Pasinler 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Pasinler sonuçlarında AK Parti %36,5 ile birinci, MHP %24,0 ile ikinci; fark 12,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 1,9 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,9 (+8,6 puan). 73 mahalle ve köy arasından 49'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Hanahmet Köyü (%90,0); MHP en güçlü Tepecik Köyü (%79,5). Katılım %87,5 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pasinler 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Pasinler, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pasinler | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.961 | %36,5 | %48,0 | %38,4 | −1,9 |
| MHP | 3.927 | %24,0 | %20,2 | %16,0 | +8,1 |
| Saadet | 1.815 | %11,1 | %8,6 | %5,2 | +5,9 |
| BBP | 1.784 | %10,9 | %4,5 | %2,4 | +8,6 |
| DP | 1.674 | %10,2 | %3,2 | %3,8 | +6,4 |
| CHP | 410 | %2,5 | %3,5 | %23,1 | −20,6 |
| BTP | 349 | %2,1 | %0,7 | %0,4 | +1,7 |
| Anavatan | 278 | %1,7 | %1,2 | %0,8 | +0,9 |
| DSP | 84 | %0,5 | %2,0 | %2,9 | −2,3 |
| İp | 37 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 22 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Pasinler seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 96 | 19.122 | 16.730 | %87,5 | 16.341 | 389 |
Pasinler mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acı Köyü | AK Parti | %43,7 | %7,6 | %95,8 | 168 |
| Ağaçminare Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %7,8 | %83,6 | 341 |
| Ağcalar Köyü | Anavatan | %28,4 | %3,9 | %88,2 | 178 |
| Altınbaşak Köyü | AK Parti | %49,0 | %30,8 | %90,6 | 692 |
| Alvar-30 Ekim 93 Şehitler Mahallesi | AK Parti | %28,8 | %24,9 | %94,3 | 439 |
| Alvar-Muhammed Lütfü Efendi Mahallesi | AK Parti | %31,8 | %22,2 | %95,2 | 331 |
| Ardıçlı Köyü | AK Parti | %29,4 | %17,5 | %93,8 | 435 |
| Aşıtlar Köyü | MHP | %11,4 | %59,0 | %78,9 | 133 |
| Bahçelievler Mahallesi | MHP | %27,4 | %32,3 | %90,0 | 791 |
| Baldızı Köyü | AK Parti | %72,0 | %6,0 | %100,0 | 50 |
| Başören Köyü | AK Parti | %49,0 | %18,4 | %88,9 | 63 |
| Bulkasım Köyü | AK Parti | %52,4 | %33,3 | %83,9 | 155 |
| Büyükdere Köyü | DP | %24,6 | %29,4 | %85,2 | 297 |
| Büyüktüy Köyü | DP | %22,9 | %17,9 | %95,7 | 187 |
| Camikebir Mahallesi | MHP | %25,2 | %31,3 | %88,2 | 305 |
| Çakırtaş Köyü | MHP | %24,3 | %24,7 | %89,1 | 274 |
| Çalıyazı Köyü | DP | %5,6 | %8,9 | %94,9 | 99 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %72,0 | %4,9 | %92,1 | 89 |
| Çiçekli Köyü | AK Parti | %33,0 | %24,8 | %96,5 | 113 |
| Çöğender Köyü | AK Parti | %60,1 | %20,8 | %95,3 | 385 |
| Demirdöven Köyü | AK Parti | %36,5 | %28,9 | %92,4 | 581 |
| Emirşeyh Mahallesi | BBP | %18,6 | %16,5 | %88,8 | 233 |
| Epsemce Köyü | AK Parti | %63,2 | %19,9 | %88,9 | 332 |
| Erzurumkapı Mahallesi | AK Parti | %34,7 | %20,7 | %89,3 | 543 |
