Yeşilyurt 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yeşilyurt sonuçlarında AK Parti %51,0 ile birinci, CHP %23,0 ile ikinci; fark 28,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 12,6 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,5 (+4,3 puan). 35 mahalle ve köy arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Işıklı Köyü (%90,0); CHP en güçlü Oluklu Köyü (%93,6). Katılım %86,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yeşilyurt 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yeşilyurt, Malatya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yeşilyurt | Malatya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 10.246 | %51,0 | %50,2 | %38,4 | +12,6 |
| CHP | 4.616 | %23,0 | %17,0 | %23,1 | −0,1 |
| Saadet | 1.912 | %9,5 | %15,5 | %5,2 | +4,3 |
| MHP | 1.644 | %8,2 | %7,6 | %16,0 | −7,8 |
| BBP | 616 | %3,1 | %2,5 | %2,4 | +0,7 |
| DP | 287 | %1,4 | %1,3 | %3,8 | −2,4 |
| DTP | 242 | %1,2 | %1,4 | %5,7 | −4,5 |
| BTP | 151 | %0,8 | %0,8 | %0,4 | +0,3 |
| Ödp | 123 | %0,6 | %0,2 | %0,2 | +0,4 |
| Anavatan | 74 | %0,4 | %1,0 | %0,8 | −0,4 |
| HAK-PAR | 74 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| DSP | 64 | %0,3 | %1,1 | %2,9 | −2,5 |
| EMEP | 38 | %0,2 | %0,4 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Yeşilyurt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 92 | 23.789 | 20.622 | %86,7 | 20.105 | 517 |
Yeşilyurt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıköy | AK Parti | %61,1 | %10,1 | %92,7 | 164 |
| Atalar Köyü | CHP | %13,2 | %81,4 | %95,1 | 224 |
| Bostanbaşı-Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %19,9 | %83,5 | 3.231 |
| Bostanbaşı-Çınarlı Camii Mahallesi | AK Parti | %75,8 | %15,0 | %91,1 | 610 |
| Bostanbaşı-Hocalar Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %38,9 | %88,6 | 643 |
| Cumhuriyet Köyü | CHP | %1,4 | %93,5 | %85,1 | 517 |
| Çayırköy | CHP | %8,1 | %71,5 | %97,8 | 229 |
| Gedik Mahallesi | AK Parti | %63,4 | %12,1 | %89,9 | 1.859 |
| Görgü Köyü | AK Parti | %71,3 | %12,6 | %92,7 | 589 |
| Gözene Köyü | AK Parti | %73,4 | %12,7 | %88,2 | 791 |
| Gündüzbey-Derme Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %21,3 | %91,5 | 1.613 |
| Gündüzbey-Turgut Özal Mahallesi | AK Parti | %54,3 | %20,4 | %94,3 | 734 |
| Hamidiye Mahallesi | AK Parti | %65,2 | %19,1 | %90,6 | 932 |
| Hıroğlu Mahallesi | CHP | %35,2 | %38,2 | %90,2 | 1.188 |
| Işıklı Köyü | AK Parti | %90,0 | %10,0 | %87,0 | 23 |
| İkizce Köyü | CHP | %13,1 | %81,2 | %89,3 | 365 |
| Kadiruşağı Köyü | AK Parti | %74,5 | %10,8 | %66,8 | 235 |
| Kırlangıç Köyü | CHP | %0,0 | %92,7 | %96,5 | 57 |
| Kozluk Köyü | AK Parti | %73,0 | %12,6 | %93,4 | 244 |
| Kuşdoğan Köyü | CHP | %7,9 | %81,0 | %94,1 | 269 |
| Kuyulu Köyü | AK Parti | %80,7 | %5,7 | %90,3 | 383 |
| Mullakasım Mahallesi | AK Parti | %52,5 | %21,4 | %88,9 | 1.222 |
| Oluklu Köyü | CHP | %3,2 | %93,6 | %88,8 | 215 |
| Ortaköy | AK Parti | %62,2 | %15,0 | %98,4 | 129 |
| Öncü Köyü | AK Parti | %69,6 | %21,4 | %75,6 | 172 |
| Salkonak Köyü | AK Parti | %89,8 | %1,4 | %91,9 | 172 |
| Seyituşağı Köyü | CHP | %3,3 | %92,6 | %100,0 | 133 |
| Üçgöze Köyü | AK Parti | %64,8 | %11,0 | %100,0 | 91 |
| Yakınca-Fatih Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %17,4 | %83,5 | 2.509 |
| Yakınca-Hacı Molla Mahallesi | AK Parti | %48,0 | %3,5 | %91,2 | 477 |
| Yakınca-Özal Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %8,0 | %62,0 | 1.617 |
| Yakınca-Taşköprü Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %4,7 | %94,7 | 700 |
| Yakınca-Yavuz Selim Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %6,0 | %84,5 | 702 |
| Yakınca-Yeni Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %1,6 | %89,7 | 639 |
| Yalınkaya Köyü | AK Parti | %56,7 | %31,7 | %95,5 | 111 |
İlgili sonuçlar