Şenkaya 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şenkaya sonuçlarında AK Parti %28,8 ile birinci, CHP %18,2 ile ikinci; fark 10,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 9,6 puan altında. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,5 (+14,6 puan). 73 mahalle ve köy arasından 36'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü İçmesu Köyü (%85,7); CHP en güçlü Yoğurtçular Köyü (%90,3). Katılım %86,0 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şenkaya 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şenkaya, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şenkaya | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.618 | %28,8 | %48,0 | %38,4 | −9,6 |
| CHP | 2.288 | %18,2 | %3,5 | %23,1 | −4,9 |
| DSP | 2.195 | %17,5 | %2,0 | %2,9 | +14,6 |
| MHP | 1.739 | %13,8 | %20,2 | %16,0 | −2,1 |
| Saadet | 955 | %7,6 | %8,6 | %5,2 | +2,4 |
| Bağımsızlar | 874 | %7,0 | %2,1 | %0,4 | +6,5 |
| DP | 536 | %4,3 | %3,2 | %3,8 | +0,4 |
| BTP | 120 | %1,0 | %0,7 | %0,4 | +0,5 |
| BBP | 106 | %0,8 | %4,5 | %2,4 | −1,5 |
| Anavatan | 64 | %0,5 | %1,2 | %0,8 | −0,3 |
| TKP | 46 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| İp | 27 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
Şenkaya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 92 | 14.910 | 12.826 | %86,0 | 12.568 | 258 |
Şenkaya mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akşar B.m Köyü | AK Parti | %47,6 | %3,6 | %85,2 | 749 |
| Aktaş Köyü | CHP | %0,0 | %73,5 | %89,5 | 38 |
| Alıcık Köyü | Bağımsızlar | %1,0 | %0,0 | %85,1 | 362 |
| Aşağı Mahallesi | AK Parti | %34,2 | %7,2 | %85,0 | 860 |
| Aşağıbakraçlı Köyü | AK Parti | %74,2 | %1,6 | %76,2 | 84 |
| Atyolu Köyü | CHP | %2,4 | %73,3 | %84,7 | 301 |
| Aydoğdu Köyü | CHP | %10,8 | %50,8 | %90,3 | 72 |
| Balkaya Köyü | Bağımsızlar | %33,6 | %1,4 | %75,8 | 198 |
| Bereketli Köyü | AK Parti | %75,0 | %6,8 | %82,5 | 57 |
| Beşpınarlar Köyü | DSP | %8,1 | %19,0 | %88,4 | 241 |
| Beykaynak Köyü | Anavatan | %0,0 | %2,0 | %73,5 | 68 |
| Çamlıalan Köyü | CHP | %4,6 | %76,7 | %89,2 | 619 |
| Çatalelma Köyü | AK Parti | %72,5 | %0,0 | %86,4 | 81 |
| Değirmenlidere Köyü | MHP | %25,8 | %0,6 | %80,2 | 409 |
| Deliktaş Köyü | Bağımsızlar | %15,9 | %0,0 | %62,3 | 146 |
| Doğanköy | DSP | %28,9 | %3,6 | %78,3 | 106 |
| Dokuzelma Köyü | AK Parti | %76,2 | %0,0 | %84,0 | 25 |
| Dolunay Köyü | Saadet | %14,3 | %0,9 | %77,7 | 287 |
| Dörtyol Köyü | AK Parti | %59,5 | %5,4 | %82,8 | 145 |
| Esence Köyü | MHP | %19,0 | %0,0 | %65,6 | 32 |
| Esenyurt Köyü | AK Parti | %46,4 | %1,8 | %90,4 | 125 |
| Evbakan Köyü | DP | %14,0 | %3,5 | %75,0 | 156 |
| Gaziler B.m Köyü | AK Parti | %66,7 | %2,5 | %87,9 | 281 |
| Gezenek Köyü | AK Parti | %51,8 | %12,5 | %87,5 | 64 |
