Gördes 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gördes sonuçlarında AK Parti %49,2 ile birinci, MHP %31,1 ile ikinci; fark 18,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 10,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,1 (+15,1 puan). 70 mahalle ve köy arasından 55'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yeşilyurt Köyü (%81,1); MHP en güçlü Güneşli-Yeni Mahallesi (%55,7). Katılım %93,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gördes 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gördes, Manisa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gördes | Manisa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.067 | %49,2 | %35,6 | %38,4 | +10,8 |
| MHP | 6.992 | %31,1 | %26,3 | %16,0 | +15,1 |
| CHP | 2.088 | %9,3 | %18,6 | %23,1 | −13,8 |
| DP | 721 | %3,2 | %6,6 | %3,8 | −0,6 |
| DSP | 541 | %2,4 | %4,1 | %2,9 | −0,4 |
| Saadet | 428 | %1,9 | %1,9 | %5,2 | −3,3 |
| BBP | 263 | %1,2 | %1,5 | %2,4 | −1,2 |
| Anavatan | 131 | %0,6 | %1,1 | %0,8 | −0,2 |
| BTP | 71 | %0,3 | %0,4 | %0,4 | −0,1 |
| Millet | 68 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| DTP | 57 | %0,3 | %2,9 | %5,7 | −5,4 |
| TKP | 50 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Ödp | 34 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
Gördes seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 102 | 24.731 | 23.166 | %93,7 | 22.511 | 655 |
Gördes mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %36,3 | %90,1 | 1.172 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %80,9 | %9,9 | %97,3 | 146 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %48,7 | %35,1 | %94,2 | 1.288 |
| Balıklı Köyü | MHP | %43,2 | %45,1 | %95,9 | 219 |
| Bayat Köyü | AK Parti | %48,2 | %43,4 | %86,5 | 96 |
| Beğel Köyü | AK Parti | %41,6 | %22,0 | %91,3 | 323 |
| Beğenler Köyü | AK Parti | %54,4 | %28,1 | %94,2 | 311 |
| Benlieli Köyü | AK Parti | %81,0 | %8,9 | %94,1 | 255 |
| Beşeylül Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %30,0 | %95,4 | 585 |
| Boyalı Köyü | AK Parti | %33,3 | %27,4 | %97,6 | 463 |
| Börez Köyü | AK Parti | %59,9 | %22,1 | %92,1 | 315 |
| Cuma Mahallesi | MHP | %39,8 | %41,5 | %91,5 | 1.042 |
| Çağlayan Köyü | CHP | %27,7 | %28,5 | %88,7 | 150 |
| Çatalarmut Köyü | AK Parti | %66,3 | %15,5 | %88,4 | 215 |
| Çiçekli-Merkez Mahallesi | MHP | %26,8 | %55,2 | %94,2 | 852 |
| Çiçekli-Sindel Mahallesi | MHP | %44,2 | %50,0 | %98,6 | 148 |
| Çiğiller Köyü | AK Parti | %52,0 | %31,9 | %97,6 | 336 |
| Dalkara Köyü | AK Parti | %63,8 | %23,4 | %94,0 | 50 |
| Dargıl Köyü | AK Parti | %74,5 | %17,1 | %92,7 | 301 |
| Deliçoban Köyü | AK Parti | %74,9 | %14,9 | %94,1 | 371 |
| Dereçiftlik Köyü | AK Parti | %58,0 | %19,3 | %86,1 | 180 |
| Divan Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %35,0 | %90,0 | 1.139 |
| Doğanpınar Köyü | AK Parti | %68,2 | %19,6 | %94,7 | 228 |
