Sarıkamış 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Sarıkamış sonuçlarında AK Parti %46,1 ile birinci, CHP %15,8 ile ikinci; fark 30,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 7,7 puan üstünde. DTP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %11,2 (+5,5 puan). 63 mahalle ve köy arasından 48'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Parmakdere Köyü (%100,0); CHP en güçlü Boyalı Köyü (%70,5). Katılım %79,3 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarıkamış 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Sarıkamış, Kars, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sarıkamış | Kars | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 10.087 | %46,1 | %35,7 | %38,4 | +7,7 |
| CHP | 3.451 | %15,8 | %14,2 | %23,1 | −7,3 |
| MHP | 3.438 | %15,7 | %17,0 | %16,0 | −0,3 |
| DTP | 2.453 | %11,2 | %18,5 | %5,7 | +5,5 |
| Saadet | 1.214 | %5,6 | %3,8 | %5,2 | +0,4 |
| DP | 825 | %3,8 | %4,2 | %3,8 | −0,1 |
| DSP | 153 | %0,7 | %3,5 | %2,9 | −2,2 |
| BTP | 151 | %0,7 | %0,4 | %0,4 | +0,3 |
| TKP | 98 | %0,4 | %0,6 | %0,2 | +0,2 |
Sarıkamış seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 111 | 28.531 | 22.615 | %79,3 | 21.870 | 745 |
Sarıkamış mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkoz Köyü | CHP | %34,2 | %55,1 | %82,1 | 308 |
| Akören Köyü | MHP | %14,0 | %0,0 | %83,9 | 380 |
| Alisofu Köyü | AK Parti | %72,1 | %5,7 | %83,7 | 595 |
| Altınbulak Köyü | AK Parti | %78,9 | %0,6 | %75,1 | 313 |
| Armutlu Köyü | AK Parti | %53,6 | %1,0 | %79,8 | 659 |
| Asboğa Köyü | DTP | %43,9 | %7,0 | %79,7 | 74 |
| Aşağı Sallıpınar Köyü | CHP | %16,7 | %69,0 | %89,5 | 153 |
| Balabantaş Köyü | AK Parti | %61,1 | %0,0 | %82,0 | 250 |
| Balıklı Köyü | DP | %10,9 | %1,1 | %76,3 | 583 |
| Başköy | AK Parti | %41,5 | %2,2 | %81,8 | 914 |
| Belencik Köyü | AK Parti | %69,3 | %21,4 | %81,0 | 405 |
| Beşyol Köyü | AK Parti | %59,8 | %18,4 | %52,2 | 479 |
| Boyalı Köyü | CHP | %25,6 | %70,5 | %87,5 | 208 |
| Bozat Köyü | AK Parti | %56,2 | %10,8 | %75,2 | 254 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %26,3 | %76,8 | 1.837 |
| Çamyazı Köyü | AK Parti | %71,4 | %1,6 | %79,7 | 710 |
| Çardakçatı Köyü | AK Parti | %43,1 | %5,0 | %74,1 | 375 |
| Çatak Köyü | Saadet | %31,4 | %13,8 | %75,9 | 220 |
| Çolaklı Köyü | AK Parti | %41,3 | %13,8 | %65,9 | 126 |
| Erenler Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %29,2 | %82,9 | 695 |
| Eşmeçayır Köyü | DTP | %38,0 | %0,9 | %67,5 | 670 |
| Gecikmez Köyü | AK Parti | %75,9 | %7,5 | %68,7 | 479 |
| Güllüce Köyü | AK Parti | %59,6 | %1,8 | %69,9 | 319 |
| Hamamlı Köyü | DTP | %40,2 | %2,0 | %78,8 | 325 |
| Handere Köyü | AK Parti | %65,7 | %6,7 | %88,4 | 155 |
| Isısu Köyü | AK Parti | %48,4 | %2,0 | %82,3 | 300 |
| İnkaya Köyü | AK Parti | %67,3 | %2,0 | %87,9 | 642 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %34,6 | %28,6 | %73,5 | 2.868 |
| İstasyon Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %15,0 | %84,7 | 1.089 |
| Kalebaşı Köyü | AK Parti | %52,0 | %14,8 | %87,8 | 533 |
| Karaköse Köyü | AK Parti | %53,8 | %4,5 | %83,5 | 381 |
| Karakurt Köyü | AK Parti | %48,5 | %12,4 | %80,3 | 524 |
| Karapınar Köyü | CHP | %37,1 | %56,6 | %81,6 | 392 |
| Karaurgan Köyü | MHP | %24,2 | %2,3 | %84,9 | 390 |
| Kayalıboğaz Köyü | AK Parti | %64,0 | %2,2 | %76,7 | 116 |
| Kazantaş Köyü | AK Parti | %77,9 | %2,1 | %86,5 | 111 |
| Kazıkkaya Köyü | AK Parti | %57,2 | %2,5 | %73,8 | 454 |
| Kazımkarabekir Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %10,3 | %85,5 | 345 |
| Koçoğlu Köyü | AK Parti | %54,8 | %19,4 | %62,0 | 50 |
| Kozan Köyü | DTP | %34,2 | %1,6 | %81,5 | 254 |
| Köroğlu Köyü | AK Parti | %61,3 | %1,5 | %86,5 | 245 |
| Kurbançayırı Köyü | AK Parti | %80,7 | %0,0 | %89,4 | 170 |
| Mescitli Köyü | AK Parti | %38,1 | %20,2 | %93,6 | 420 |
| Odalar Köyü | AK Parti | %59,5 | %12,3 | %61,9 | 273 |
| Ortakale Köyü | AK Parti | %66,0 | %1,0 | %85,6 | 250 |
| Parmakdere Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %89,9 | 69 |
| Sırataşlar Köyü | AK Parti | %50,0 | %3,1 | %66,7 | 48 |
| Sırbasan Köyü | AK Parti | %57,7 | %7,3 | %93,8 | 146 |
| Süngütaşı Köyü | AK Parti | %50,6 | %1,3 | %80,4 | 102 |
| Şehitemin Köyü | AK Parti | %59,4 | %10,3 | %76,8 | 539 |
| Şehithalit Köyü | AK Parti | %72,1 | %4,5 | %81,0 | 221 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %11,6 | %78,8 | 1.442 |
| Taşlıgüney Köyü | AK Parti | %59,2 | %3,9 | %46,4 | 166 |
| Tepe Mahallesi | AK Parti | %30,4 | %29,2 | %81,0 | 1.098 |
| Topkaya Köyü | AK Parti | %91,0 | %1,6 | %76,5 | 170 |
| Uzungazi Köyü | AK Parti | %85,6 | %3,0 | %75,1 | 281 |
| Yağıbasan Köyü | AK Parti | %42,5 | %24,1 | %84,5 | 206 |
| Yarkaya Köyü | DTP | %22,2 | %11,1 | %73,8 | 61 |
| Yayıklı Köyü | CHP | %42,2 | %43,4 | %89,8 | 589 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %24,9 | %81,6 | 1.226 |
| Yenigazi Köyü | AK Parti | %67,4 | %7,3 | %91,1 | 347 |
| Yeniköy | AK Parti | %45,8 | %9,8 | %87,1 | 387 |
| Yukarı Sallıpınar Köyü | CHP | %32,5 | %50,8 | %85,7 | 140 |
İlgili sonuçlar