| Göllet B.m Köyü | AK Parti | %31,5 | %2,0 | %82,7 | 185 |
| Göreşken Köyü | MHP | %21,7 | %3,5 | %86,5 | 148 |
| Gözalan Köyü | MHP | %28,6 | %0,5 | %82,9 | 257 |
| Gözebaşı Köyü | AK Parti | %72,7 | %4,5 | %75,9 | 29 |
| Gülveren Köyü | Saadet | %35,9 | %0,7 | %88,4 | 173 |
| Hoşköy | AK Parti | %46,2 | %1,1 | %91,0 | 100 |
| İçmesu Köyü | AK Parti | %85,7 | %0,0 | %83,7 | 43 |
| İğdeli Köyü | AK Parti | %54,4 | %0,5 | %85,3 | 217 |
| İkizpınar Köyü | DSP | %25,4 | %8,5 | %90,0 | 80 |
| İnceçay Köyü | AK Parti | %43,9 | %0,0 | %79,8 | 89 |
| Kayalısu Köyü | CHP | %4,2 | %83,8 | %89,7 | 214 |
| Kaynak Köyü | MHP | %19,1 | %1,1 | %84,2 | 114 |
| Kireçli Köyü | MHP | %33,3 | %0,0 | %42,9 | 14 |
| Köroğlu Köyü | AK Parti | %69,0 | %3,7 | %86,3 | 262 |
| Köşkköy | AK Parti | %44,0 | %0,6 | %90,1 | 191 |
| Kürkçü Köyü | CHP | %10,9 | %76,2 | %81,1 | 132 |
| Nişantaşı Köyü | CHP | %1,2 | %72,5 | %87,7 | 470 |
| Ormanlı Köyü | AK Parti | %62,3 | %4,0 | %89,7 | 358 |
| Oyuktaş Köyü | AK Parti | %41,4 | %6,9 | %79,7 | 74 |
| Özyurt Köyü | Saadet | %0,3 | %0,3 | %85,6 | 376 |
| Paşalı-Altınova Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %0,7 | %96,0 | 300 |
| Paşalı-Merkez Mahallesi | DSP | %23,5 | %0,4 | %90,8 | 599 |
| Paşalı-Orta Mahallesi | DSP | %16,4 | %0,2 | %89,5 | 650 |
| Penek Köyü | MHP | %23,2 | %7,2 | %79,2 | 159 |
| Sarıkayalar Köyü | AK Parti | %41,0 | %23,1 | %97,6 | 42 |
| Sarıyar Köyü | DSP | %33,9 | %0,8 | %84,2 | 158 |
| Sındıran Köyü | DSP | %15,1 | %1,2 | %84,3 | 102 |
| Söğütler Köyü | Saadet | %12,2 | %3,9 | %79,3 | 290 |
| Susuz Köyü | Bağımsızlar | %28,8 | %0,5 | %85,6 | 215 |
| Şenpınar Köyü | AK Parti | %52,0 | %0,0 | %92,7 | 109 |
| Tahtköy | AK Parti | %54,7 | %6,6 | %92,2 | 115 |
| Tazeköy | AK Parti | %47,1 | %0,0 | %100,0 | 19 |
| Teketaş Köyü | AK Parti | %72,5 | %0,9 | %77,9 | 140 |
| Timurkışla Köyü | AK Parti | %39,0 | %0,0 | %70,2 | 84 |
| Turnalı Köyü | AK Parti | %57,8 | %3,1 | %94,2 | 139 |
| Tütenocak Köyü | AK Parti | %70,2 | %8,5 | %74,6 | 63 |
| Uğurlu Köyü | CHP | %16,1 | %46,8 | %93,5 | 139 |
| Yanıkkaval Köyü | CHP | %4,4 | %39,8 | %89,9 | 385 |
| Yaymeşe Köyü | AK Parti | %61,4 | %0,8 | %93,6 | 140 |
| Yazılı Köyü | CHP | %1,5 | %83,8 | %91,9 | 74 |
| Yelkıran Köyü | MHP | %21,9 | %9,4 | %103,2 | 31 |
| Yeşildemet Köyü | CHP | %7,7 | %63,1 | %89,0 | 73 |
| Yeşilkaya Köyü | AK Parti | %66,1 | %1,6 | %83,5 | 79 |
| Yoğurtçular Köyü | CHP | %0,7 | %90,3 | %92,1 | 610 |
| Yukarı Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %6,1 | %85,1 | 726 |
| Yukarıbakraçlı Köyü | AK Parti | %45,1 | %0,0 | %84,9 | 86 |
| Yünören Köyü | AK Parti | %51,6 | %1,6 | %95,4 | 65 |
| Yürekli Köyü | AK Parti | %46,1 | %4,3 | %88,7 | 159 |
| Zümrüt Köyü | AK Parti | %61,6 | %0,9 | %88,2 | 127 |
İlgili sonuçlar