Torbalı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Torbalı sonuçlarında CHP %46,2 ile birinci, AK Parti %33,9 ile ikinci; fark 12,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 23,2 puan üstünde. 60 mahalle ve köy arasından 45'inde CHP önde. CHP en güçlü Ahmetli Köyü (%82,7); AK Parti en güçlü Ortaköy Mahallesi (%78,5). Katılım %88,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Torbalı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Torbalı, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Torbalı | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 33.733 | %46,2 | %48,3 | %23,1 | +23,2 |
| AK Parti | 24.755 | %33,9 | %29,0 | %38,4 | −4,5 |
| DTP | 5.067 | %6,9 | %3,6 | %5,7 | +1,3 |
| MHP | 4.723 | %6,5 | %9,7 | %16,0 | −9,5 |
| DP | 1.183 | %1,6 | %2,5 | %3,8 | −2,2 |
| BBP | 876 | %1,2 | %0,8 | %2,4 | −1,2 |
| Saadet | 838 | %1,1 | %1,1 | %5,2 | −4,1 |
| DSP | 630 | %0,9 | %2,7 | %2,9 | −2,0 |
| İp | 458 | %0,6 | %0,6 | %0,3 | +0,3 |
| BTP | 296 | %0,4 | %0,3 | %0,4 | −0,0 |
| TKP | 189 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Millet | 75 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| EMEP | 68 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Ödp | 56 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Torbalı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 287 | 83.878 | 74.526 | %88,9 | 72.947 | 1.579 |
Torbalı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 19 Mayıs Mahallesi | CHP | %39,9 | %33,6 | %90,6 | 534 |
| Ahmetli Köyü | CHP | %82,7 | %8,8 | %98,0 | 797 |
| Alpkent Mahallesi | CHP | %48,4 | %34,9 | %88,1 | 3.529 |
| Arslanlar Köyü | CHP | %58,2 | %16,5 | %93,0 | 811 |
| Atalan Mahallesi | CHP | %60,6 | %20,0 | %94,1 | 458 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %18,3 | %53,7 | %86,8 | 5.861 |
| Ayrancılar Mahallesi | CHP | %47,6 | %39,5 | %81,8 | 4.505 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %25,1 | %49,8 | %92,1 | 445 |
| Bozköy | CHP | %65,7 | %18,5 | %95,6 | 316 |
| Bülbüldere Mahallesi | CHP | %59,5 | %30,1 | %92,8 | 166 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %53,4 | %31,7 | %86,7 | 5.888 |
| Çakırbeyli Köyü | AK Parti | %17,4 | %52,9 | %94,7 | 552 |
| Çamlıca Köyü | CHP | %58,5 | %16,3 | %89,7 | 165 |
| Çapak Mahallesi | CHP | %46,8 | %39,5 | %89,8 | 1.299 |
| Çaybaşı Mahallesi | CHP | %53,3 | %29,3 | %92,9 | 1.105 |
| Dağkızılca B.m Köyü | CHP | %54,7 | %20,5 | %95,5 | 692 |
| Dağteke Köyü | AK Parti | %32,9 | %53,8 | %95,4 | 151 |
| Demirci Köyü | CHP | %69,6 | %20,5 | %93,6 | 455 |
| Düverlik Köyü | AK Parti | %38,1 | %41,0 | %97,2 | 109 |
| Eğerci Mahallesi | CHP | %43,8 | %30,9 | %93,5 | 506 |
| Ertuğrul Mahallesi | CHP | %52,5 | %30,7 | %86,6 | 7.487 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %39,9 | %88,7 | 2.732 |
| Gazi Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %46,1 | %37,3 | %93,0 | 833 |
| Göllüce Mahallesi | CHP | %76,4 | %19,0 | %98,6 | 504 |
| Helvacı Köyü | CHP | %66,1 | %14,2 | %96,2 | 260 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %42,3 | %82,6 | 3.963 |
| İstiklal Mahallesi | CHP | %45,8 | %28,4 | %92,5 | 1.484 |
| Kaplancık Köyü | CHP | %65,7 | %22,2 | %98,6 | 213 |
| Karakızlar Köyü | CHP | %45,5 | %36,5 | %89,4 | 376 |
| Karakuyu Mahallesi | CHP | %45,2 | %39,2 | %94,7 | 397 |
| Karaot Köyü | CHP | %65,4 | %11,8 | %99,6 | 269 |
| Karşıyaka Mahallesi | DTP | %14,0 | %37,2 | %86,8 | 1.440 |
| Kırbaş Mahallesi | CHP | %51,4 | %37,3 | %95,6 | 226 |
| Korucuk Köyü | AK Parti | %38,1 | %39,9 | %92,5 | 749 |
| Kuşçuburun Mahallesi | CHP | %55,8 | %24,3 | %91,7 | 1.486 |
| Muratbey Mahallesi | CHP | %53,4 | %28,5 | %87,6 | 6.037 |
| Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %50,5 | %95,8 | 709 |
| Naime Mahallesi | CHP | %57,3 | %34,7 | %94,4 | 270 |
| Ormanköy | CHP | %50,8 | %17,1 | %97,9 | 187 |
| Ortaköy Mahallesi | AK Parti | %9,2 | %78,5 | %101,5 | 65 |
| Özbey Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %45,2 | %90,7 | 1.686 |
| Pamukyazı Mahallesi | CHP | %43,7 | %27,6 | %95,4 | 1.360 |
| Pancar Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %52,9 | %18,3 | %94,0 | 1.391 |
| Pancar Mahallesi | CHP | %60,2 | %19,7 | %94,3 | 1.066 |
| Sağlık Köyü | CHP | %60,9 | %20,3 | %96,3 | 134 |
| Saipler Köyü | CHP | %48,1 | %33,8 | %96,7 | 271 |
| Subaşı Mahallesi | CHP | %31,8 | %29,4 | %91,3 | 1.354 |
| Şehitler Mahallesi | CHP | %63,7 | %21,9 | %91,2 | 680 |
| Taşkesik Köyü | DTP | %26,4 | %18,4 | %87,7 | 317 |
| Tepeköy Mahallesi | CHP | %52,4 | %30,2 | %86,6 | 3.922 |
| Torbalı Mahallesi | CHP | %43,4 | %36,9 | %88,3 | 6.716 |
| Tulum Köyü | CHP | %57,3 | %16,2 | %92,8 | 348 |
| Türkmenköy Mahallesi | CHP | %67,2 | %21,2 | %89,9 | 742 |
| Yazıbaşı Mahallesi | CHP | %46,1 | %34,9 | %89,8 | 1.694 |
| Yedi Eylül Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %42,4 | %89,2 | 1.085 |
| Yemişlik Mahallesi | CHP | %47,4 | %33,7 | %89,4 | 348 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %55,3 | %41,0 | %89,3 | 973 |
| Yeniköy | CHP | %48,9 | %21,4 | %96,6 | 1.083 |
| Yeşilköy | AK Parti | %43,2 | %45,1 | %89,0 | 417 |
| Yoğurtçular Köyü | CHP | %36,6 | %35,7 | %89,2 | 260 |
İlgili sonuçlar