Alaşehir 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Alaşehir sonuçlarında AK Parti %36,0 ile birinci, MHP %32,0 ile ikinci; fark 4,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 2,3 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,0 (+16,0 puan). 100 mahalle ve köy arasından 64'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Sobran Köyü (%76,2); MHP en güçlü Yeniköy (%59,4). Katılım %93,5 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaşehir 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Alaşehir, Manisa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alaşehir | Manisa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 23.045 | %36,0 | %35,6 | %38,4 | −2,3 |
| MHP | 20.448 | %32,0 | %26,3 | %16,0 | +16,0 |
| CHP | 9.007 | %14,1 | %18,6 | %23,1 | −9,0 |
| DP | 3.495 | %5,5 | %6,6 | %3,8 | +1,6 |
| DSP | 2.965 | %4,6 | %4,1 | %2,9 | +1,8 |
| Saadet | 1.547 | %2,4 | %1,9 | %5,2 | −2,8 |
| DTP | 1.280 | %2,0 | %2,9 | %5,7 | −3,7 |
| BBP | 804 | %1,3 | %1,5 | %2,4 | −1,1 |
| BTP | 356 | %0,6 | %0,4 | %0,4 | +0,1 |
| Millet | 270 | %0,4 | %0,3 | %0,1 | +0,3 |
| Anavatan | 214 | %0,3 | %1,1 | %0,8 | −0,4 |
| TKP | 189 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| EMEP | 170 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Ödp | 142 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Alaşehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 259 | 70.664 | 66.061 | %93,5 | 63.932 | 2.129 |
Alaşehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkeçili Köyü | MHP | %32,8 | %36,0 | %93,1 | 564 |
| Alhan Köyü | AK Parti | %42,5 | %37,4 | %97,2 | 389 |
| Aydoğdu Köyü | AK Parti | %43,0 | %0,5 | %93,6 | 220 |
| Azıtepe Köyü | AK Parti | %51,7 | %28,7 | %99,5 | 372 |
| Badınca Köyü | AK Parti | %31,7 | %29,8 | %96,1 | 356 |
| Bahadır Köyü | AK Parti | %49,0 | %40,4 | %100,0 | 552 |
| Bahçedere Köyü | AK Parti | %70,2 | %28,1 | %100,0 | 57 |
| Bahçeliköy | AK Parti | %52,3 | %29,1 | %100,7 | 152 |
| Baklacı Köyü | MHP | %21,8 | %56,0 | %93,9 | 675 |
| Barış Mahallesi | MHP | %26,0 | %38,9 | %85,9 | 1.585 |
| Belenyaka Köyü | AK Parti | %48,9 | %25,4 | %97,0 | 539 |
| Beşeylül Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %33,7 | %88,0 | 4.301 |
| Caberburhan Köyü | DTP | %15,8 | %0,7 | %90,5 | 347 |
| Caberfakılı Köyü | MHP | %32,9 | %47,1 | %98,5 | 473 |
| Caberkamara Köyü | AK Parti | %48,2 | %16,1 | %98,0 | 203 |
| Çağlayan Köyü | MHP | %22,6 | %41,0 | %97,6 | 288 |
| Çakırcaali Köyü | AK Parti | %36,5 | %33,9 | %96,5 | 373 |
| Çamlıbel Köyü | AK Parti | %69,4 | %25,2 | %99,1 | 112 |
| Çarıkbozdağ Köyü | AK Parti | %44,1 | %38,0 | %99,1 | 323 |
| Çarıkkaralar Köyü | AK Parti | %45,1 | %42,5 | %98,3 | 118 |
| Çeşneli Köyü | AK Parti | %39,9 | %24,7 | %99,7 | 313 |
| Dağarlar Köyü | AK Parti | %42,1 | %28,9 | %86,9 | 488 |
| Dağhacıyusuf Köyü | MHP | %33,8 | %35,7 | %97,2 | 1.109 |
| Delemenler Köyü | AK Parti | %38,9 | %37,8 | %95,4 | 1.485 |
| Erenköy | MHP | %31,8 | %48,7 | %100,0 | 157 |
| Esen Tepe Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %37,3 | %94,3 | 1.003 |
| Evrenli Köyü | MHP | %37,2 | %41,2 | %100,0 | 242 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %33,8 | %89,2 | 1.319 |
| Girelli Köyü | MHP | %24,3 | %40,6 | %98,0 | 897 |
| Göbekli Köyü | CHP | %30,3 | %20,8 | %94,6 | 336 |
| Gülenyaka Köyü | AK Parti | %59,0 | %21,5 | %100,7 | 146 |
| Gülpınar Köyü | AK Parti | %43,2 | %34,9 | %96,8 | 374 |
| Gümüşçay Köyü | CHP | %24,2 | %20,6 | %98,6 | 590 |
| Gürsu Köyü | AK Parti | %62,5 | %5,0 | %98,8 | 81 |
| Hacıaliler Köyü | AK Parti | %43,0 | %39,3 | %97,1 | 455 |
| Hacıbey Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %36,3 | %92,2 | 2.592 |
| Horzumalayaka Köyü | AK Parti | %51,5 | %23,0 | %96,3 | 217 |
| Horzumembelli Köyü | MHP | %20,5 | %33,3 | %97,0 | 132 |
| Horzumkeserler Köyü | AK Parti | %32,4 | %29,8 | %99,2 | 527 |
| Horzumsazdere Köyü | AK Parti | %32,6 | %23,7 | %97,9 | 143 |
| Ilgın Köyü | AK Parti | %37,4 | %24,2 | %91,7 | 217 |
