Bursa 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Bursa sonuçlarında AK Parti %41,6 ile birinci, CHP %22,3 ile ikinci; fark 19,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 3,0 puan üstünde. 37 belediye arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Tepecik Beldesi (%60,0); CHP en güçlü Nilüfer (%54,2). Katılım %84,9 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bursa 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Bursa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 541.583 | %41,6 | %38,6 | +3,0 |
| CHP | 289.739 | %22,3 | %24,7 | −2,4 |
| MHP | 240.455 | %18,5 | %16,5 | +2,0 |
| DP | 77.531 | %6,0 | %3,6 | +2,3 |
| Saadet | 67.361 | %5,2 | %5,4 | −0,2 |
| Anavatan | 29.156 | %2,2 | %0,6 | +1,6 |
| DTP | 21.085 | %1,6 | %5,2 | −3,5 |
| DSP | 14.357 | %1,1 | %2,9 | −1,8 |
| BTP | 9.052 | %0,7 | %0,3 | +0,4 |
| BBP | 6.893 | %0,5 | %1,2 | −0,7 |
| TKP | 1.398 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 1.039 | %0,1 | %0,7 | −0,7 |
| LDP | 776 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| EMEP | 341 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Bursa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 5.256 | 1.596.977 | 1.355.801 | %84,9 | 1.300.766 | 55.035 |
Bursa ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Büyükorhan | AK Parti | %52,3 | %6,1 | %91,7 | 2.491 |
| Kınık Beldesi | AK Parti | %50,8 | %5,7 | %95,2 | 1.077 |
| Gemlik | CHP | %28,9 | %32,4 | %83,8 | 64.940 |
| Gürsu | AK Parti | %33,4 | %22,2 | %85,3 | 33.558 |
| Harmancık | AK Parti | %57,8 | %39,2 | %94,3 | 3.060 |
| İnegöl | AK Parti | %46,5 | %5,9 | %86,7 | 104.504 |
| Cerrah Beldesi | MHP | %37,8 | %0,0 | %92,9 | 2.371 |
| Kurşunlu Beldesi | CHP | %42,3 | %53,4 | %96,7 | 2.917 |
| Tahtaköprü Beldesi | BTP | %21,7 | %0,4 | %94,2 | 1.357 |
| Yeniceköy Beldesi | MHP | %40,0 | %1,1 | %92,2 | 7.802 |
| İznik | MHP | %31,8 | %23,9 | %87,8 | 16.170 |
| Boyalıca Beldesi | Saadet | %32,0 | %1,0 | %96,1 | 1.974 |
| Elbeyli Beldesi | AK Parti | %48,8 | %45,7 | %96,9 | 2.025 |
| Karacabey | AK Parti | %23,2 | %17,6 | %87,6 | 35.984 |
| Keles | AK Parti | %48,7 | %1,4 | %89,4 | 2.594 |
| Kestel | AK Parti | %41,1 | %35,8 | %87,6 | 26.523 |
| Mudanya | AK Parti | %32,0 | %25,6 | %84,3 | 34.997 |
| Tirilye Beldesi | AK Parti | %50,1 | %48,7 | %93,0 | 1.610 |
| Mustafakemalpaşa | AK Parti | %40,9 | %10,3 | %87,1 | 40.456 |
| Çeltikçi Beldesi | CHP | %26,3 | %40,2 | %94,4 | 1.326 |
| Tatkavaklı Beldesi | AK Parti | %39,6 | %25,4 | %93,3 | 2.016 |
| Tepecik Beldesi | AK Parti | %60,0 | %0,7 | %95,8 | 1.516 |
| Yalıntaş Beldesi | AK Parti | %40,0 | %1,9 | %93,6 | 3.726 |
| Yeşilova Beldesi | MHP | %8,3 | %16,1 | %95,9 | 1.508 |
| Nilüfer | CHP | %34,2 | %54,2 | %85,0 | 190.583 |
| Orhaneli | AK Parti | %48,2 | %6,4 | %93,0 | 5.541 |
| Göynükbelen Beldesi | AK Parti | %41,3 | %13,8 | %96,4 | 1.434 |
| Karıncalı Beldesi | AK Parti | %45,4 | %8,2 | %95,9 | 1.379 |
| Orhangazi | Anavatan | %30,2 | %11,8 | %87,9 | 38.214 |
| Çakırlı Beldesi | CHP | %24,9 | %39,9 | %94,4 | 1.546 |
| Narlıca Beldesi | AK Parti | %37,0 | %1,9 | %93,4 | 1.103 |
| Sölöz Beldesi | AK Parti | %36,0 | %26,2 | %89,1 | 1.274 |
| Yeniköy Beldesi | CHP | %20,6 | %27,4 | %92,9 | 2.817 |
| Yenisölöz Beldesi | AK Parti | %44,4 | %20,7 | %90,6 | 937 |
| Osmangazi | AK Parti | %44,6 | %21,1 | %83,8 | 526.315 |
| Yenişehir | AK Parti | %33,0 | %24,3 | %89,1 | 20.342 |
| Yıldırım | AK Parti | %47,6 | %13,3 | %83,5 | 408.990 |
İlgili sonuçlar