Isparta 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Isparta sonuçlarında AK Parti %35,3 ile birinci, MHP %31,6 ile ikinci; fark 3,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 3,3 puan altında. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,1 (+15,5 puan). 50 belediye arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuyucak Beldesi (%70,4); MHP en güçlü Özgüney Beldesi (%55,8). Katılım %86,3 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Isparta 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Isparta, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Isparta | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 68.119 | %35,3 | %38,6 | −3,3 |
| MHP | 60.876 | %31,6 | %16,5 | +15,1 |
| DP | 36.835 | %19,1 | %3,6 | +15,5 |
| CHP | 10.487 | %5,4 | %24,7 | −19,3 |
| Saadet | 9.141 | %4,7 | %5,4 | −0,6 |
| Bağımsızlar | 1.941 | %1,0 | %0,7 | +0,3 |
| BBP | 1.914 | %1,0 | %1,2 | −0,2 |
| DSP | 1.825 | %0,9 | %2,9 | −1,9 |
| DTP | 700 | %0,4 | %5,2 | −4,8 |
| Anavatan | 512 | %0,3 | %0,6 | −0,3 |
| BTP | 357 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 204 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Isparta seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 875 | 232.979 | 201.086 | %86,3 | 192.911 | 8.175 |
Isparta ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksu | CHP | %29,3 | %6,0 | %92,9 | 1.582 |
| Yakaafşar Beldesi | CHP | %32,0 | %26,0 | %96,1 | 564 |
| Atabey | MHP | %30,2 | %40,0 | %90,0 | 3.342 |
| İslamköy Beldesi | AK Parti | %55,4 | %7,5 | %96,2 | 928 |
| Eğirdir | AK Parti | %39,3 | %24,2 | %84,0 | 12.113 |
| Barla Beldesi | AK Parti | %42,5 | %17,3 | %91,2 | 1.118 |
| Gökçehöyük Beldesi | CHP | %9,8 | %41,4 | %96,1 | 951 |
| Pazarköy Beldesi | MHP | %45,4 | %51,1 | %95,0 | 738 |
| Sarıidris Beldesi | AK Parti | %51,9 | %48,1 | %89,0 | 1.723 |
| Gelendost | DP | %22,0 | %5,7 | %88,6 | 3.960 |
| Bağıllı Beldesi | CHP | %26,3 | %16,8 | %87,5 | 1.475 |
| Yaka Beldesi | CHP | %26,4 | %0,0 | %87,0 | 1.656 |
| Gönen | MHP | %35,4 | %39,2 | %94,7 | 2.822 |
| Güneykent Beldesi | AK Parti | %39,9 | %21,2 | %93,3 | 1.491 |
| Isparta Merkez | MHP | %31,8 | %38,7 | %87,0 | 125.089 |
| Büyükgökçeli Beldesi | AK Parti | %35,5 | %29,5 | %94,7 | 1.245 |
| Kuleönü Beldesi | AK Parti | %35,4 | %27,7 | %96,3 | 1.751 |
| Sav Beldesi | AK Parti | %40,0 | %20,3 | %95,2 | 2.374 |
| Keçiborlu | CHP | %33,8 | %19,4 | %86,8 | 5.854 |
| Aydoğmuş Beldesi | MHP | %35,9 | %51,9 | %94,4 | 713 |
| İncesu Beldesi | CHP | %45,9 | %5,8 | %94,2 | 377 |
| Kılıç Beldesi | DP | %46,3 | %0,6 | %95,0 | 1.561 |
| Senir Beldesi | AK Parti | %43,4 | %11,5 | %87,5 | 2.179 |
| Senirkent | MHP | %39,9 | %40,7 | %85,7 | 4.417 |
| Büyükkabaca Beldesi | AK Parti | %45,9 | %30,7 | %95,0 | 2.738 |
| Uluğbey Beldesi | DSP | %1,9 | %0,0 | %87,7 | 748 |
| Yassıören Beldesi | AK Parti | %54,1 | %1,0 | %93,5 | 558 |
| Sütçüler | AK Parti | %49,0 | %11,1 | %85,6 | 1.856 |
| Ayvalıpınar Beldesi | AK Parti | %41,9 | %16,2 | %93,0 | 683 |
| Kasımlar Beldesi | AK Parti | %48,1 | %7,4 | %90,9 | 672 |
| Kesme Beldesi | AK Parti | %60,8 | %35,8 | %91,3 | 972 |
| Çarıksaraylar Beldesi | AK Parti | %43,7 | %25,9 | %93,5 | 2.632 |
| Çiçekpınar Beldesi | AK Parti | %55,7 | %41,3 | %90,4 | 1.880 |
| Göksöğüt Beldesi | AK Parti | %39,2 | %24,4 | %88,8 | 1.175 |
| Uluborlu | AK Parti | %67,0 | %31,1 | %78,8 | 5.073 |
| Yalvaç | DP | %34,1 | %19,8 | %81,5 | 13.862 |
| Bağkonak Beldesi | CHP | %38,0 | %14,0 | %63,5 | 1.472 |
| Çetince Beldesi | AK Parti | %62,5 | %2,0 | %83,5 | 1.302 |
| Dedeçam Beldesi | MHP | %38,4 | %39,9 | %56,1 | 1.439 |
| Hüyüklü Beldesi | MHP | %38,4 | %53,7 | %60,3 | 2.039 |
| Kozluçay Beldesi | AK Parti | %49,5 | %1,0 | %67,4 | 1.593 |
| Körküler Beldesi | AK Parti | %42,3 | %31,2 | %82,4 | 1.535 |
| Kumdanlı Beldesi | AK Parti | %30,4 | %5,4 | %90,3 | 1.355 |
| Kuyucak Beldesi | AK Parti | %70,4 | %24,8 | %77,6 | 841 |
| Özbayat Beldesi | AK Parti | %50,5 | %1,0 | %66,4 | 1.375 |
| Özgüney Beldesi | MHP | %41,4 | %55,8 | %77,3 | 753 |
| Sücüllü Beldesi | AK Parti | %35,8 | %0,8 | %85,4 | 1.966 |
| Tokmacık Beldesi | CHP | %47,2 | %1,1 | %80,8 | 1.289 |
| Yukarıkaşıkara Beldesi | MHP | %23,7 | %53,7 | %88,5 | 1.475 |
| Yenişarbademli | CHP | %42,6 | %12,9 | %90,3 | 1.673 |
İlgili sonuçlar