| Esendere Köyü | CHP | %7,9 | %3,5 | %82,0 | 311 |
| Gerdekkaya Köyü | AK Parti | %58,0 | %24,0 | %83,3 | 60 |
| Gölciğez Köyü | BTP | %0,0 | %22,2 | %90,1 | 101 |
| Hanahmet Köyü | AK Parti | %90,0 | %0,0 | %41,7 | 24 |
| Hasandede Mahallesi | BBP | %17,2 | %14,9 | %88,4 | 215 |
| Kaplıcalar Mahallesi | MHP | %21,9 | %32,5 | %86,2 | 903 |
| Karakale Köyü | MHP | %25,0 | %45,8 | %75,0 | 32 |
| Karavelet Köyü | AK Parti | %57,5 | %12,7 | %81,9 | 166 |
| Kasımpaşa Mahallesi | AK Parti | %32,4 | %24,6 | %83,6 | 1.319 |
| Kavuşturan Köyü | AK Parti | %42,3 | %28,4 | %92,5 | 252 |
| Kethuda Mahallesi | AK Parti | %28,5 | %23,5 | %73,8 | 921 |
| Kevenlik Köyü | AK Parti | %50,3 | %39,3 | %86,3 | 204 |
| Kızılören Köyü | MHP | %16,1 | %32,1 | %86,8 | 68 |
| Korucuk Köyü | AK Parti | %81,7 | %9,1 | %96,6 | 232 |
| Kotandüzü Köyü | AK Parti | %36,1 | %16,7 | %86,0 | 43 |
| Kurbançayır Köyü | AK Parti | %64,7 | %21,2 | %82,5 | 103 |
| Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %18,2 | %91,2 | 890 |
| Küçüktüy Köyü | AK Parti | %50,0 | %38,6 | %88,0 | 158 |
| Otlukkapı Köyü | AK Parti | %43,0 | %36,2 | %89,3 | 345 |
| Ovaköy | AK Parti | %41,4 | %34,3 | %86,4 | 81 |
| Övenler Köyü | AK Parti | %64,7 | %17,4 | %98,5 | 196 |
| Paşabey Mahallesi | BBP | %24,1 | %20,4 | %86,6 | 693 |
| Pelitli Köyü | AK Parti | %40,9 | %40,9 | %92,0 | 25 |
| Porsuk Köyü | AK Parti | %49,3 | %5,2 | %91,7 | 230 |
| Pusudere Köyü | AK Parti | %64,2 | %24,5 | %75,7 | 70 |
| Reşadiye Mahallesi | MHP | %27,7 | %30,0 | %81,3 | 379 |
| Saksı Köyü | AK Parti | %51,6 | %26,6 | %78,0 | 164 |
| Serçeboğazı Köyü | AK Parti | %37,5 | %13,8 | %82,5 | 189 |
| Sivas Mahallesi | BBP | %23,8 | %18,8 | %89,2 | 269 |
| Sunak Köyü | AK Parti | %50,0 | %28,2 | %79,2 | 159 |
| Taşağıl Köyü | AK Parti | %44,0 | %24,2 | %65,9 | 138 |
| Taşkaynak Köyü | AK Parti | %47,8 | %46,0 | %92,0 | 300 |
| Taşlıgüney Köyü | AK Parti | %56,7 | %7,8 | %69,7 | 132 |
| Taşlıyurt Köyü | AK Parti | %63,9 | %19,4 | %69,2 | 52 |
| Tepecik Köyü | MHP | %11,1 | %79,5 | %84,7 | 235 |
| Timar Köyü | MHP | %28,1 | %50,0 | %87,2 | 39 |
| Uzunark Köyü | AK Parti | %56,2 | %10,2 | %84,9 | 166 |
| Üğümü Köyü | MHP | %39,9 | %41,9 | %85,2 | 176 |
| Yamaç Mahallesi | MHP | %19,8 | %21,6 | %86,8 | 197 |
| Yastıktepe Köyü | AK Parti | %60,4 | %25,3 | %91,8 | 319 |
| Yavuzlu Köyü | AK Parti | %50,0 | %12,5 | %98,9 | 89 |
| Yayla Köyü | AK Parti | %41,7 | %33,3 | %75,0 | 64 |
| Yayladağ Köyü | DP | %22,3 | %12,2 | %95,8 | 239 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %13,9 | %91,0 | 388 |
| Yeniköy | AK Parti | %60,9 | %19,5 | %85,3 | 150 |
| Yiğitpınarı Köyü | AK Parti | %59,3 | %18,5 | %96,4 | 28 |
| Yiğittaşı Köyü | AK Parti | %54,0 | %18,0 | %79,6 | 201 |
| Yukarıçakmak Köyü | MHP | %38,1 | %42,9 | %84,0 | 100 |
| Yukarıdanişment Köyü | AK Parti | %72,2 | %21,1 | %97,8 | 93 |
İlgili sonuçlar