Kırşehir 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kırşehir sonuçlarında AK Parti %38,9 ile birinci, CHP %27,2 ile ikinci; fark 11,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 0,3 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,2 (+9,7 puan). 29 belediye arasından 11'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Büyükabdiuşağı Beldesi (%65,7); CHP en güçlü İsahocalı Beldesi (%62,9). Katılım %83,5 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kırşehir 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kırşehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kırşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 39.115 | %38,9 | %38,6 | +0,3 |
| CHP | 27.308 | %27,2 | %24,7 | +2,5 |
| MHP | 26.326 | %26,2 | %16,5 | +9,7 |
| Saadet | 4.237 | %4,2 | %5,4 | −1,1 |
| DP | 1.297 | %1,3 | %3,6 | −2,3 |
| DTP | 960 | %1,0 | %5,2 | −4,2 |
| DSP | 520 | %0,5 | %2,9 | −2,4 |
| Bağımsızlar | 277 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| BTP | 206 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 87 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Hyp | 84 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| LDP | 38 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| BBP | 12 | %0,0 | %1,2 | −1,2 |
| Anavatan | 5 | %0,0 | %0,6 | −0,6 |
Kırşehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 465 | 124.771 | 104.152 | %83,5 | 100.472 | 3.680 |
Kırşehir ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakent | DP | %23,0 | %0,2 | %93,7 | 654 |
| Mahsenli Beldesi | AK Parti | %48,6 | %1,1 | %90,2 | 410 |
| Akpınar | AK Parti | %57,8 | %40,2 | %93,4 | 2.198 |
| Aşağıhomurlu Beldesi | CHP | %49,7 | %50,3 | %93,7 | 602 |
| Büyükabdiuşağı Beldesi | AK Parti | %65,7 | %0,0 | %85,6 | 423 |
| Köşker Beldesi | CHP | %48,8 | %51,2 | %90,9 | 581 |
| Boztepe | AK Parti | %42,3 | %38,0 | %97,5 | 2.093 |
| Karacaören Beldesi | CHP | %25,0 | %37,3 | %96,5 | 455 |
| Çiçekdağı | MHP | %31,4 | %25,2 | %88,7 | 4.664 |
| Boğazevci Beldesi | MHP | %35,3 | %0,0 | %94,3 | 722 |
| Kaman | MHP | %38,1 | %15,8 | %82,2 | 14.717 |
| Başköy Beldesi | MHP | %41,1 | %0,0 | %88,8 | 356 |
| Çağırkan Beldesi | AK Parti | %61,9 | %0,0 | %83,1 | 1.094 |
| Demirli Beldesi | AK Parti | %40,3 | %32,3 | %48,8 | 1.615 |
| Hamit Beldesi | MHP | %47,1 | %0,0 | %87,3 | 968 |
| İsahocalı Beldesi | CHP | %35,0 | %62,9 | %81,0 | 982 |
| Kargınyenice Beldesi | CHP | %19,7 | %48,0 | %84,5 | 1.370 |
| Kurancılı Beldesi | AK Parti | %51,9 | %47,7 | %76,1 | 1.638 |
| Ömerhacılı Beldesi | CHP | %49,2 | %49,3 | %52,6 | 1.231 |
| Savcılıbüyükoba Beldesi | MHP | %32,9 | %21,6 | %75,9 | 1.070 |
| Yelek Beldesi | AK Parti | %61,2 | %0,0 | %59,7 | 991 |
| Kırşehir Merkez | AK Parti | %37,7 | %32,8 | %82,6 | 71.334 |
| Çayağzı Beldesi | AK Parti | %44,3 | %0,0 | %94,5 | 781 |
| Dulkadirli Beldesi | MHP | %32,6 | %0,0 | %97,7 | 311 |
| Karahıdır Beldesi | DSP | %27,2 | %16,9 | %93,9 | 672 |
| Özbağ Beldesi | MHP | %20,5 | %35,7 | %91,5 | 2.833 |
| Toklümen Beldesi | MHP | %45,9 | %0,0 | %86,8 | 750 |
| Ulupınar Beldesi | AK Parti | %55,7 | %0,0 | %93,8 | 592 |
| Mucur | MHP | %47,8 | %3,1 | %89,6 | 8.664 |
İlgili sonuçlar