Diyadin 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Diyadin sonuçlarında Evet %96,5 ile birinci, Hayır %3,5 ile ikinci; fark 92,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 38,6 puan üstünde. 69 mahalle ve köy arasından 69'unda Evet önde. Evet en güçlü Aşağıkardeşli Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Akçevre Köyü (%14,3). Katılım %55,8 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Diyadin 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Diyadin, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Diyadin | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 11.254 | %96,5 | %95,8 | %57,9 | +38,6 |
| Hayır | 413 | %3,5 | %4,2 | %42,1 | −38,6 |
Diyadin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 99 | 22.222 | 12.391 | %55,8 | 11.667 | 724 |
Diyadin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Nisan Mahallesi | Evet | %96,9 | %3,1 | %57,4 | 1.026 |
| Akçevre Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %10,7 | 75 |
| Akyolaç Köyü | Evet | %97,5 | %2,5 | %62,2 | 143 |
| Altınkilit Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %60,8 | 227 |
| Aşağıakpazar Köyü | Evet | %98,2 | %1,8 | %89,2 | 65 |
| Aşağıdalören Köyü | Evet | %88,9 | %11,1 | %11,1 | 117 |
| Aşağıkardeşli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %60,7 | 107 |
| Aşağıtütek Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %18,5 | 27 |
| Atadamı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %92,9 | 14 |
| Atatürk Mahallesi | Evet | %93,5 | %6,5 | %41,0 | 2.139 |
| Atayolu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %1,9 | 317 |
| Batıbeyli Köyü | Evet | %95,9 | %4,1 | %64,5 | 307 |
| Boyalan Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %59,2 | 179 |
| Budak Köyü | Evet | %85,9 | %14,1 | %75,0 | 96 |
| Burgulu Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %87,5 | 184 |
| Büvetli Köyü | Evet | %95,7 | %4,3 | %35,4 | 212 |
| Davutköy | Evet | %99,7 | %0,3 | %66,2 | 458 |
| Dedebulak Köyü | Evet | %99,8 | %0,2 | %96,9 | 447 |
| Delihasan Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 13 |
| Dibekli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %55,0 | 222 |
| Dokuztaş Köyü | Evet | %88,5 | %11,5 | %77,6 | 67 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %96,0 | %4,0 | %49,4 | 1.760 |
| Gedik Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %76,2 | 84 |
| Göğebakan Köyü | Evet | %92,9 | %7,1 | %87,5 | 16 |
| Göl Mahallesi | Evet | %94,3 | %5,8 | %49,8 | 939 |
| Gözüpek Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,8 | 49 |
| Günbuldu Köyü | Evet | %97,9 | %2,1 | %56,6 | 472 |
| Hacıhalit Köyü | Evet | %98,4 | %1,6 | %71,5 | 533 |
| Heybeliyurt Köyü | Evet | %95,1 | %4,9 | %69,1 | 191 |
| İsaağa Mahallesi | Evet | %93,0 | %7,0 | %47,6 | 1.467 |
| İsaağa Köyü | Evet | %94,7 | %5,3 | %57,9 | 240 |
| Kapanca Köyü | Evet | %95,4 | %4,6 | %85,4 | 96 |
| Karapazar Köyü | Evet | %93,4 | %6,6 | %61,1 | 368 |
| Karataş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %103,1 | 32 |
| Ketenpınar Mahallesi | Evet | %93,4 | %6,6 | %47,1 | 1.171 |
| Kocaçoban Köyü | Evet | %96,7 | %3,3 | %60,4 | 154 |
| Kotancı Köyü | Evet | %90,9 | %9,1 | %55,6 | 99 |
| Kuşburnu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %76,2 | 420 |
| Kuşlu Köyü | Evet | %91,4 | %8,6 | %66,4 | 122 |
| Mollakara Köyü | Evet | %96,0 | %4,0 | %75,4 | 207 |
| Murat Mahallesi | Evet | %92,9 | %7,1 | %47,0 | 1.202 |
| Mutlu Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %78,0 | 369 |
| Oğuloba Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %98,7 | 150 |
| Omuzbaşı Köyü | Evet | %95,2 | %4,8 | %56,1 | 303 |
| Pirali Köyü | Evet | %95,6 | %4,4 | %86,7 | 113 |
| Rahmankulu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %52,2 | 161 |
| Satıcılar Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %85,1 | 322 |
| Soğuksu Köyü | Evet | %95,8 | %4,2 | %82,8 | 29 |
| Sürenkök Köyü | Evet | %98,4 | %1,6 | %84,1 | 157 |
| Sürmelikoç Köyü | Evet | %98,9 | %1,1 | %73,8 | 381 |
| Şahinşah Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %90,4 | 115 |
| Şekerbulak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %81,8 | 55 |
| Taşbasamak Köyü | Evet | %96,9 | %3,1 | %21,4 | 426 |
| Taşkesen Köyü | Evet | %98,9 | %1,1 | %61,3 | 463 |
| Tazekent Köyü | Evet | %97,2 | %2,8 | %74,7 | 249 |
| Toklucak Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %76,8 | 284 |
| Ulukent Köyü | Evet | %97,4 | %2,6 | %23,2 | 690 |
| Uysallı Köyü | Evet | %92,5 | %7,5 | %95,3 | 43 |
| Yanıkçukur Köyü | Evet | %99,2 | %0,8 | %89,8 | 285 |
| Yeniçadır Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %6,3 | 336 |
| Yeşildurak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %47,1 | 255 |
| Yıldırım Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %32,7 | 49 |
| Yıldız Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %102,3 | 44 |
| Yolcupınarı Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %77,0 | 196 |
| Yörükatlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %6,1 | 66 |
| Yukarı Akpazar Köyü | Evet | %98,7 | %1,3 | %65,3 | 118 |
| Yukarı Dalören Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %95,9 | 345 |
| Yukarı Tütek Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %111,1 | 45 |
| Yuva Köyü | Evet | %96,2 | %3,8 | %50,5 | 109 |
İlgili sonuçlar