Aksaray 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aksaray sonuçlarında AK Parti %52,7 ile birinci, MHP %32,0 ile ikinci; fark 20,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 14,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,0 (+15,5 puan). 44 belediye arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ozancık Beldesi (%80,1); MHP en güçlü Yuva Beldesi (%58,4). Katılım %81,9 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aksaray 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aksaray, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aksaray | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 80.056 | %52,7 | %38,6 | +14,0 |
| MHP | 48.651 | %32,0 | %16,5 | +15,5 |
| CHP | 9.341 | %6,1 | %24,7 | −18,6 |
| Saadet | 6.001 | %3,9 | %5,4 | −1,4 |
| DP | 5.763 | %3,8 | %3,6 | +0,2 |
| DSP | 1.398 | %0,9 | %2,9 | −2,0 |
| BTP | 687 | %0,5 | %0,3 | +0,1 |
| TKP | 116 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Anavatan | 34 | %0,0 | %0,6 | −0,6 |
| Bağımsızlar | 4 | %0,0 | %0,7 | −0,7 |
Aksaray seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 705 | 193.013 | 158.137 | %81,9 | 152.051 | 6.086 |
Aksaray ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçören | AK Parti | %50,5 | %22,3 | %70,2 | 2.507 |
| Aksaray Merkez | AK Parti | %58,4 | %31,0 | %79,8 | 107.062 |
| Acıpınar Beldesi | AK Parti | %57,4 | %1,1 | %92,7 | 1.063 |
| Akçakent Beldesi | AK Parti | %28,7 | %26,5 | %88,2 | 1.047 |
| Altınkaya Beldesi | AK Parti | %55,5 | %1,1 | %79,4 | 1.556 |
| Armutlu Beldesi | AK Parti | %37,5 | %32,7 | %87,1 | 1.052 |
| Bağlıkaya Beldesi | MHP | %33,1 | %53,7 | %91,3 | 2.040 |
| Doğantarla Beldesi | AK Parti | %45,9 | %29,4 | %90,8 | 1.261 |
| Helvadere Beldesi | DP | %25,6 | %20,8 | %83,7 | 1.942 |
| İncesu Beldesi | AK Parti | %52,8 | %46,2 | %91,8 | 1.541 |
| Karkın Beldesi | MHP | %45,8 | %54,2 | %79,6 | 1.228 |
| Kutlu Beldesi | MHP | %44,4 | %55,0 | %95,7 | 1.494 |
| Sağlık Beldesi | MHP | %43,1 | %55,7 | %92,4 | 1.518 |
| Sarayhan Beldesi | AK Parti | %51,7 | %48,2 | %83,2 | 957 |
| Sevinçli Beldesi | MHP | %23,1 | %42,9 | %84,8 | 1.014 |
| Taşpınar Beldesi | CHP | %6,4 | %37,8 | %94,2 | 1.744 |
| Topakkaya Beldesi | AK Parti | %41,4 | %29,8 | %94,3 | 2.039 |
| Ulukışla Beldesi | CHP | %48,4 | %0,4 | %85,3 | 592 |
| Yenikent Beldesi | AK Parti | %53,7 | %46,0 | %96,7 | 2.859 |
| Yeşilova Beldesi | AK Parti | %35,1 | %34,1 | %93,4 | 3.000 |
| Yeşiltepe Beldesi | AK Parti | %74,3 | %3,0 | %92,6 | 1.836 |
| Yuva Beldesi | MHP | %38,9 | %58,4 | %77,7 | 1.009 |
| Eskil | MHP | %43,0 | %47,3 | %93,7 | 9.643 |
| Eşmekaya Beldesi | MHP | %47,9 | %51,4 | %98,6 | 1.555 |
| Gülağaç | AK Parti | %51,6 | %16,6 | %87,1 | 2.964 |
| Bekarlar Beldesi | AK Parti | %58,3 | %1,9 | %92,0 | 1.011 |
| Demirci Beldesi | AK Parti | %59,6 | %39,5 | %90,3 | 2.718 |
| Gülpınar Beldesi | AK Parti | %52,4 | %0,0 | %81,6 | 1.984 |
| Saratlı Beldesi | DSP | %0,2 | %0,0 | %88,6 | 1.437 |
| Sofular Beldesi | AK Parti | %55,1 | %0,0 | %95,3 | 868 |
| Güzelyurt | AK Parti | %50,8 | %46,6 | %87,9 | 2.055 |
| Ihlara Beldesi | AK Parti | %48,4 | %11,6 | %82,3 | 1.938 |
| Ilısu Beldesi | MHP | %20,0 | %41,7 | %77,1 | 1.157 |
| Selime Beldesi | AK Parti | %37,7 | %29,4 | %79,7 | 1.481 |
| Ortaköy | AK Parti | %52,8 | %23,1 | %75,5 | 12.769 |
| Balcı Beldesi | AK Parti | %55,7 | %43,9 | %96,8 | 1.173 |
| Bozkır Beldesi | AK Parti | %77,6 | %21,9 | %60,0 | 949 |
| Çiftevi Beldesi | AK Parti | %50,1 | %48,4 | %78,7 | 597 |
| Devedamı Beldesi | AK Parti | %52,3 | %47,3 | %65,7 | 792 |
| Harmandalı Beldesi | MHP | %48,0 | %51,7 | %87,6 | 1.167 |
| Ozancık Beldesi | AK Parti | %80,1 | %7,8 | %56,0 | 984 |
| Sarıkaraman Beldesi | MHP | %41,9 | %57,9 | %77,7 | 1.320 |
| Sarıyahşi | MHP | %49,2 | %50,0 | %60,9 | 3.494 |
| Boğazköy Beldesi | AK Parti | %53,8 | %44,3 | %80,7 | 596 |
İlgili sonuçlar