Yenişehir 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yenişehir sonuçlarında CHP %37,3 ile birinci, MHP %22,4 ile ikinci; fark 14,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 14,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,4 (+6,4 puan). 33 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Pirireis Mahallesi (%50,2); MHP en güçlü İnsu Köyü (%58,8). Katılım %80,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yenişehir 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yenişehir, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yenişehir | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 38.677 | %37,3 | %22,6 | %23,1 | +14,2 |
| MHP | 23.192 | %22,4 | %31,3 | %16,0 | +6,4 |
| AK Parti | 19.167 | %18,5 | %25,4 | %38,4 | −19,9 |
| DTP | 11.681 | %11,3 | %10,2 | %5,7 | +5,6 |
| DSP | 6.458 | %6,2 | %3,8 | %2,9 | +3,4 |
| İp | 970 | %0,9 | %0,4 | %0,3 | +0,7 |
| Saadet | 735 | %0,7 | %1,4 | %5,2 | −4,5 |
| BBP | 681 | %0,7 | %0,7 | %2,4 | −1,7 |
| DP | 492 | %0,5 | %2,2 | %3,8 | −3,4 |
| Anavatan | 478 | %0,5 | %0,7 | %0,8 | −0,3 |
| Ödp | 260 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| HAK-PAR | 220 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 201 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| EMEP | 165 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 140 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| Millet | 131 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Yenişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 431 | 130.714 | 105.508 | %80,7 | 103.648 | 1.860 |
Yenişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 50. Yıl Mahallesi | CHP | %27,8 | %23,1 | %82,6 | 2.828 |
| Akkent Mahallesi | CHP | %31,0 | %17,2 | %80,7 | 6.656 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %39,5 | %23,9 | %80,9 | 6.572 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %41,4 | %21,1 | %78,5 | 8.859 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %35,8 | %22,3 | %80,1 | 7.802 |
| Batıkent Mahallesi | DTP | %27,3 | %16,7 | %81,7 | 3.998 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %42,9 | %21,9 | %81,1 | 11.675 |
| Çavak Köyü | MHP | %25,7 | %55,2 | %95,8 | 826 |
| Çiftlikköy Mahallesi | CHP | %32,6 | %27,1 | %74,5 | 3.844 |
| Çukurkeşli Köyü | MHP | %29,8 | %38,1 | %97,3 | 188 |
| Değirmençay-Değirmençay Mahallesi | MHP | %15,1 | %38,7 | %95,8 | 825 |
| Değirmençay-Erçel Mahallesi | MHP | %11,8 | %50,3 | %97,8 | 403 |
| Deniz Mahallesi | CHP | %26,7 | %17,9 | %84,8 | 1.265 |
| Dumlupınar Mahallesi | CHP | %44,1 | %25,3 | %78,5 | 1.769 |
| Eğriçam Mahallesi | CHP | %29,2 | %17,4 | %78,4 | 10.152 |
| Emirler Köyü | MHP | %22,0 | %54,9 | %96,3 | 535 |
| Fuatmorel Mahallesi | CHP | %30,0 | %19,3 | %82,5 | 2.079 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %42,9 | %22,3 | %78,5 | 6.268 |
| Gökçebelen Mahallesi | MHP | %17,2 | %39,4 | %89,8 | 492 |
| Güvenevler Mahallesi | CHP | %43,1 | %24,5 | %79,5 | 11.785 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %40,9 | %19,3 | %81,6 | 9.876 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %47,9 | %20,4 | %77,2 | 5.207 |
| İnsu Köyü | MHP | %13,7 | %58,8 | %95,8 | 142 |
| Karahacılı Köyü | MHP | %8,2 | %39,7 | %97,5 | 554 |
| Kocahamzalı Köyü | MHP | %33,0 | %45,2 | %93,5 | 124 |
| Kocavilayet Mahallesi | MHP | %31,0 | %34,9 | %89,5 | 1.411 |
| Kuzeykent Mahallesi | DTP | %18,1 | %25,4 | %84,9 | 2.592 |
| Limonluk Mahallesi | CHP | %41,6 | %21,8 | %81,9 | 2.719 |
| Menteş Mahallesi | CHP | %31,1 | %19,3 | %81,2 | 6.878 |
| Palmiye Mahallesi | CHP | %45,1 | %20,8 | %78,8 | 4.865 |
| Pirireis Mahallesi | CHP | %50,2 | %21,2 | %80,8 | 7.061 |
| Turunçlu Köyü | MHP | %26,3 | %41,4 | %93,8 | 144 |
| Uzunkaş Köyü | MHP | %10,9 | %52,0 | %96,9 | 320 |
İlgili sonuçlar