| Ilıca Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %17,3 | %91,8 | 426 |
| Işıklar Köyü | MHP | %29,0 | %55,0 | %98,1 | 516 |
| İsmailbey Köyü | AK Parti | %47,7 | %35,1 | %95,7 | 116 |
| İsmetiye Köyü | AK Parti | %62,7 | %23,2 | %97,9 | 195 |
| İstasyon Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %34,8 | %85,0 | 2.948 |
| Karacalar Köyü | MHP | %24,3 | %37,6 | %99,4 | 178 |
| Karadağ Köyü | AK Parti | %47,6 | %28,3 | %98,9 | 174 |
| Kasaplı Köyü | AK Parti | %46,4 | %28,7 | %97,7 | 530 |
| Kavaklıdere-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %1,6 | %94,7 | 868 |
| Kavaklıdere-Horzum Mahallesi | DP | %17,8 | %13,2 | %97,3 | 847 |
| Kavaklıdere-İnönü Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %9,1 | %97,1 | 678 |
| Kavaklıdere-Kırgız Mahallesi | AK Parti | %45,2 | %6,6 | %93,5 | 666 |
| Kavaklıdere-Ünlü Mahallesi | CHP | %26,2 | %11,2 | %96,2 | 607 |
| Kemaliye-Asar Mahallesi | AK Parti | %35,7 | %29,9 | %97,3 | 546 |
| Kemaliye-Cumhuriyet Mahallesi | DSP | %22,0 | %29,2 | %98,3 | 421 |
| Kemaliye-Hızır Paşa Mahallesi | MHP | %22,0 | %35,5 | %97,4 | 385 |
| Kestanederesi Köyü | AK Parti | %41,3 | %32,1 | %100,0 | 109 |
| Killik-İstiklal Mahallesi | MHP | %19,6 | %37,5 | %98,1 | 1.010 |
| Killik-Zafer Mahallesi | MHP | %19,0 | %38,2 | %98,8 | 927 |
| Kozluca Köyü | MHP | %45,8 | %47,2 | %99,2 | 386 |
| Kurtuluş Mahallesi | MHP | %30,8 | %37,7 | %87,2 | 1.577 |
| Kurudere Köyü | MHP | %21,7 | %31,7 | %96,9 | 196 |
| Matarlı Köyü | MHP | %28,7 | %34,5 | %101,2 | 86 |
| Menderes Mahallesi | MHP | %35,0 | %47,6 | %94,3 | 1.288 |
| Narlıdere Köyü | AK Parti | %59,7 | %21,2 | %97,4 | 391 |
| Osmaniye Köyü | MHP | %34,1 | %43,6 | %95,1 | 425 |
| Örencik Köyü | AK Parti | %43,4 | %30,1 | %97,8 | 509 |
| Örnekköy | CHP | %18,1 | %32,6 | %91,9 | 246 |
| Piyadeler-İstasyon Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %24,6 | %97,3 | 819 |
| Piyadeler-Yayalar Mahallesi | AK Parti | %31,2 | %27,6 | %97,9 | 389 |
| Sakarya Mahallesi | MHP | %28,7 | %33,6 | %88,4 | 2.567 |
| Sarıpınar Köyü | AK Parti | %43,7 | %38,6 | %99,1 | 552 |
| Sarısu Mahallesi | MHP | %35,8 | %38,8 | %89,2 | 2.509 |
| Selce Köyü | AK Parti | %35,9 | %29,9 | %101,2 | 167 |
| Serinköy | AK Parti | %26,4 | %19,8 | %101,1 | 92 |
| Serinyayla Köyü | AK Parti | %40,9 | %32,7 | %99,6 | 510 |
| Sobran Köyü | AK Parti | %76,2 | %17,6 | %93,5 | 525 |
| Soğanlı Köyü | CHP | %19,2 | %33,0 | %98,1 | 422 |
| Soğuksu Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %31,0 | %88,7 | 2.813 |
| Soğukyurt Köyü | AK Parti | %51,7 | %32,8 | %99,5 | 209 |
| Subaşı Köyü | MHP | %24,8 | %31,5 | %97,4 | 727 |
| Şahyar Köyü | AK Parti | %36,3 | %26,4 | %99,2 | 601 |
| Şeyh Sinan Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %33,8 | %93,6 | 2.059 |
| Tepeköy | AK Parti | %40,3 | %32,6 | %98,9 | 1.366 |
| Toygar Köyü | AK Parti | %58,6 | %11,7 | %98,9 | 359 |
| Türkmen Köyü | AK Parti | %39,9 | %37,5 | %99,4 | 178 |
| Uluderbent-Alaçatı Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %30,0 | %98,3 | 288 |
| Uluderbent-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %30,7 | %97,4 | 495 |
| Uluderbent-Bahçedere Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %18,6 | %99,1 | 226 |
| Uluderbent-Çiftlikdere Mahallesi | AK Parti | %59,5 | %25,3 | %96,5 | 315 |
| Uluderbent-Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %37,2 | %95,3 | 805 |
| Üzümlü Köyü | AK Parti | %52,8 | %26,6 | %96,3 | 244 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %38,2 | %40,6 | %93,7 | 3.547 |
| Yenice Mahallesi | MHP | %28,8 | %29,5 | %84,9 | 2.580 |
| Yeniköy | MHP | %9,0 | %59,4 | %89,2 | 409 |
| Yeşilyurt-Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %26,8 | %16,8 | %98,6 | 953 |
| Yeşilyurt-Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %13,1 | %97,9 | 625 |
| Yeşilyurt-Namık Kemal Mahallesi | CHP | %25,6 | %12,3 | %99,2 | 1.137 |
| Yuvacalı Köyü | AK Parti | %53,3 | %37,1 | %101,9 | 103 |
İlgili sonuçlar