Sultandağı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Sultandağı sonuçlarında CHP %34,8 ile birinci, AK Parti %28,7 ile ikinci; fark 6,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 11,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %26,4 (+10,5 puan). 38 mahalle ve köy arasından 21'inde CHP önde. CHP en güçlü Karapınar-İnönü Mahallesi (%55,8); AK Parti en güçlü Akbaba Köyü (%71,6). Katılım %91,1 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sultandağı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Sultandağı, Afyonkarahisar, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sultandağı | Afyonkarahisar | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.500 | %34,8 | %13,3 | %23,1 | +11,8 |
| AK Parti | 3.707 | %28,7 | %43,5 | %38,4 | −9,7 |
| MHP | 3.415 | %26,4 | %26,8 | %16,0 | +10,5 |
| DSP | 581 | %4,5 | %2,0 | %2,9 | +1,6 |
| DP | 351 | %2,7 | %4,8 | %3,8 | −1,1 |
| BBP | 106 | %0,8 | %2,8 | %2,4 | −1,5 |
| Saadet | 69 | %0,5 | %5,4 | %5,2 | −4,7 |
| İp | 61 | %0,5 | %0,2 | %0,3 | +0,2 |
| Anavatan | 56 | %0,4 | %0,3 | %0,8 | −0,3 |
| BTP | 43 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 28 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
Sultandağı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 62 | 14.695 | 13.385 | %91,1 | 12.917 | 468 |
Sultandağı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbaba Köyü | AK Parti | %7,8 | %71,6 | %83,9 | 124 |
| Çamözü Köyü | CHP | %49,9 | %22,0 | %92,1 | 420 |
| Çavuş Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %39,5 | %88,8 | 811 |
| Çukurcak Köyü | CHP | %42,1 | %41,3 | %85,4 | 322 |
| Dereçine-Atatürk Mahallesi | CHP | %33,7 | %21,4 | %92,2 | 613 |
| Dereçine-Camikebir Mahallesi | CHP | %47,2 | %17,3 | %93,4 | 422 |
| Dereçine-Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %34,9 | %12,7 | %91,9 | 568 |
| Dereçine-Karaman Mahallesi | MHP | %21,6 | %25,6 | %97,9 | 187 |
| Dereçine-Kavaklı Mahallesi | MHP | %31,8 | %9,6 | %91,5 | 176 |
| Doğancık Köyü | CHP | %35,8 | %23,9 | %93,8 | 225 |
| Karakışla Köyü | AK Parti | %5,2 | %59,4 | %98,0 | 100 |
| Karapınar-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %33,0 | %44,9 | %95,0 | 202 |
| Karapınar-İnönü Mahallesi | CHP | %55,8 | %20,2 | %94,1 | 409 |
| Karapınar-Selçuk Mahallesi | CHP | %52,8 | %23,1 | %92,9 | 491 |
| Kayran Mahallesi | CHP | %34,9 | %34,2 | %85,6 | 1.054 |
| Kırca-Bahçelievler Mahallesi | MHP | %6,4 | %4,6 | %93,0 | 500 |
| Kırca-Çağlayan Mahallesi | MHP | %5,6 | %4,9 | %88,9 | 305 |
| Kırca-Hisar Mahallesi | MHP | %6,1 | %8,5 | %93,9 | 478 |
| Pazaraltı Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %39,1 | %88,7 | 602 |
| Selçuk Mahallesi | CHP | %38,1 | %36,3 | %87,0 | 633 |
| Taşköprü Köyü | MHP | %38,3 | %17,0 | %96,1 | 103 |
| Üçkuyu-Çınarlı Mahallesi | AK Parti | %5,5 | %31,7 | %92,7 | 178 |
| Üçkuyu-Pınarlı Mahallesi | AK Parti | %2,5 | %56,3 | %94,7 | 169 |
| Üçkuyu-Yeşilyurt Mahallesi | DSP | %3,3 | %36,6 | %96,2 | 130 |
| Yakasinek-İmam Aziz Mahallesi | CHP | %40,9 | %31,7 | %92,7 | 288 |
| Yakasinek-Orta Mahallesi | CHP | %34,7 | %30,7 | %91,9 | 198 |
| Yakasinek-Ulupınar Mahallesi | CHP | %39,7 | %30,0 | %92,8 | 445 |
| Yakasinek-Yeni Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %39,7 | %92,1 | 723 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %39,3 | %35,7 | %90,0 | 942 |
| Yenikarabağ Köyü | CHP | %52,5 | %37,5 | %85,4 | 48 |
| Yeşilçiftlik-Akpınar Mahallesi | CHP | %46,9 | %29,6 | %91,5 | 247 |
| Yeşilçiftlik-Aşağı Mahallesi | CHP | %35,1 | %29,3 | %93,5 | 355 |
| Yeşilçiftlik-Sıra Mahallesi | CHP | %42,5 | %25,3 | %95,9 | 535 |
| Yeşilçiftlik-Tepebaşı Mahallesi | CHP | %41,6 | %25,9 | %92,6 | 285 |
| Yeşilçiftlik-Yenikent Mahallesi | AK Parti | %33,0 | %35,9 | %94,0 | 117 |
| Yeşilçiftlik-Yıldız Mahallesi | CHP | %53,5 | %30,1 | %91,3 | 320 |
| Yeşilçiftlik-Yukarı Mahallesi | CHP | %39,8 | %27,0 | %94,0 | 216 |
| Yıldırım Mahallesi | CHP | %43,7 | %30,7 | %86,7 | 754 |
İlgili sonuçlar