Mut 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Mut sonuçlarında AK Parti %30,6 ile birinci, MHP %25,2 ile ikinci; fark 5,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 7,8 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,2 (+9,2 puan). 105 mahalle ve köy arasından 47'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Zeytinçukuru Köyü (%71,9); MHP en güçlü Aşağıköselerli Köyü (%70,1). Katılım %89,3 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mut 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Mut, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mut | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.925 | %30,6 | %25,4 | %38,4 | −7,8 |
| MHP | 9.800 | %25,2 | %31,3 | %16,0 | +9,2 |
| CHP | 7.266 | %18,6 | %22,6 | %23,1 | −4,4 |
| DSP | 3.365 | %8,6 | %3,8 | %2,9 | +5,8 |
| DP | 3.278 | %8,4 | %2,2 | %3,8 | +4,6 |
| Saadet | 1.239 | %3,2 | %1,4 | %5,2 | −2,0 |
| Bağımsızlar | 898 | %2,3 | %0,1 | %0,4 | +1,9 |
| BTP | 358 | %0,9 | %0,3 | %0,4 | +0,5 |
| BBP | 287 | %0,7 | %0,7 | %2,4 | −1,6 |
| Anavatan | 194 | %0,5 | %0,7 | %0,8 | −0,3 |
| İp | 175 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | +0,2 |
| TKP | 91 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Ödp | 89 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Mut seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 184 | 44.608 | 39.822 | %89,3 | 38.965 | 857 |
Mut mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaçam Köyü | CHP | %22,7 | %19,7 | %94,4 | 522 |
| Aşağıköselerli Köyü | MHP | %23,1 | %70,1 | %96,4 | 673 |
| Aydınoğlu Köyü | MHP | %31,5 | %40,1 | %91,6 | 297 |
| Bağcağız Köyü | MHP | %17,0 | %44,9 | %98,7 | 151 |
| Ballı Köyü | MHP | %23,8 | %36,5 | %95,4 | 368 |
| Barabanlı Köyü | AK Parti | %36,7 | %35,0 | %93,7 | 510 |
| Bozdoğan Köyü | AK Parti | %46,2 | %33,2 | %90,5 | 241 |
| Burunköy | MHP | %22,3 | %48,7 | %98,1 | 208 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %29,1 | %17,1 | %87,5 | 1.683 |
| Çağlayangedik Köyü | MHP | %29,4 | %35,3 | %100,0 | 104 |
| Çaltılı Köyü | MHP | %28,0 | %28,0 | %95,9 | 123 |
| Çamlıca Köyü | MHP | %28,3 | %46,9 | %94,8 | 384 |
| Çampınar Köyü | AK Parti | %45,5 | %19,0 | %96,9 | 195 |
| Çatakbağ Köyü | CHP | %14,6 | %16,2 | %88,5 | 148 |
| Çatalharman Köyü | Bağımsızlar | %7,8 | %4,1 | %93,5 | 232 |
| Çınarlı Köyü | MHP | %29,6 | %34,8 | %89,1 | 129 |
| Çivi Köyü | MHP | %28,2 | %35,5 | %95,9 | 314 |
| Çortak Köyü | MHP | %19,1 | %29,9 | %95,8 | 166 |
| Çömelek Köyü | DSP | %7,6 | %11,2 | %88,8 | 348 |
