Saruhanlı 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Saruhanlı sonuçlarında AK Parti %40,8 ile birinci, CHP %35,5 ile ikinci; fark 5,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,8) 8,9 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,5 (+9,5 puan). 68 mahalle ve köy arasından 42'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Apak Köyü (%92,5); CHP en güçlü Kemiklidere Köyü (%93,8). Katılım %93,4 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saruhanlı 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Saruhanlı, Manisa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Saruhanlı | Manisa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 15.342 | %40,8 | %46,9 | %49,8 | −8,9 |
| CHP | 13.326 | %35,5 | %28,8 | %26,0 | +9,5 |
| MHP | 5.822 | %15,5 | %16,9 | %13,0 | +2,5 |
| Bağımsızlar | 1.384 | %3,7 | %2,8 | %6,6 | −2,9 |
| DP | 550 | %1,5 | %1,2 | %0,7 | +0,8 |
| Saadet | 222 | %0,6 | %0,7 | %1,3 | −0,7 |
| HAS Parti | 190 | %0,5 | %0,6 | %0,8 | −0,3 |
| BBP | 163 | %0,4 | %0,6 | %0,8 | −0,3 |
| DSP | 138 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| DYP | 138 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| Millet | 97 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HEPAR | 85 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 43 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| MMP | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| LDP | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Saruhanlı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 172 | 41.265 | 38.525 | %93,4 | 37.558 | 967 |
Saruhanlı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adiloba Köyü | AK Parti | %53,0 | %7,7 | %93,1 | 595 |
| Alibeyli-Fatih Mahallesi | CHP | %37,5 | %44,3 | %91,7 | 348 |
| Alibeyli-Fevzi Paşa Mahallesi | CHP | %21,3 | %55,6 | %91,5 | 353 |
| Alibeyli-Mithat Paşa Mahallesi | AK Parti | %41,4 | %40,6 | %89,3 | 291 |
| Apak Köyü | AK Parti | %92,5 | %2,7 | %99,4 | 339 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %28,4 | %50,5 | %93,7 | 900 |
| Aydınlar Köyü | AK Parti | %64,4 | %7,6 | %94,4 | 125 |
| Azimli Köyü | Bağımsızlar | %20,0 | %1,8 | %88,7 | 372 |
| Bahadır Köyü | AK Parti | %40,7 | %39,3 | %98,6 | 140 |
| Bedeller Köyü | AK Parti | %58,6 | %18,3 | %94,5 | 199 |
| Büyükbelen-Anafartalar Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %23,4 | %94,6 | 1.045 |
| Büyükbelen-Anayurt Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %18,2 | %95,1 | 407 |
| Büyükbelen-Başpınar Mahallesi | AK Parti | %49,3 | %9,1 | %94,5 | 801 |
| Cengiz Topel Mahallesi | CHP | %36,8 | %39,0 | %91,6 | 2.099 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %35,2 | %39,2 | %91,7 | 2.276 |
| Çakmaklı Köyü | CHP | %40,6 | %42,5 | %94,4 | 231 |
| Çaltepe Köyü | AK Parti | %76,9 | %4,1 | %97,7 | 301 |
| Çamlıyurt Köyü | AK Parti | %59,2 | %12,8 | %96,2 | 131 |
| Çınaroba Köyü | AK Parti | %63,3 | %19,9 | %96,7 | 240 |
| Çullugörece Köyü | AK Parti | %53,3 | %20,3 | %98,0 | 444 |
| Develi Köyü | AK Parti | %68,3 | %12,0 | %95,2 | 516 |
| Dilek-Harmandalı Mahallesi | CHP | %11,7 | %86,9 | %93,2 | 532 |
| Dilek-Muradiye Mahallesi | CHP | %9,8 | %88,4 | %91,5 | 1.154 |
