94,7 | 1.179 |
| Kurtlapa Beldesi | BBP | %56,6 | %43,4 | %97,2 | 1.194 |
| Yakupoğlan Beldesi | BBP | %47,7 | %45,5 | %91,4 | 1.181 |
| Yıldız Beldesi | BBP | %32,3 | %29,5 | %87,0 | 1.528 |
| Suşehri | BBP | %34,9 | %33,8 | %85,8 | 8.996 |
| Çataloluk Beldesi | AK Parti | %18,9 | %47,3 | %86,6 | 779 |
| Şarkışla | BBP | %44,7 | %25,5 | %85,0 | 13.569 |
| Akçakışla Beldesi | AK Parti | %31,8 | %50,1 | %74,2 | 838 |
| Cemel Beldesi | AK Parti | %11,4 | %46,3 | %49,0 | 1.562 |
| Gürçayır Beldesi | BBP | %36,0 | %35,7 | %80,0 | 1.687 |
| Kızılcakışla Beldesi | AK Parti | %24,4 | %37,9 | %68,6 | 1.374 |
| Ulaş | MHP | %0,0 | %24,3 | %92,0 | 1.996 |
| Baharözü Beldesi | AK Parti | %0,0 | %51,8 | %95,9 | 689 |
| Yenikarahisar Beldesi | AK Parti | %0,0 | %47,4 | %93,3 | 920 |
| Yıldızeli | AK Parti | %4,2 | %47,7 | %64,6 | 6.040 |
| Güneykaya Beldesi | MHP | %0,0 | %44,0 | %83,6 | 1.324 |
| Kalın Beldesi | AK Parti | %47,4 | %52,6 | %94,1 | 1.120 |
| Kavak Beldesi | MHP | %40,3 | %11,3 | %56,6 | 1.184 |
| Kümbet Beldesi | BBP | %50,6 | %49,4 | %65,8 | 852 |
| Şeyhhalil Beldesi | AK Parti | %0,0 | %45,1 | %63,5 | 1.190 |
| Yavu Beldesi | AK Parti | %0,0 | %51,0 | %42,8 | 1.148 |
| Zara | CHP | %3,8 | %33,6 | %84,9 | 8.002 |
| Şerefiye Beldesi | AK Parti | %0,0 | %54,6 | %83,0 | 839 |
İlgili sonuçlar