| Çukurbağ Köyü | MHP | %22,4 | %29,1 | %96,7 | 184 |
| Dağpazarı Köyü | CHP | %17,7 | %32,3 | %83,5 | 231 |
| Demirkapı Köyü | AK Parti | %31,0 | %19,0 | %100,0 | 59 |
| Dereköy | CHP | %20,4 | %19,8 | %93,0 | 414 |
| Derinçay Köyü | MHP | %21,1 | %34,6 | %93,2 | 161 |
| Deveci Mahallesi | AK Parti | %28,7 | %25,5 | %88,3 | 2.125 |
| Diştaş Köyü | AK Parti | %40,9 | %23,8 | %94,4 | 431 |
| Doğancı Mahallesi | CHP | %23,7 | %23,1 | %75,4 | 2.692 |
| Elbeyli Köyü | AK Parti | %44,6 | %13,4 | %96,2 | 290 |
| Elmapınar Köyü | CHP | %4,7 | %23,4 | %94,4 | 72 |
| Esençay Köyü | AK Parti | %27,3 | %23,8 | %96,7 | 150 |
| Evren Köyü | CHP | %36,0 | %12,6 | %90,9 | 395 |
| Fakırca Köyü | CHP | %17,4 | %25,4 | %92,6 | 324 |
| Geçimli Köyü | AK Parti | %34,8 | %20,3 | %96,2 | 393 |
| Gençali Köyü | MHP | %20,2 | %32,8 | %98,4 | 246 |
| Göcekler Köyü | AK Parti | %63,1 | %15,5 | %100,0 | 84 |
| Gökçetaş Köyü | MHP | %18,8 | %40,7 | %96,6 | 412 |
| Göksu Köyü | MHP | %39,3 | %41,6 | %97,8 | 91 |
| Göksu-Bayır Mahallesi | MHP | %26,0 | %32,0 | %93,0 | 327 |
| Göksu-Esen Mahallesi | MHP | %17,5 | %28,8 | %95,5 | 223 |
| Göksu-Kıravga Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %14,7 | %93,9 | 821 |
| Göksu-Köprübaşı Mahallesi | DP | %24,1 | %10,3 | %93,7 | 428 |
| Güllük Mahallesi | AK Parti | %26,0 | %19,1 | %83,5 | 1.671 |
| Güme Köyü | MHP | %19,2 | %32,8 | %97,1 | 204 |
| Güzelköy | AK Parti | %38,6 | %8,5 | %100,6 | 161 |
| Güzelyurt Köyü | MHP | %33,3 | %34,2 | %96,6 | 116 |
| Hacıahmetli Köyü | Bağımsızlar | %30,5 | %21,5 | %92,5 | 359 |
| Hacıilyaslı Köyü | MHP | %13,8 | %27,2 | %98,2 | 284 |
| Hacınuhlu Köyü | AK Parti | %53,5 | %28,3 | %98,9 | 266 |
| Hacısait Köyü | MHP | %35,5 | %43,5 | %98,6 | 69 |
| Hamam Köyü | AK Parti | %55,5 | %33,8 | %94,3 | 831 |
| Haydarköy | AK Parti | %30,5 | %28,0 | %85,9 | 142 |
| Hisarköy | CHP | %23,5 | %25,2 | %97,5 | 118 |
| Hocalı Köyü | MHP | %23,5 | %45,9 | %94,4 | 90 |
| Ilıca Köyü | AK Parti | %28,0 | %20,7 | %85,6 | 360 |
| Irmaklı Köyü | AK Parti | %43,0 | %40,3 | %98,1 | 155 |
| Işıklar Köyü | AK Parti | %50,4 | %18,8 | %100,3 | 382 |
| İbrahimli Köyü | AK Parti | %36,1 | %22,2 | %101,4 | 73 |
| Kadıköy | AK Parti | %26,0 | %22,1 | %94,5 | 220 |
| Kale Mahallesi | CHP | %27,4 | %17,1 | %75,2 | 775 |
| Karacaoğlan Köyü | AK Parti | %52,3 | %14,9 | %75,7 | 300 |
| Karadiken Köyü | AK Parti | %37,8 | %28,8 | %97,4 | 114 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %31,2 | %22,0 | %83,8 | 3.106 |
