Alaca 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Alaca sonuçlarında Evet %72,0 ile birinci, Hayır %28,0 ile ikinci; fark 44,1 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 14,2 puan üstünde. 110 mahalle ve köy arasından 63'ünde Evet önde. Evet en güçlü Altıntaş Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Karatepe Köyü (%100,0). Katılım %88,5 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaca 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Alaca, Çorum, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Alaca | Çorum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 17.283 | %72,0 | %67,8 | %57,9 | +14,2 |
| Hayır | 6.708 | %28,0 | %32,2 | %42,1 | −14,2 |
Alaca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 151 | 27.516 | 24.362 | %88,5 | 23.991 | 371 |
Alaca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaköy | Hayır | %44,8 | %55,2 | %91,3 | 184 |
| Akçiçek Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %91,4 | 58 |
| Akören Köyü | Hayır | %8,8 | %91,2 | %92,1 | 63 |
| Akpınar Köyü | Hayır | %2,7 | %97,3 | %93,4 | 122 |
| Alacahöyük-Höyük Mahallesi | Hayır | %3,7 | %96,3 | %91,9 | 357 |
| Alacahöyük-İmat Mahallesi | Hayır | %2,8 | %97,2 | %91,5 | 390 |
| Alacahöyük-Kalınkaya Mahallesi | Hayır | %2,4 | %97,6 | %91,3 | 184 |
| Alacahöyük-Karamahmut Mahallesi | Hayır | %6,7 | %93,3 | %88,1 | 135 |
| Altıntaş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,3 | 69 |
| Avutmuş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %109,5 | 21 |
| Ayhan Mahallesi | Evet | %74,1 | %25,9 | %85,6 | 990 |
| Bahçeli Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %92,1 | 215 |
| Balçıkhisar Köyü | Evet | %60,7 | %39,3 | %98,4 | 62 |
| Belpınar Köyü | Evet | %96,9 | %3,1 | %91,5 | 211 |
| Beşiktepe Köyü | Evet | %93,1 | %6,9 | %93,8 | 32 |
| Boğaziçi Köyü | Evet | %91,0 | %9,0 | %91,0 | 111 |
| Bolatçık Köyü | Evet | %97,1 | %2,9 | %96,8 | 248 |
| Bozdoğan Köyü | Hayır | %3,4 | %96,6 | %87,0 | 69 |
| Büyükcamili Köyü | Hayır | %3,0 | %97,0 | %88,8 | 187 |
| Büyükdona Köyü | Evet | %96,2 | %3,8 | %85,8 | 465 |
| Büyükhırka-Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %97,7 | %2,3 | %85,8 | 254 |
| Büyükhırka-Fatih Mahallesi | Evet | %96,9 | %3,1 | %91,1 | 214 |
| Büyükhırka-Oğuzhan Mahallesi | Evet | %93,5 | %6,5 | %84,6 | 188 |
| Büyükkeşlik Köyü | Hayır | %14,3 | %85,7 | %100,0 | 28 |
| Büyüksöğütözü Köyü | Hayır | %4,5 | %95,5 | %88,3 | 77 |
| Cengizhan Mahallesi | Evet | %74,5 | %25,5 | %88,3 | 1.062 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %81,7 | %18,3 | %86,4 | 1.667 |
| Çalköy | Evet | %78,6 | %21,4 | %92,7 | 55 |
| Çatak Köyü | Evet | %94,7 | %5,3 | %89,3 | 84 |
| Çatalbaş Köyü | Evet | %97,4 | %2,6 | %96,0 | 200 |
| Çatalkaya Köyü | Evet | %82,7 | %17,3 | %83,3 | 138 |
| Çelebibağı Köyü | Hayır | %4,5 | %95,5 | %93,6 | 94 |
| Çetederesi Köyü | Evet | %94,7 | %5,3 | %111,8 | 17 |
| Çevreli Köyü | Hayır | %2,6 | %97,4 | %97,5 | 81 |
| Çırçır Köyü | Hayır | %10,0 | %90,0 | %102,6 | 39 |
| Çikhasan Köyü | Hayır | %5,6 | %94,4 | %92,3 | 39 |
| Çopraşık-Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %86,0 | %14,0 | %88,5 | 279 |
| Çopraşık-Fatih Mahallesi | Evet | %90,6 | %9,4 | %87,3 | 213 |
| Çopraşık-Küçükdona Mahallesi | Evet | %98,7 | %1,3 | %97,5 | 160 |
| Çöplü Köyü | Evet | %93,7 | %6,3 | %95,5 | 67 |
| Dedepınar Köyü | Evet | %90,7 | %9,3 | %95,7 | 46 |
| Değirmenderesi Köyü | Hayır | %2,4 | %97,6 | %94,5 | 91 |
| Değirmenönü Köyü | Hayır | %6,5 | %93,5 | %84,0 | 75 |
| Denizhan Mahallesi | Evet | %65,2 | %34,8 | %83,5 | 2.961 |
| Dereyazıcı Köyü | Hayır | %2,8 | %97,2 | %94,7 | 38 |
| Eren Köyü | Hayır | %19,6 | %80,4 | %89,8 | 59 |
| Eskiyapar Köyü | Hayır | %4,5 | %95,5 | %93,2 | 219 |
| Evci Köyü | Evet | %98,2 | %1,8 | %88,9 | 386 |