| Gökçe-Fatih Mahallesi | CHP | %31,3 | %46,3 | %94,2 | 432 |
| Gökçe-Karaağaç Mahallesi | CHP | %30,5 | %48,6 | %94,4 | 266 |
| Gökçe-Turgut Reis Mahallesi | CHP | %27,7 | %50,1 | %95,2 | 601 |
| Gözlet Köyü | AK Parti | %56,5 | %28,6 | %95,9 | 290 |
| Gümülceli-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %30,9 | %92,4 | 565 |
| Gümülceli-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %50,1 | %34,4 | %91,8 | 586 |
| Hacımusa Köyü | CHP | %27,8 | %50,8 | %90,0 | 140 |
| Hacırahmanlı-Kurtuluş Mahallesi | CHP | %29,2 | %50,8 | %95,0 | 1.034 |
| Hacırahmanlı-Yedi Eylül Mahallesi | CHP | %25,2 | %58,4 | %93,2 | 1.399 |
| Halitpaşa-Batı Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %32,6 | %94,0 | 768 |
| Halitpaşa-Doğu Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %34,3 | %92,8 | 970 |
| Halitpaşa-Yenicami Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %23,3 | %95,2 | 459 |
| Hatıplar Köyü | AK Parti | %89,0 | %2,3 | %97,2 | 326 |
| Heybeli Köyü | AK Parti | %58,3 | %15,7 | %95,4 | 370 |
| İshakçelebi-Dumlupınar Mahallesi | CHP | %30,2 | %55,0 | %93,6 | 654 |
| İshakçelebi-Sakarya Mahallesi | CHP | %31,9 | %49,7 | %93,1 | 637 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %35,4 | %41,8 | %92,6 | 921 |
| Kayışlar Köyü | CHP | %27,7 | %46,6 | %93,9 | 427 |
| Kemiklidere Köyü | CHP | %4,0 | %93,8 | %98,0 | 598 |
| Kepenekli Köyü | AK Parti | %76,3 | %8,5 | %98,0 | 246 |
| Koldere-Burhaniye Mahallesi | CHP | %34,3 | %42,6 | %93,7 | 782 |
| Koldere-Kemal Paşa Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %31,3 | %94,3 | 1.087 |
| Koldere-Yeni Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %30,1 | %93,7 | 843 |
| Koyuncu Köyü | AK Parti | %42,6 | %41,1 | %99,2 | 133 |
| Kumkuyucak-Atatürk Mahallesi | CHP | %11,5 | %62,2 | %88,0 | 351 |
| Kumkuyucak-İnönü Mahallesi | CHP | %15,7 | %70,4 | %83,7 | 196 |
| Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %16,5 | %91,0 | 2.480 |
| Lütfiye Köyü | AK Parti | %48,0 | %30,3 | %94,2 | 654 |
| Mütevelli-Anayurt Mahallesi | AK Parti | %67,0 | %8,0 | %93,3 | 1.000 |
| Mütevelli-Çamlıca Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %17,5 | %89,3 | 1.115 |
| Nuriye-Atatürk Mahallesi | CHP | %35,9 | %50,2 | %92,7 | 509 |
| Nuriye-Mithatpaşa Mahallesi | CHP | %28,0 | %54,9 | %95,0 | 477 |
| Paşaköy-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %58,2 | %11,8 | %94,1 | 679 |
| Paşaköy-Yeni Cami Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %17,4 | %93,9 | 802 |
| Pınarbaşı Köyü | AK Parti | %68,6 | %17,1 | %98,1 | 108 |
| Sarıçam Köyü | AK Parti | %57,3 | %20,5 | %93,5 | 325 |
| Sarısığırlı Köyü | AK Parti | %65,0 | %17,5 | %104,9 | 41 |
| Saruhan Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %37,5 | %88,8 | 918 |
| Seyitoba Köyü | AK Parti | %46,0 | %26,1 | %97,6 | 291 |
| Şatırlar Köyü | AK Parti | %52,6 | %14,6 | %94,9 | 196 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %48,6 | %22,5 | %93,5 | 804 |
| Taşdibi Köyü | AK Parti | %55,5 | %20,7 | %97,7 | 514 |
| Tirkeş Köyü | CHP | %19,7 | %72,0 | %97,2 | 780 |
| Yeniosmaniye Köyü | AK Parti | %64,4 | %18,5 | %90,1 | 161 |
| Yılmaz Mahallesi | AK Parti | %46,9 | %33,2 | %94,1 | 491 |
İlgili sonuçlar