| Kavaklı Köyü | AK Parti | %46,4 | %37,8 | %94,0 | 249 |
| Kavaközü Köyü | CHP | %18,4 | %30,3 | %97,5 | 79 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %33,0 | %23,7 | %99,0 | 99 |
| Kayaönü Köyü | MHP | %33,0 | %37,5 | %90,0 | 100 |
| Kelceköy | AK Parti | %26,8 | %20,9 | %97,8 | 413 |
| Kemenli Köyü | MHP | %27,4 | %38,1 | %98,6 | 347 |
| Kırkkavak Köyü | MHP | %42,3 | %42,3 | %95,9 | 294 |
| Kışlaköy | MHP | %29,7 | %37,3 | %92,5 | 174 |
| Kızılalan Köyü | AK Parti | %46,7 | %33,6 | %97,7 | 130 |
| Köselerli Köyü | AK Parti | %37,5 | %31,2 | %96,6 | 505 |
| Kumaçukuru Köyü | MHP | %0,0 | %50,0 | %90,9 | 11 |
| Kurtsuyu Köyü | AK Parti | %46,5 | %26,7 | %98,1 | 103 |
| Kurtuluş Köyü | Bağımsızlar | %11,8 | %8,8 | %98,1 | 106 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %23,9 | %86,4 | 2.116 |
| Kürkçü B.m Köyü | AK Parti | %43,3 | %23,2 | %88,9 | 343 |
| Meydan Mahallesi | CHP | %22,2 | %15,7 | %80,1 | 2.611 |
| Mirahor Köyü | MHP | %21,0 | %26,6 | %96,2 | 239 |
| Mucuk Köyü | MHP | %33,9 | %33,9 | %95,4 | 65 |
| Narlı Köyü | AK Parti | %64,6 | %10,1 | %87,7 | 220 |
| Narlıdere Köyü | AK Parti | %52,4 | %16,2 | %92,9 | 113 |
| Ortaköy | AK Parti | %35,1 | %13,5 | %98,1 | 156 |
| Özköy | MHP | %25,0 | %57,0 | %91,7 | 109 |
| Özlü Köyü | CHP | %22,5 | %18,9 | %93,4 | 182 |
| Palantepe Köyü | MHP | %27,4 | %34,7 | %96,0 | 473 |
| Pamuklu Köyü | AK Parti | %32,2 | %7,8 | %80,0 | 115 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %28,4 | %17,7 | %84,5 | 1.300 |
| Sakız Köyü | AK Parti | %37,5 | %33,9 | %93,8 | 662 |
| Sarıveliler Köyü | MHP | %23,4 | %40,4 | %98,7 | 231 |
| Selamlı Köyü | MHP | %29,4 | %36,1 | %97,0 | 268 |
| Suçatı Köyü | MHP | %27,7 | %44,7 | %94,8 | 400 |
| Tekeli Köyü | MHP | %35,1 | %35,1 | %91,0 | 166 |
| Topkaya Köyü | AK Parti | %56,6 | %20,2 | %95,7 | 138 |
| Topluca Köyü | MHP | %18,9 | %31,2 | %96,5 | 454 |
| Tuğrul Köyü | MHP | %32,4 | %40,0 | %92,9 | 156 |
| Yalnızcabağ Köyü | AK Parti | %63,8 | %19,4 | %94,5 | 453 |
| Yapıntı Köyü | AK Parti | %34,3 | %22,0 | %97,4 | 742 |
| Yatırtaş Mahallesi | AK Parti | %32,6 | %25,0 | %84,0 | 1.353 |
| Yazalanı Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %11,7 | %82,7 | 813 |
| Yeşilköy | AK Parti | %44,9 | %18,0 | %96,6 | 177 |
| Yeşilyurt Köyü | CHP | %5,1 | %1,5 | %97,9 | 145 |
| Yıldızköy | DSP | %20,3 | %17,3 | %95,1 | 142 |
| Yukarıköselerli Köyü | AK Parti | %58,3 | %27,7 | %95,8 | 409 |
| Zeytinçukuru Köyü | AK Parti | %71,9 | %3,1 | %97,1 | 102 |
İlgili sonuçlar