Eskişehir 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Eskişehir sonuçlarında AK Parti %36,9 ile birinci, DSP %33,9 ile ikinci; fark 3,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 1,7 puan altında. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,9 (+31,0 puan). 28 belediye arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yunusemre Beldesi (%74,0); DSP en güçlü Doğançayır Beldesi (%46,8). Katılım %86,3 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eskişehir 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Eskişehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Eskişehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 154.676 | %36,9 | %38,6 | −1,7 |
| DSP | 141.892 | %33,9 | %2,9 | +31,0 |
| MHP | 50.923 | %12,2 | %16,5 | −4,3 |
| CHP | 50.842 | %12,1 | %24,7 | −12,6 |
| DP | 10.673 | %2,5 | %3,6 | −1,1 |
| Saadet | 7.192 | %1,7 | %5,4 | −3,6 |
| BTP | 1.061 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| BBP | 1.020 | %0,2 | %1,2 | −0,9 |
| Bağımsızlar | 354 | %0,1 | %0,7 | −0,7 |
| TKP | 240 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Anavatan | 8 | %0,0 | %0,6 | −0,6 |
Eskişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.683 | 503.241 | 434.542 | %86,3 | 418.881 | 15.661 |
Eskişehir ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | DSP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alpu | AK Parti | %43,3 | %0,8 | %91,4 | 3.708 |
| Bozan Beldesi | MHP | %31,4 | %0,0 | %94,7 | 1.528 |
| Osmaniye Beldesi | AK Parti | %53,0 | %0,9 | %97,2 | 999 |
| Beylikova | AK Parti | %61,3 | %3,3 | %89,3 | 2.598 |
| Çifteler | AK Parti | %54,3 | %0,0 | %89,5 | 8.342 |
| Günyüzü | AK Parti | %60,2 | %0,0 | %92,7 | 1.549 |
| Gümüşkonak Beldesi | AK Parti | %60,5 | %0,0 | %92,2 | 1.056 |
| Kayakent Beldesi | MHP | %49,8 | %0,0 | %97,8 | 911 |
| Han | AK Parti | %50,9 | %0,0 | %93,3 | 972 |
| İnönü | CHP | %40,2 | %0,0 | %93,1 | 3.233 |
| Mahmudiye | AK Parti | %35,5 | %0,0 | %91,1 | 3.604 |
| Mihalgazi | AK Parti | %49,7 | %0,0 | %92,8 | 1.310 |
| Alpagut Beldesi | AK Parti | %54,7 | %0,0 | %97,1 | 701 |
| Mihalıççık | MHP | %32,7 | %3,2 | %86,9 | 2.227 |
| Dinek Beldesi | AK Parti | %48,4 | %0,0 | %91,7 | 420 |
| Yunusemre Beldesi | AK Parti | %74,0 | %0,0 | %88,8 | 732 |
| Odunpazarı | AK Parti | %36,5 | %32,4 | %85,6 | 250.497 |
| Sarıcakaya | MHP | %46,4 | %0,8 | %93,6 | 1.759 |
| Laçin Beldesi | MHP | %43,1 | %0,0 | %94,3 | 617 |
| Seyitgazi | AK Parti | %42,6 | %10,0 | %94,1 | 2.189 |
| Doğançayır Beldesi | CHP | %5,2 | %46,8 | %96,4 | 1.125 |
| Kırka Beldesi | AK Parti | %61,9 | %0,0 | %97,2 | 3.226 |
| Sivrihisar | DP | %28,2 | %0,4 | %86,2 | 7.030 |
| Dümrek Beldesi | AK Parti | %46,6 | %0,0 | %93,9 | 758 |
| Kaymaz Beldesi | DP | %27,4 | %9,7 | %92,8 | 1.093 |
| Nasrettin Hoca Beldesi | AK Parti | %53,1 | %4,9 | %93,7 | 588 |
| Tepebaşı | DSP | %35,3 | %44,7 | %85,9 | 199.553 |
| Gündüzler Beldesi | DP | %33,4 | %0,0 | %94,0 | 916 |
İlgili sonuçlar