Kemalpaşa 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kemalpaşa sonuçlarında CHP %36,0 ile birinci, AK Parti %29,9 ile ikinci; fark 6,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 13,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,0 (+3,0 puan). 48 mahalle ve köy arasından 33'ünde CHP önde. CHP en güçlü Sarıçalı Köyü (%85,9); AK Parti en güçlü Zeamet Köyü (%70,6). Katılım %90,2 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kemalpaşa 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kemalpaşa, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kemalpaşa | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 19.388 | %36,0 | %48,3 | %23,1 | +13,0 |
| AK Parti | 16.069 | %29,9 | %29,0 | %38,4 | −8,5 |
| MHP | 10.212 | %19,0 | %9,7 | %16,0 | +3,0 |
| Saadet | 3.527 | %6,6 | %1,1 | %5,2 | +1,4 |
| DSP | 1.011 | %1,9 | %2,7 | %2,9 | −1,0 |
| DP | 1.001 | %1,9 | %2,5 | %3,8 | −2,0 |
| DTP | 741 | %1,4 | %3,6 | %5,7 | −4,3 |
| Bağımsızlar | 572 | %1,1 | %0,1 | %0,4 | +0,6 |
| BBP | 477 | %0,9 | %0,8 | %2,4 | −1,5 |
| Anavatan | 195 | %0,4 | %0,5 | %0,8 | −0,4 |
| İp | 187 | %0,3 | %0,6 | %0,3 | +0,1 |
| BTP | 154 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| Millet | 73 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Ödp | 64 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 64 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| EMEP | 55 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
Kemalpaşa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 237 | 61.310 | 55.273 | %90,2 | 53.790 | 1.483 |
Kemalpaşa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akalan Köyü | CHP | %73,6 | %14,6 | %96,8 | 720 |
| Ansızca Köyü | AK Parti | %24,4 | %36,2 | %87,5 | 624 |
| Armutlu 85.yıl Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %37,3 | %27,0 | %89,7 | 2.717 |
| Armutlu Hürriyet Mahallesi | CHP | %41,3 | %21,9 | %90,0 | 2.952 |
| Aşağıkızılca Köyü | CHP | %61,1 | %20,0 | %92,0 | 1.037 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %22,1 | %37,1 | %89,2 | 4.544 |
| Bağyurdu 29 Ekim Mahallesi | CHP | %51,7 | %18,6 | %90,3 | 1.256 |
| Bağyurdu Kazımpaşa Mahallesi | CHP | %58,2 | %13,0 | %91,4 | 1.898 |
| Bağyurdu Kemal Atatürk Mahallesi | CHP | %44,9 | %9,6 | %92,3 | 221 |
| Bağyurdu Yeni Mahallesi | CHP | %54,6 | %16,4 | %91,7 | 1.012 |
| Bayramlı Köyü | CHP | %53,2 | %30,8 | %95,3 | 169 |
| Beşpınar Köyü | CHP | %68,2 | %14,5 | %98,2 | 112 |
| Cumalı Köyü | CHP | %28,7 | %25,7 | %89,6 | 230 |
| Çambel Köyü | CHP | %50,5 | %27,9 | %94,5 | 804 |
| Çınarköy | CHP | %54,5 | %23,3 | %92,2 | 589 |
| Çiniliköy Mahallesi | CHP | %48,7 | %14,1 | %94,0 | 84 |
| Damlacık Köyü | CHP | %35,2 | %18,7 | %97,9 | 723 |
| Dereköy | CHP | %51,9 | %14,1 | %96,5 | 427 |
| Gökçeyurt Köyü | AK Parti | %41,9 | %45,0 | %97,8 | 267 |
| Gökyaka Köyü | DP | %32,0 | %3,1 | %100,0 | 99 |
| Halilbeyli Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %46,0 | %90,2 | 1.213 |
| Hamzababa Köyü | CHP | %85,2 | %1,6 | %103,3 | 60 |
| İstiklal Mahallesi | MHP | %26,1 | %19,6 | %91,4 | 1.830 |
| Kamberler Köyü | CHP | %42,9 | %33,3 | %96,3 | 219 |
| Kızılüzüm Köyü | DSP | %17,2 | %27,7 | %92,1 | 508 |
| Kuyucak Köyü | CHP | %37,4 | %32,7 | %95,4 | 438 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | AK Parti | %21,9 | %41,5 | %88,0 | 8.986 |
| Nazarköy | CHP | %52,2 | %24,1 | %96,9 | 259 |
| Ovacık Köyü | CHP | %59,8 | %14,1 | %95,3 | 212 |
| Ören 75.yıl Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %46,2 | %22,9 | %87,9 | 2.453 |
| Ören Egemen Mahallesi | CHP | %43,7 | %35,5 | %92,3 | 493 |
| Örnekköy Mahallesi | AK Parti | %22,3 | %40,0 | %90,7 | 2.301 |
| Sarıçalı Köyü | CHP | %85,9 | %2,9 | %91,6 | 357 |
| Sarılar Köyü | CHP | %72,0 | %8,6 | %94,5 | 746 |
| Sekiz Eylül Mahallesi | AK Parti | %27,1 | %33,2 | %85,1 | 5.975 |
| Sinancılar Köyü | CHP | %52,4 | %27,4 | %92,4 | 552 |
| Soğukpınar Mahallesi | AK Parti | %29,4 | %34,5 | %89,1 | 5.779 |
| Sütçüler Köyü | CHP | %45,3 | %41,0 | %91,8 | 2.057 |
| Ulucak Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %25,3 | %20,5 | %96,8 | 462 |
| Ulucak Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | MHP | %28,1 | %16,2 | %93,6 | 1.588 |
| Vişneli Köyü | CHP | %61,9 | %19,4 | %92,2 | 527 |
| Yenikurudere Köyü | CHP | %36,8 | %28,1 | %99,2 | 264 |
| Yenmiş Köyü | CHP | %39,1 | %32,7 | %96,8 | 528 |
| Yeşilköy | CHP | %33,9 | %30,5 | %96,3 | 188 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %24,6 | %58,5 | %90,8 | 131 |
| Yiğitler Köyü | CHP | %50,7 | %29,4 | %92,2 | 1.148 |
| Yukarıkızılca Merkez Mahallesi | CHP | %50,0 | %20,2 | %89,6 | 1.481 |
| Zeamet Köyü | AK Parti | %4,4 | %70,6 | %98,6 | 70 |
İlgili sonuçlar