Yahyalı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yahyalı sonuçlarında AK Parti %55,2 ile birinci, MHP %29,0 ile ikinci; fark 26,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 16,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,0 (+13,0 puan). 44 mahalle ve köy arasından 39'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ulupınar Köyü (%74,3); MHP en güçlü Avlağa Köyü (%63,3). Katılım %90,1 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yahyalı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yahyalı, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yahyalı | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 12.259 | %55,2 | %51,1 | %38,4 | +16,8 |
| MHP | 6.427 | %29,0 | %25,2 | %16,0 | +13,0 |
| Saadet | 1.433 | %6,5 | %4,1 | %5,2 | +1,3 |
| DP | 873 | %3,9 | %1,7 | %3,8 | +0,1 |
| CHP | 691 | %3,1 | %9,5 | %23,1 | −20,0 |
| BBP | 299 | %1,3 | %5,5 | %2,4 | −1,0 |
| DSP | 73 | %0,3 | %1,2 | %2,9 | −2,5 |
| BTP | 73 | %0,3 | %0,5 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 36 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 33 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Yahyalı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 93 | 24.997 | 22.518 | %90,1 | 22.197 | 321 |
Yahyalı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 100.yıl Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %27,7 | %88,1 | 2.250 |
| 75.yıl Mahallesi | AK Parti | %59,8 | %25,9 | %92,8 | 207 |
| Ağcaşar Köyü | MHP | %28,0 | %32,9 | %91,8 | 158 |
| Avlağa Köyü | MHP | %30,3 | %63,3 | %91,7 | 240 |
| Balcıçakırı Köyü | AK Parti | %64,1 | %23,3 | %94,3 | 420 |
| Burhaniye Köyü | AK Parti | %54,7 | %39,6 | %93,9 | 114 |
| Büyükçakır Köyü | AK Parti | %63,4 | %28,3 | %85,8 | 795 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %49,5 | %29,7 | %90,8 | 250 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %72,4 | %16,4 | %90,4 | 249 |
| Çavdaruşağı Köyü | AK Parti | %57,2 | %38,8 | %96,2 | 158 |
| Çiğilli Mahallesi | AK Parti | %58,2 | %25,3 | %86,3 | 1.061 |
| Çubukharmanı Köyü | AK Parti | %64,1 | %33,5 | %84,3 | 299 |
| Çubuklu Köyü | AK Parti | %71,1 | %21,8 | %90,2 | 752 |
| Delialiuşağı Köyü | AK Parti | %61,0 | %31,7 | %91,4 | 548 |
| Denizovası Köyü | AK Parti | %66,7 | %26,7 | %88,9 | 18 |
| Derebağ-Aktaş Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %13,2 | %94,4 | 339 |
| Derebağ-Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %18,7 | %94,3 | 421 |
| Derebağ-Camikebir Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %27,3 | %93,4 | 303 |
| Derebağ-Çağlayan Mahallesi | AK Parti | %51,4 | %37,5 | %95,7 | 352 |
| Dikme Köyü | AK Parti | %57,4 | %23,6 | %88,9 | 244 |
| Fetullah Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %25,6 | %87,1 | 641 |
| Fevziçakmak Mahallesi | MHP | %41,5 | %43,3 | %90,9 | 242 |
| Gazibeyli Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %35,9 | %87,8 | 2.122 |
| İlyaslı Köyü | AK Parti | %65,8 | %21,8 | %95,4 | 410 |
| İsmet Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %17,4 | %90,0 | 834 |
| Kapuzbaşı Köyü | AK Parti | %73,6 | %19,8 | %95,4 | 349 |
| Karaköy | AK Parti | %56,1 | %26,6 | %93,9 | 719 |
| Kavacık Mahallesi | AK Parti | %62,2 | %26,9 | %90,2 | 654 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %71,4 | %20,4 | %89,8 | 831 |
| Kocahacılı Köyü | AK Parti | %69,7 | %18,9 | %93,0 | 601 |
| Kopçu Köyü | AK Parti | %52,7 | %38,5 | %94,5 | 363 |
| Kuzoluk Köyü | MHP | %46,5 | %50,5 | %83,2 | 119 |
| Madazı Mahallesi | MHP | %37,5 | %42,4 | %91,9 | 296 |
| Mustafabeyli Köyü | AK Parti | %51,8 | %31,2 | %90,2 | 429 |
| Sazak Köyü | AK Parti | %43,9 | %15,8 | %95,9 | 148 |
| Senirköy | AK Parti | %48,6 | %27,4 | %87,7 | 381 |
| Seydili Mahallesi | AK Parti | %48,7 | %31,5 | %86,9 | 2.731 |
| Süleymanfakılı Köyü | AK Parti | %68,5 | %20,0 | %86,3 | 153 |
| Taşhan Köyü | AK Parti | %55,4 | %27,9 | %92,7 | 492 |
| Ulupınar Köyü | AK Parti | %74,3 | %19,0 | %86,9 | 497 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %42,2 | %91,9 | 1.890 |
| Yerköy | AK Parti | %65,4 | %14,5 | %95,0 | 482 |
| Yeşilköy | AK Parti | %54,3 | %41,1 | %96,8 | 312 |
| Yuları Köyü | AK Parti | %52,6 | %15,8 | %95,1 | 123 |
İlgili sonuçlar