Sarız 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Sarız sonuçlarında AK Parti %25,6 ile birinci, CHP %24,6 ile ikinci; fark 1,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 12,8 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,1 (+17,8 puan). 48 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuşçu Mahallesi (%71,6); CHP en güçlü Dallıkavak Köyü (%88,4). Katılım %85,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarız 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Sarız, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sarız | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.929 | %25,6 | %51,1 | %38,4 | −12,8 |
| CHP | 1.856 | %24,6 | %9,5 | %23,1 | +1,5 |
| MHP | 1.854 | %24,6 | %25,2 | %16,0 | +8,6 |
| BBP | 1.516 | %20,1 | %5,5 | %2,4 | +17,8 |
| Saadet | 177 | %2,3 | %4,1 | %5,2 | −2,9 |
| EMEP | 81 | %1,1 | %0,1 | %0,1 | +1,0 |
| BTP | 66 | %0,9 | %0,5 | %0,4 | +0,5 |
| TKP | 30 | %0,4 | %0,1 | %0,2 | +0,2 |
| DSP | 29 | %0,4 | %1,2 | %2,9 | −2,5 |
Sarız seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 56 | 8.961 | 7.692 | %85,8 | 7.538 | 154 |
Sarız mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akoluk Köyü | MHP | %5,6 | %22,2 | %85,7 | 21 |
| Altısöğüt Köyü | MHP | %20,2 | %26,3 | %90,1 | 111 |
| Ayranlık Köyü | BBP | %29,3 | %5,1 | %93,1 | 218 |
| Bahçeli Mahallesi | MHP | %13,8 | %22,3 | %87,2 | 541 |
| Büyük Örtülü Köyü | CHP | %13,2 | %84,9 | %60,2 | 88 |
| Büyük Söbeçimen Köyü | CHP | %13,0 | %68,0 | %80,6 | 361 |
| Çağşak Köyü | CHP | %8,3 | %73,6 | %73,2 | 198 |
| Çatalpınar Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %37,6 | %96,8 | 218 |
| Çavdar Köyü | AK Parti | %30,2 | %17,6 | %70,4 | 226 |
| Çörekdere Köyü | AK Parti | %52,1 | %2,0 | %85,0 | 421 |
| Dallıkavak Köyü | CHP | %0,0 | %88,4 | %79,5 | 112 |
| Damızlık Köyü | AK Parti | %36,6 | %5,4 | %93,1 | 404 |
| Darıdere Köyü | CHP | %0,0 | %51,8 | %80,0 | 70 |
| Dayoluk Köyü | AK Parti | %34,0 | %9,6 | %95,2 | 167 |
| Değirmentaş Köyü | AK Parti | %48,0 | %0,0 | %56,8 | 44 |
| Fettahdere Köyü | AK Parti | %46,8 | %3,6 | %91,4 | 152 |
| Gerdekmağara Köyü | BBP | %19,0 | %13,2 | %86,8 | 242 |
| Gümüşali Köyü | MHP | %7,1 | %42,9 | %85,7 | 49 |
| Günesen Mahallesi | CHP | %21,7 | %33,7 | %87,4 | 588 |
| İmirzaağa Köyü | AK Parti | %53,7 | %4,9 | %75,9 | 54 |
| İncedere Mahallesi | BBP | %7,9 | %6,2 | %93,9 | 244 |
| İncemağara Köyü | BBP | %11,8 | %14,0 | %84,7 | 111 |
| Karapınar Köyü | MHP | %25,8 | %3,2 | %55,4 | 56 |
| Karayurt Köyü | AK Parti | %51,4 | %9,2 | %83,0 | 135 |
| Kemer Köyü | MHP | %20,1 | %5,2 | %91,0 | 199 |
| Kırkısrak Köyü | CHP | %1,6 | %81,0 | %75,3 | 356 |
| Kıskaçlı Köyü | BBP | %11,0 | %24,7 | %78,5 | 93 |
| Kızılpınar Mahallesi | BBP | %17,9 | %6,1 | %94,4 | 196 |
| Kurdini Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %21,7 | %96,8 | 62 |
| Kurudere Köyü | MHP | %24,3 | %0,0 | %93,8 | 80 |
| Kuşçu Mahallesi | AK Parti | %71,6 | %11,6 | %97,4 | 384 |
| Küçük Kabaktepe Köyü | AK Parti | %40,9 | %31,8 | %81,5 | 27 |
| Küçük Örtülü Köyü | CHP | %15,4 | %50,0 | %92,9 | 28 |
| Küçük Söbeçimen Köyü | CHP | %3,1 | %71,9 | %68,1 | 47 |
| Mollahüseyinler Köyü | AK Parti | %56,6 | %9,7 | %93,7 | 127 |
| Oğlakkaya Köyü | MHP | %29,0 | %10,1 | %89,2 | 83 |
| Ördekli Köyü | CHP | %11,1 | %73,0 | %79,0 | 81 |
| Sancakağıl Köyü | CHP | %4,1 | %75,5 | %66,2 | 74 |
| Tavla Köyü | CHP | %1,1 | %81,8 | %67,4 | 261 |
| Tekneli Köyü | AK Parti | %47,5 | %1,4 | %73,4 | 192 |
| Yaylacı Köyü | MHP | %16,3 | %10,4 | %90,6 | 417 |
| Yedioluk Köyü | BBP | %21,9 | %5,5 | %93,8 | 80 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %19,0 | %25,9 | %88,7 | 631 |
| Yeşilkent-Cumhuriyet Mahallesi | BBP | %23,6 | %16,4 | %89,3 | 159 |
| Yeşilkent-Gültepe Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %10,3 | %93,5 | 62 |
| Yeşilkent-Karakoyunlu Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %21,2 | %83,3 | 42 |
| Yeşilkent-Pınarbaşı Mahallesi | BBP | %20,9 | %13,3 | %88,2 | 186 |
| Yeşilkent-Yeni Mahallesi | BBP | %22,7 | %10,7 | %89,0 | 263 |
İlgili sonuçlar