| Fakılar Köyü | Evet | %85,0 | %15,0 | %92,3 | 65 |
| Gazipaşa Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %87,9 | 413 |
| Gerdekkaya Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %104,8 | 21 |
| Geven Köyü | Hayır | %15,4 | %84,6 | %68,4 | 19 |
| Gökören Köyü | Evet | %61,1 | %38,9 | %85,7 | 21 |
| Gülderesi Köyü | Hayır | %6,5 | %93,5 | %100,0 | 31 |
| Günhan Mahallesi | Evet | %87,4 | %12,6 | %86,7 | 3.695 |
| Harhar Köyü | Hayır | %10,9 | %89,1 | %95,9 | 49 |
| Haydarköy | Hayır | %2,4 | %97,6 | %89,4 | 47 |
| İbrahimköy | Evet | %89,7 | %10,3 | %90,4 | 197 |
| İsahacı Köyü | Hayır | %34,0 | %66,0 | %87,0 | 115 |
| İsmailli Köyü | Evet | %99,1 | %0,9 | %97,9 | 331 |
| Kalecikkaya Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %100,0 | 121 |
| Kapaklı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %95,5 | 67 |
| Karaçal Köyü | Evet | %78,3 | %21,7 | %104,5 | 22 |
| Karatepe Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %94,6 | 37 |
| Kargın Köyü | Hayır | %10,3 | %89,7 | %98,3 | 60 |
| Karnıkara Köyü | Hayır | %13,0 | %87,0 | %109,5 | 21 |
| Kayabüvet Köyü | Hayır | %5,6 | %94,4 | %101,9 | 53 |
| Kıcılı Köyü | Hayır | %3,5 | %96,5 | %90,6 | 96 |
| Kılavuz Köyü | Hayır | %7,7 | %92,3 | %100,0 | 13 |
| Kızıllı Köyü | Evet | %91,5 | %8,5 | %92,2 | 90 |
| Kızılyar Köyü | Evet | %58,3 | %41,7 | %92,3 | 39 |
| Kızkaraca Köyü | Evet | %86,8 | %13,2 | %89,1 | 119 |
| Killik Köyü | Evet | %91,5 | %8,5 | %86,4 | 323 |
| Koçhisar Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %97,4 | 39 |
| Koyunoğlu Köyü | Hayır | %2,2 | %97,8 | %97,8 | 93 |
| Körpınar Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %109,1 | 11 |
| Kuyluş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %103,6 | 28 |
| Kuyumcusaray Köyü | Hayır | %1,6 | %98,4 | %96,9 | 64 |
| Kuzkışla Köyü | Hayır | %5,0 | %95,0 | %100,0 | 20 |
| Küçükcamili Köyü | Hayır | %8,3 | %91,7 | %109,1 | 11 |
| Küçükhırka Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %87,0 | 238 |
| Küçükkeşlik Köyü | Hayır | %1,6 | %98,4 | %96,8 | 63 |
| Külah Köyü | Hayır | %12,7 | %87,3 | %98,2 | 57 |
| Küre Köyü | Hayır | %1,8 | %98,2 | %98,7 | 226 |
| Kürkçü Köyü | Hayır | %3,8 | %96,2 | %100,0 | 53 |
| Mahmudiye Köyü | Evet | %99,1 | %0,9 | %95,1 | 122 |
| Mazıbaşı Köyü | Hayır | %3,2 | %96,8 | %87,3 | 110 |
| Miyanesultan Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,5 | 31 |
| Onbaşılar Köyü | Hayır | %7,3 | %92,7 | %91,9 | 62 |
| Örükaya Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %103,2 | 31 |
| Özhan Mahallesi | Evet | %89,9 | %10,1 | %87,7 | 1.017 |
| Perçem Köyü | Hayır | %4,4 | %95,6 | %92,1 | 101 |
| Sancı Köyü | Evet | %99,2 | %0,8 | %84,7 | 157 |
| Sarısüleyman Köyü | Evet | %89,2 | %10,8 | %86,1 | 628 |
| Seyitnizam Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %86,7 | 15 |
| Sincan Köyü | Evet | %94,3 | %5,7 | %93,6 | 94 |
| Soğucak Köyü | Hayır | %9,7 | %90,3 | %89,2 | 37 |
| Sultanköy | Evet | %76,1 | %23,9 | %104,5 | 44 |
| Suludere Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %91,2 | 194 |
| Tahirabat Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %94,7 | 57 |
| Tevfikiye Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %100,0 | 20 |
| Tutaş Köyü | Evet | %98,0 | %2,0 | %89,0 | 228 |
| Tutluca Köyü | Hayır | %4,8 | %95,2 | %84,4 | 128 |
| Ünalan Köyü | Evet | %92,9 | %7,1 | %93,3 | 15 |
| Yatankavak Köyü | Evet | %93,6 | %6,4 | %88,7 | 124 |
| Yenice Köyü | Hayır | %2,4 | %97,6 | %96,6 | 87 |
| Yeniköy | Hayır | %2,4 | %97,6 | %83,8 | 99 |
| Yeşilyurt Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %81,3 | 64 |
| Yıldızhan Mahallesi | Evet | %82,7 | %17,3 | %87,8 | 3.865 |
| Yüksekyayla Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %95,8 | 214 |
İlgili sonuçlar