Yazıhan 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yazıhan sonuçlarında AK Parti %32,3 ile birinci, CHP %23,8 ile ikinci; fark 8,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 6,1 puan altında. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %11,2 (+6,0 puan). 38 mahalle ve köy arasından 19'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çavuş Köyü (%97,7); CHP en güçlü Fethiye-Tenci Mahallesi (%95,4). Katılım %82,2 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yazıhan 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yazıhan, Malatya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yazıhan | Malatya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.220 | %32,3 | %50,2 | %38,4 | −6,1 |
| CHP | 2.367 | %23,8 | %17,0 | %23,1 | +0,7 |
| MHP | 1.193 | %12,0 | %7,6 | %16,0 | −4,0 |
| Saadet | 1.118 | %11,2 | %15,5 | %5,2 | +6,0 |
| Anavatan | 576 | %5,8 | %1,0 | %0,8 | +5,0 |
| DSP | 520 | %5,2 | %1,1 | %2,9 | +2,4 |
| DTP | 374 | %3,8 | %1,4 | %5,7 | −1,9 |
| BBP | 349 | %3,5 | %2,5 | %2,4 | +1,1 |
| DP | 66 | %0,7 | %1,3 | %3,8 | −3,2 |
| BTP | 62 | %0,6 | %0,8 | %0,4 | +0,2 |
| HAK-PAR | 36 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| İp | 33 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | +0,0 |
| EMEP | 22 | %0,2 | %0,4 | %0,1 | +0,1 |
| Ödp | 17 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| TKP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Yazıhan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 52 | 12.325 | 10.125 | %82,2 | 9.966 | 159 |
Yazıhan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyazı Köyü | AK Parti | %35,2 | %18,4 | %95,8 | 190 |
| Alican Köyü | CHP | %24,2 | %31,9 | %96,8 | 94 |
| Ambarcık Köyü | AK Parti | %37,5 | %35,2 | %87,0 | 347 |
| Bahçelievler Köyü | MHP | %26,8 | %22,9 | %89,8 | 352 |
| Balaban Köyü | MHP | %17,8 | %10,6 | %90,3 | 575 |
| Bereketli Köyü | CHP | %3,7 | %63,9 | %86,9 | 221 |
| Boyaca Köyü | DTP | %19,3 | %19,8 | %83,1 | 243 |
| Boztepe Köyü | CHP | %9,6 | %43,5 | %89,1 | 129 |
| Böğürtlen Köyü | AK Parti | %91,3 | %2,6 | %97,5 | 239 |
| Buzluk Köyü | AK Parti | %54,3 | %12,9 | %84,8 | 521 |
| Çavuş Köyü | AK Parti | %97,7 | %0,0 | %98,9 | 87 |
| Çivril Köyü | AK Parti | %62,0 | %12,0 | %85,2 | 108 |
| Dedekargın Köyü | CHP | %3,6 | %44,6 | %85,5 | 131 |
| Doğuş Mahallesi | Anavatan | %20,9 | %12,1 | %93,8 | 690 |
| Durucasu-Akoğlan Mahallesi | Saadet | %30,7 | %1,3 | %90,8 | 249 |
| Durucasu-Merkez Mahallesi | Saadet | %25,6 | %5,7 | %93,2 | 936 |
| Durucasu-Pirinçli Mahallesi | Saadet | %10,9 | %26,4 | %93,5 | 186 |
| Durucasu-Yıldırım Mahallesi | CHP | %0,0 | %91,0 | %94,7 | 94 |
| Eğribük Köyü | CHP | %5,9 | %63,9 | %82,2 | 146 |
| Epreme Köyü | AK Parti | %50,3 | %0,5 | %80,8 | 239 |
| Erecek Köyü | AK Parti | %61,4 | %4,7 | %82,0 | 445 |
| Fethiye-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %2,7 | %86,3 | %41,6 | 735 |
| Fethiye-Hürriyet Mahallesi | CHP | %0,7 | %76,4 | %33,1 | 915 |
| Fethiye-Tenci Mahallesi | CHP | %0,0 | %95,4 | %48,2 | 226 |
| Gayret Mahallesi | DSP | %9,0 | %13,3 | %93,3 | 268 |
| Gövük Köyü | AK Parti | %51,7 | %27,6 | %87,4 | 167 |
| Hamidiye Köyü | AK Parti | %39,3 | %27,9 | %88,0 | 326 |
| İriağaç Köyü | AK Parti | %54,5 | %7,5 | %82,6 | 310 |
| Karaca Köyü | CHP | %1,8 | %82,3 | %92,2 | 245 |
| Koşar Köyü | AK Parti | %57,5 | %2,5 | %69,5 | 59 |
| Kömüşhan Köyü | AK Parti | %37,9 | %5,9 | %89,6 | 423 |
| Mısırdere Köyü | AK Parti | %47,6 | %0,3 | %88,3 | 367 |
| Sadıklı Köyü | AK Parti | %44,0 | %28,0 | %100,0 | 76 |
| Sinanlı Köyü | AK Parti | %76,9 | %16,0 | %95,2 | 251 |
| Sürür Köyü | AK Parti | %47,5 | %0,8 | %97,3 | 489 |
| Tahtalı Köyü | AK Parti | %47,2 | %8,2 | %93,4 | 303 |
| Tecirli Köyü | CHP | %4,9 | %74,9 | %91,4 | 314 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %32,9 | %21,7 | %90,1 | 629 |
İlgili sonuçlar