| Dutluca Köyü | AK Parti | %44,7 | %18,1 | %96,6 | 237 |
| Efendili Köyü | AK Parti | %43,3 | %39,0 | %87,9 | 198 |
| Fundacık Köyü | AK Parti | %43,5 | %43,5 | %96,3 | 320 |
| Gülpınar Köyü | AK Parti | %73,8 | %10,8 | %87,3 | 79 |
| Güneşli-Cuma Mahallesi | MHP | %31,3 | %52,1 | %96,6 | 445 |
| Güneşli-Evciler Mahallesi | AK Parti | %48,0 | %46,9 | %94,9 | 311 |
| Güneşli-Muradiye Mahallesi | MHP | %34,3 | %50,0 | %94,2 | 277 |
| Güneşli-Yeni Mahallesi | MHP | %29,6 | %55,7 | %94,4 | 802 |
| Güneşli-Zafer Mahallesi | MHP | %42,2 | %52,2 | %94,4 | 249 |
| Hüseyni Baba Mahallesi | AK Parti | %48,5 | %34,6 | %94,1 | 1.117 |
| Kabakoz Köyü | AK Parti | %65,3 | %8,2 | %87,9 | 116 |
| Kalemoğlu Köyü | MHP | %29,8 | %31,6 | %94,9 | 353 |
| Karaağaç Köyü | AK Parti | %69,0 | %14,6 | %97,6 | 166 |
| Karakeçili Köyü | AK Parti | %60,3 | %20,5 | %97,5 | 81 |
| Karayağcı Köyü | AK Parti | %69,2 | %20,0 | %96,8 | 406 |
| Karayakup Köyü | AK Parti | %39,3 | %32,8 | %98,0 | 256 |
| Kaşıkçı Köyü | AK Parti | %52,4 | %23,2 | %98,6 | 425 |
| Kayacık-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %20,2 | %95,5 | 242 |
| Kayacık-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %29,2 | %94,3 | 246 |
| Kayacık-Hürriyet Mahallesi | DSP | %21,0 | %21,0 | %95,5 | 220 |
| Kayacık-İstiklal Mahallesi | DSP | %23,5 | %30,0 | %91,6 | 225 |
| Kılcanlar Köyü | AK Parti | %53,4 | %24,3 | %96,8 | 154 |
| Kıran Köyü | AK Parti | %75,3 | %14,4 | %94,6 | 368 |
| Kıymık Köyü | AK Parti | %47,3 | %22,8 | %98,4 | 183 |
| Kızıldam Köyü | AK Parti | %75,5 | %15,5 | %95,1 | 264 |
| Kobaklar Köyü | AK Parti | %64,1 | %20,0 | %92,8 | 429 |
| Korubaşı Köyü | AK Parti | %55,7 | %9,2 | %96,3 | 188 |
| Köseler Köyü | AK Parti | %59,6 | %12,2 | %92,7 | 477 |
| Kuşluk Köyü | AK Parti | %52,5 | %27,2 | %96,4 | 169 |
| Kuyucakkarapınar Köyü | AK Parti | %74,2 | %21,6 | %98,0 | 99 |
| Kürekçi Köyü | AK Parti | %66,0 | %20,2 | %97,0 | 99 |
| Malaz Köyü | AK Parti | %77,2 | %7,4 | %92,6 | 175 |
| Malkoca Köyü | AK Parti | %69,9 | %20,2 | %95,6 | 182 |
| Merkez Tepe Köyü | AK Parti | %46,4 | %36,1 | %94,3 | 351 |
| Nakıpağa Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %41,0 | %92,3 | 982 |
| Oğulduruk Köyü | AK Parti | %64,5 | %18,1 | %96,0 | 326 |
| Pınarbaşı Köyü | AK Parti | %62,2 | %22,0 | %97,6 | 85 |
| Salur Köyü | AK Parti | %64,6 | %18,6 | %88,8 | 466 |
| Sarıaliler Köyü | MHP | %42,4 | %44,0 | %96,2 | 131 |
| Şahinkaya Köyü | AK Parti | %60,5 | %22,1 | %96,8 | 93 |
| Şeyhyayla Köyü | AK Parti | %74,4 | %9,3 | %90,0 | 399 |
| Tüpüler Köyü | AK Parti | %63,6 | %21,6 | %96,8 | 188 |
| Ulgar Köyü | AK Parti | %43,3 | %28,1 | %96,7 | 212 |
| Uzunçam Mahallesi | MHP | %38,1 | %39,6 | %93,0 | 954 |
| Yakaköy | AK Parti | %53,7 | %23,5 | %90,5 | 559 |
| Yeniköy | MHP | %21,8 | %35,9 | %98,6 | 144 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %81,1 | %5,3 | %98,0 | 98 |
İlgili sonuçlar