Eleşkirt 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Eleşkirt sonuçlarında Evet %97,4 ile birinci, Hayır %2,6 ile ikinci; fark 94,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 39,6 puan üstünde. 75 mahalle ve köy arasından 75'inde Evet önde. Evet en güçlü Arifbey Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Alkuşak Köyü (%18,5). Katılım %84,2 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eleşkirt 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Eleşkirt, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Eleşkirt | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 17.541 | %97,4 | %95,8 | %57,9 | +39,6 |
| Hayır | 462 | %2,6 | %4,2 | %42,1 | −39,6 |
Eleşkirt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 95 | 21.731 | 18.292 | %84,2 | 18.003 | 289 |
Eleşkirt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdiköy | Evet | %99,0 | %1,0 | %85,6 | 118 |
| Akyumak Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %90,9 | 243 |
| Alagün Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %85,1 | 101 |
| Alkuşak Köyü | Evet | %81,5 | %18,5 | %96,4 | 28 |
| Arifbey Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %94,3 | 88 |
| Aşağıcihanbey Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %82,4 | 142 |
| Aşağıkopuz Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %87,1 | 225 |
| Aydıntepe Köyü | Evet | %99,3 | %0,7 | %91,3 | 333 |
| Aydoğdu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %95,2 | 207 |
| Çatalpınar Köyü | Evet | %95,7 | %4,3 | %73,1 | 186 |
| Çatkösedağ Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %68,2 | 170 |
| Çetinsu Köyü | Evet | %93,4 | %6,6 | %99,6 | 260 |
| Çiftepınar Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %99,0 | 102 |
| Dalkılıç Köyü | Evet | %93,9 | %6,1 | %90,9 | 186 |
| Değirmengeçidi Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,0 | 115 |
| Değirmenoluğu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %88,1 | 438 |
| Dolutaş Köyü | Evet | %99,4 | %0,6 | %99,4 | 168 |
| Düzağıl Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %79,6 | 54 |
| Düzyayla Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,6 | 170 |
| Ergözü Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 601 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %98,3 | %1,7 | %92,2 | 461 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %92,4 | %7,6 | %77,7 | 696 |
| Goncalı Köyü | Evet | %96,6 | %3,4 | %96,2 | 837 |
| Gökçayır Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %81,9 | 171 |
| Gözaydın Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %82,4 | 68 |
| Güneykaya Köyü | Evet | %96,1 | %3,9 | %71,5 | 158 |
| Güvence Köyü | Evet | %95,1 | %4,9 | %98,6 | 145 |
| Hasanpınarı Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %94,9 | 177 |
| Haydaroğlu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %98,2 | 275 |
| Hayrangöl Köyü | Evet | %99,1 | %0,9 | %95,9 | 122 |
| Hürriyet Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,5 | 231 |
| Hürriyet Mahallesi | Evet | %97,7 | %2,3 | %83,1 | 978 |
| İkizgeçe Köyü | Evet | %97,1 | %2,9 | %97,2 | 360 |
| İkizgöl Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %68,9 | 106 |
| İndere Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %91,3 | 149 |
| İstiklal Mahallesi | Evet | %93,7 | %6,3 | %66,8 | 983 |
| Kanatgeren Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,8 | 16 |
| Karabacak Köyü | Evet | %96,0 | %4,0 | %73,5 | 68 |
| Karşıyaka Mahallesi | Evet | %98,0 | %2,0 | %81,6 | 555 |
| Kayayolu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %87,6 | 137 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | Evet | %89,8 | %10,2 | %52,8 | 197 |
| Kokulupınar Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %74,5 | 51 |
| Körpeçayır Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %95,4 | 65 |
| Lozan Mahallesi | Evet | %94,0 | %6,0 | %67,8 | 768 |
| Mollahüseyin Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %99,1 | 117 |
| Mollasüleyman Köyü | Evet | %89,1 | %10,9 | %86,0 | 585 |
| Müftüselim Mahallesi | Evet | %96,4 | %3,6 | %73,5 | 1.088 |
| Oklavalı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %87,0 | 399 |
| Öztoprak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %89,6 | 77 |
| Palakçayırı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %88,6 | 70 |
| Pirabat Köyü | Evet | %98,5 | %1,5 | %86,9 | 374 |
| Ramazan Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %82,8 | 268 |
| Sadaklı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %88,0 | 368 |
| Salkımlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %99,0 | 97 |
| Sarıköy | Evet | %100,0 | %0,0 | %75,3 | 288 |
| Söbetaş Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %64,3 | 140 |
| Sultanabat Köyü | Evet | %99,3 | %0,7 | %95,9 | 148 |
| Süzgeçli Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %94,2 | 206 |
| Tahir-Karşıyaka Mahallesi | Evet | %88,5 | %11,5 | %54,5 | 468 |
| Tahir-Yeşil Mahallesi | Evet | %98,0 | %2,0 | %72,4 | 615 |
| Toprakkale Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %94,7 | 893 |
| Türkeli Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %92,0 | 224 |
| Uludal Köyü | Evet | %96,2 | %3,8 | %70,3 | 192 |
| Uzunyazı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %70,0 | 237 |
| Yağmurlu Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %80,6 | 129 |
| Yanıkdere Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 242 |
| Yayladüzü-Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %99,3 | %0,7 | %80,7 | 398 |
| Yayladüzü-Karşıyaka Mahallesi | Evet | %97,8 | %2,2 | %81,3 | 385 |
| Yelkesen Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %82,4 | 324 |
| Yeşilova Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %83,7 | 459 |
| Yığıntaş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %82,7 | 98 |
| Yukarıkopuz Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %76,0 | 25 |
| Yücekapı-Esentepe Mahallesi | Evet | %99,7 | %0,3 | %95,8 | 306 |
| Yücekapı-Şehit Engin Mahallesi | Evet | %94,8 | %5,2 | %90,6 | 438 |
| Yücekapı-Yeşilyurt Mahallesi | Evet | %95,8 | %4,2 | %92,6 | 364 |
İlgili sonuçlar