Atakum 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Atakum sonuçlarında AK Parti %37,0 ile birinci, CHP %29,3 ile ikinci; fark 7,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 1,4 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,3 (+6,2 puan). 53 mahalle ve köy arasından 42'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Elmaçukuru Köyü (%81,6); CHP en güçlü Denizevleri Mahallesi (%43,8). Katılım %81,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Atakum 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Atakum, Samsun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Atakum | Samsun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 23.497 | %37,0 | %45,8 | %38,4 | −1,4 |
| CHP | 18.566 | %29,3 | %14,8 | %23,1 | +6,2 |
| MHP | 13.928 | %21,9 | %23,1 | %16,0 | +6,0 |
| Saadet | 1.728 | %2,7 | %4,1 | %5,2 | −2,5 |
| BBP | 1.443 | %2,3 | %2,1 | %2,4 | −0,1 |
| DSP | 1.159 | %1,8 | %2,6 | %2,9 | −1,0 |
| DP | 1.153 | %1,8 | %5,4 | %3,8 | −2,0 |
| Bağımsızlar | 805 | %1,3 | %0,1 | %0,4 | +0,8 |
| Anavatan | 407 | %0,6 | %0,6 | %0,8 | −0,1 |
| BTP | 195 | %0,3 | %0,4 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 153 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Ödp | 116 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Millet | 108 | %0,2 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| EMEP | 102 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| İp | 99 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Atakum seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 269 | 79.198 | 64.884 | %81,9 | 63.459 | 1.425 |
Atakum mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akalan Köyü | AK Parti | %68,0 | %4,3 | %90,4 | 354 |
| Aksu Köyü | AK Parti | %61,0 | %11,9 | %89,9 | 267 |
| Alanlı Mahallesi | MHP | %29,2 | %24,3 | %93,6 | 566 |
| Aslandamı Köyü | AK Parti | %68,4 | %11,1 | %95,9 | 122 |
| Balaç Mahallesi | MHP | %15,8 | %11,3 | %96,6 | 562 |
| Beypınar Mahallesi | DP | %22,6 | %6,5 | %93,6 | 346 |
| Büyükkolpınar Mahallesi | AK Parti | %36,2 | %19,8 | %90,5 | 654 |
| Büyükoyumca Mahallesi | CHP | %26,3 | %43,3 | %77,5 | 2.481 |
| Camii Mahallesi | AK Parti | %57,3 | %15,3 | %82,8 | 1.059 |
| Cumhurıyet Mahallesi | CHP | %31,5 | %35,7 | %81,4 | 16.995 |
| Çakırlar Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %26,1 | %94,6 | 315 |
| Çakırlar Yalı Mahallesi | AK Parti | %54,7 | %22,9 | %61,8 | 1.750 |
| Çamlıyazı Köyü | AK Parti | %59,5 | %7,9 | %97,1 | 238 |
| Çatmaoluk Köyü | AK Parti | %68,4 | %10,7 | %93,7 | 207 |
| Çobanlı Mahallesi | MHP | %17,8 | %25,6 | %97,0 | 236 |
| Çobanözü Mahallesi | MHP | %28,4 | %4,2 | %94,9 | 253 |
| Denizevleri Mahallesi | CHP | %25,2 | %43,8 | %76,4 | 2.715 |
| Elmaçukuru Köyü | AK Parti | %81,6 | %3,8 | %88,3 | 247 |
| Erikli Köyü | AK Parti | %79,9 | %0,0 | %77,8 | 383 |
| Esenevler Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %30,8 | %81,7 | 8.592 |
| Güneyköy | AK Parti | %71,4 | %11,4 | %96,3 | 109 |
| Güzelyalı Mahallesi | CHP | %28,1 | %43,2 | %76,4 | 1.423 |
| Güzelyurt Mahallesi | AK Parti | %52,1 | %21,3 | %89,8 | 1.086 |
| İncesu Mahallesi | AK Parti | %41,0 | %32,1 | %93,4 | 412 |
| İncesu Yalı Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %33,6 | %86,1 | 1.215 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %28,3 | %83,6 | 1.686 |
| Kabadüz Köyü | AK Parti | %70,6 | %5,0 | %90,6 | 224 |
| Kamalı Köyü | AK Parti | %43,9 | %23,2 | %86,2 | 1.532 |
| Karakavuk Köyü | AK Parti | %74,0 | %5,5 | %93,5 | 339 |
| Karaoyumca Köyü | AK Parti | %39,0 | %7,3 | %89,5 | 239 |
| Kayagüney Köyü | AK Parti | %70,1 | %5,3 | %90,9 | 394 |
| Kesili Köyü | AK Parti | %56,4 | %2,0 | %94,8 | 327 |
| Körfez Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %31,4 | %69,4 | 3.456 |
| Köseli Köyü | AK Parti | %57,5 | %28,5 | %96,7 | 214 |
| Kulacadağ Köyü | AK Parti | %61,5 | %7,8 | %97,4 | 195 |
| Kurugökçe Köyü | AK Parti | %67,5 | %7,7 | %90,9 | 463 |
| Küçükkolpınar Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %16,4 | %87,5 | 814 |
| Mevlana Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %30,2 | %82,6 | 4.041 |
| Meyvalı Köyü | AK Parti | %47,0 | %10,2 | %96,8 | 439 |
| Mimarsinan Mahallesi | CHP | %30,0 | %34,6 | %79,8 | 10.688 |
| Özören Köyü | AK Parti | %62,5 | %8,3 | %96,3 | 298 |
| Sarayköy | AK Parti | %37,5 | %26,8 | %90,8 | 185 |
| Sarıışık Köyü | Bağımsızlar | %29,8 | %3,4 | %90,2 | 234 |
| Sarıtaş Köyü | AK Parti | %52,7 | %14,5 | %93,3 | 284 |
| Sarıyusuf Köyü | AK Parti | %64,9 | %7,4 | %94,9 | 99 |
| Şenyurt Köyü | AK Parti | %59,6 | %6,4 | %100,0 | 51 |
| Taflan Merkez Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %9,0 | %82,7 | 869 |
| Yalı Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %26,5 | %79,9 | 551 |
| Yenimahalle Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %28,4 | %82,2 | 5.924 |
| Yeşildere Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %24,8 | %84,5 | 1.513 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %74,9 | %3,7 | %95,3 | 317 |
| Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %48,7 | %22,9 | %85,1 | 1.062 |
| Yukarıaksu Köyü | AK Parti | %69,7 | %9,7 | %89,0 | 173 |
İlgili sonuçlar