Çat 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çat sonuçlarında AK Parti %20,5 ile birinci, DP %18,0 ile ikinci; fark 2,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 17,9 puan altında. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,0 (+14,1 puan). 47 mahalle ve köy arasından 9'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yukarıçat Köyü (%82,7); DP en güçlü Şeyhhasan Köyü (%53,3). Katılım %84,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çat 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çat, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çat | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.982 | %20,5 | %48,0 | %38,4 | −17,9 |
| DP | 1.734 | %18,0 | %3,2 | %3,8 | +14,1 |
| CHP | 1.313 | %13,6 | %3,5 | %23,1 | −9,5 |
| Anavatan | 1.191 | %12,3 | %1,2 | %0,8 | +11,6 |
| BBP | 991 | %10,3 | %4,5 | %2,4 | +7,9 |
| MHP | 835 | %8,6 | %20,2 | %16,0 | −7,3 |
| DSP | 723 | %7,5 | %2,0 | %2,9 | +4,6 |
| Bağımsızlar | 499 | %5,2 | %2,1 | %0,4 | +4,7 |
| Saadet | 281 | %2,9 | %8,6 | %5,2 | −2,3 |
| BTP | 76 | %0,8 | %0,7 | %0,4 | +0,4 |
| TKP | 21 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| İp | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Çat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 69 | 11.659 | 9.884 | %84,8 | 9.658 | 226 |
Çat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaköy Mahallesi | MHP | %7,3 | %31,0 | %90,5 | 570 |
| Aşağıçat Köyü | AK Parti | %46,7 | %9,8 | %83,8 | 117 |
| Babaderesi Köyü | Anavatan | %3,1 | %4,6 | %84,4 | 77 |
| Bağlıca Köyü | CHP | %4,8 | %3,2 | %84,0 | 75 |
| Bardakçı Köyü | DP | %21,6 | %47,6 | %85,5 | 400 |
| Başköy | BBP | %28,8 | %6,9 | %85,3 | 443 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %61,9 | %9,5 | %64,7 | 68 |
| Bozyazı Köyü | DSP | %32,9 | %18,1 | %95,6 | 159 |
| Budaklar Köyü | AK Parti | %32,9 | %25,6 | %95,4 | 87 |
| Çayırtepe Köyü | CHP | %11,3 | %4,7 | %89,8 | 118 |
| Çimenözü Köyü | Anavatan | %14,9 | %28,7 | %69,2 | 143 |
| Çirişli Köyü | Anavatan | %30,2 | %7,9 | %73,3 | 86 |
| Çukurçayır Köyü | Bağımsızlar | %7,5 | %22,6 | %90,4 | 209 |
| Değirmenli Köyü | AK Parti | %38,8 | %24,8 | %83,4 | 302 |
| Elmapınar Köyü | CHP | %5,8 | %12,5 | %74,4 | 164 |
| Göbekören Köyü | CHP | %2,2 | %41,1 | %94,8 | 96 |
| Gökçeşeyh Köyü | AK Parti | %68,3 | %8,9 | %83,7 | 147 |
| Gölköy | Anavatan | %10,0 | %2,5 | %91,1 | 45 |
| Hatunköy | Anavatan | %5,0 | %2,5 | %68,9 | 61 |
| İşkinli Köyü | Anavatan | %25,6 | %8,8 | %73,7 | 179 |
| Kaplıca Köyü | CHP | %6,7 | %11,1 | %84,1 | 408 |
| Karabey Köyü | CHP | %6,7 | %8,9 | %84,2 | 177 |
| Karaca Köyü | CHP | %1,5 | %3,5 | %83,3 | 245 |
| Karaşeyh Köyü | BBP | %11,7 | %1,5 | %74,3 | 545 |
| Kızılca Mahallesi | DP | %12,7 | %20,4 | %92,1 | 394 |
| Köseler Köyü | Anavatan | %8,0 | %13,3 | %79,4 | 189 |
| Kumaşlı Köyü | CHP | %1,3 | %15,6 | %80,2 | 96 |
| Kurbanlı Köyü | CHP | %10,4 | %19,7 | %93,1 | 216 |
| Mollaömer Köyü | Bağımsızlar | %1,3 | %3,1 | %80,7 | 202 |
| Muratçayırı Köyü | CHP | %3,6 | %14,4 | %78,1 | 183 |
| Oyuklu Mahallesi | DP | %13,3 | %39,5 | %81,4 | 1.077 |
| Parmaksız Köyü | Anavatan | %26,3 | %13,5 | %84,7 | 352 |
| Saltaş Köyü | DP | %21,6 | %42,3 | %78,4 | 296 |
| Sarıkaşık Köyü | CHP | %20,1 | %15,0 | %83,3 | 287 |
| Sarıkaya Köyü | DSP | %1,9 | %3,8 | %90,1 | 121 |
| Soğukpınar Köyü | Anavatan | %1,8 | %4,6 | %77,5 | 365 |
| Söbeçayır Köyü | Bağımsızlar | %5,3 | %17,3 | %77,5 | 298 |
| Şeyhhasan Köyü | DP | %26,1 | %53,3 | %91,4 | 301 |
| Taşağıl Köyü | BBP | %27,4 | %4,3 | %91,0 | 255 |
| Tuzlataşı Köyü | Anavatan | %13,7 | %22,6 | %80,6 | 242 |
| Tuzluca Mahallesi | DSP | %23,3 | %7,0 | %92,7 | 454 |
| Tüysüz Köyü | BBP | %27,3 | %8,0 | %88,9 | 99 |
| Yarmak Köyü | DP | %27,8 | %32,1 | %88,3 | 213 |
| Yavi-Fatih Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %2,0 | %92,1 | 390 |
| Yavi-Yavuz Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %3,7 | %92,3 | 414 |
| Yaylasuyu Köyü | AK Parti | %56,3 | %10,3 | %90,0 | 140 |
| Yukarıçat Köyü | AK Parti | %82,7 | %2,0 | %97,4 | 154 |
İlgili sonuçlar