Foça 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Foça sonuçlarında CHP %51,9 ile birinci, AK Parti %21,0 ile ikinci; fark 30,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 28,8 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,1 (+8,7 puan). 16 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Koca Mehmetler Mahallesi (%68,7); AK Parti en güçlü Fevzipaşa Mahallesi (%30,8). Katılım %86,4 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Foça 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Foça, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Foça | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 7.858 | %51,9 | %48,3 | %23,1 | +28,8 |
| AK Parti | 3.177 | %21,0 | %29,0 | %38,4 | −17,4 |
| Bağımsızlar | 1.378 | %9,1 | %0,1 | %0,4 | +8,7 |
| DP | 1.002 | %6,6 | %2,5 | %3,8 | +2,8 |
| MHP | 623 | %4,1 | %9,7 | %16,0 | −11,9 |
| DSP | 550 | %3,6 | %2,7 | %2,9 | +0,8 |
| BTP | 245 | %1,6 | %0,3 | %0,4 | +1,2 |
| Anavatan | 85 | %0,6 | %0,5 | %0,8 | −0,2 |
| BBP | 82 | %0,5 | %0,8 | %2,4 | −1,8 |
| İp | 62 | %0,4 | %0,6 | %0,3 | +0,1 |
| Saadet | 50 | %0,3 | %1,1 | %5,2 | −4,9 |
| TKP | 34 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
Foça seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 63 | 17.863 | 15.441 | %86,4 | 15.146 | 295 |
Foça mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atatürk Mahallesi | CHP | %55,8 | %21,9 | %83,9 | 4.508 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %61,3 | %24,9 | %81,1 | 481 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %64,3 | %15,4 | %82,6 | 224 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %59,4 | %10,7 | %84,8 | 1.292 |
| Fevzipaşa Mahallesi | CHP | %45,9 | %30,8 | %87,5 | 1.210 |
| Hacıveli Mahallesi | CHP | %49,3 | %21,7 | %88,0 | 826 |
| Ilıpınar Köyü | Bağımsızlar | %22,5 | %17,6 | %92,7 | 659 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %57,4 | %22,3 | %87,2 | 2.390 |
| Kazım Dirik Mahallesi | CHP | %54,5 | %20,9 | %91,2 | 985 |
| Kemal Atatürk Mahallesi | CHP | %43,0 | %15,8 | %91,9 | 749 |
| Koca Mehmetler Mahallesi | CHP | %68,7 | %8,1 | %104,0 | 101 |
| Kozbeyli Köyü | CHP | %47,1 | %16,2 | %87,2 | 423 |
| Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %38,6 | %16,5 | %92,6 | 807 |
| Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | CHP | %60,2 | %19,5 | %82,9 | 1.750 |
| Yenibağarası Köyü | CHP | %40,5 | %27,3 | %84,4 | 1.248 |
| Yeniköy | CHP | %41,8 | %26,5 | %94,3 | 210 |
İlgili sonuçlar