Şarkışla 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Şarkışla sonuçlarında AK Parti %61,2 ile birinci, CHP %14,5 ile ikinci; fark 46,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,8) 11,4 puan üstünde. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,5 (+7,8 puan). 117 mahalle ve köy arasından 80'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Uçuk Köyü (%94,3); CHP en güçlü Alaman Köyü (%100,0). Katılım %85,2 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şarkışla 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Şarkışla, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şarkışla | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 14.223 | %61,2 | %63,3 | %49,8 | +11,4 |
| CHP | 3.371 | %14,5 | %15,3 | %26,0 | −11,5 |
| BBP | 1.976 | %8,5 | %3,5 | %0,8 | +7,8 |
| MHP | 1.810 | %7,8 | %10,0 | %13,0 | −5,2 |
| Bağımsızlar | 1.167 | %5,0 | %4,6 | %6,6 | −1,6 |
| Saadet | 337 | %1,5 | %1,7 | %1,3 | +0,2 |
| HAS Parti | 97 | %0,4 | %0,6 | %0,8 | −0,4 |
| DP | 60 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| DSP | 50 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| EMEP | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HEPAR | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| MMP | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 11 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| LDP | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Şarkışla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 174 | 27.668 | 23.580 | %85,2 | 23.232 | 348 |
Şarkışla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdallı Köyü | AK Parti | %83,0 | %0,0 | %80,0 | 60 |
| Ahmetli Köyü | AK Parti | %50,0 | %4,2 | %100,0 | 24 |
| Akçakışla-İsmetpaşa Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %3,6 | %81,0 | 247 |
| Akçakışla-Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %46,9 | %17,9 | %77,7 | 265 |
| Akçakışla-Menderes Mahallesi | AK Parti | %51,4 | %7,2 | %70,3 | 209 |
| Akçasu Köyü | AK Parti | %92,5 | %0,9 | %89,8 | 118 |
| Alaçayır Köyü | CHP | %21,2 | %69,7 | %89,2 | 37 |
| Alaman Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %103,1 | 32 |
| Alıkören Köyü | Bağımsızlar | %25,0 | %5,0 | %95,2 | 21 |
| Arıklar Köyü | AK Parti | %87,8 | %2,6 | %89,8 | 128 |
| Bağlararası Köyü | AK Parti | %75,5 | %18,9 | %94,6 | 56 |
| Bahçealan Köyü | AK Parti | %76,1 | %2,2 | %92,0 | 50 |
| Baltalar Köyü | AK Parti | %56,3 | %4,2 | %96,0 | 50 |
| Başağaç Köyü | CHP | %44,4 | %55,6 | %100,0 | 9 |
| Başören Köyü | AK Parti | %46,8 | %11,3 | %95,7 | 69 |
| Benlihasan Köyü | AK Parti | %80,0 | %6,7 | %93,8 | 32 |
| Beyyurdu Köyü | CHP | %3,1 | %96,9 | %92,9 | 70 |
| Bozkurt Köyü | AK Parti | %43,8 | %4,7 | %86,5 | 74 |
| Burnukara Köyü | AK Parti | %75,0 | %3,6 | %96,6 | 29 |
| Büyüktopaç Köyü | AK Parti | %83,3 | %0,0 | %120,0 | 10 |
| Büyükyüreğil Köyü | AK Parti | %90,4 | %1,6 | %90,9 | 208 |
| Canabdal Köyü | CHP | %20,0 | %62,9 | %97,2 | 36 |
| Cemel-Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %80,1 | %4,6 | %51,8 | 585 |
| Cemel-Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %82,3 | %0,5 | %47,1 | 425 |
| Cemel-Yeni Mahallesi | AK Parti | %71,5 | %3,7 | %53,8 | 504 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %89,7 | %3,4 | %90,6 | 32 |
| Çanakçı Köyü | AK Parti | %84,1 | %0,3 | %95,9 | 342 |
| Çatalyol Köyü | AK Parti | %68,5 | %5,1 | %89,6 | 202 |
| Çekem Köyü | CHP | %12,5 | %65,6 | %100,0 | 32 |
| Çiçekliyurt Köyü | CHP | %3,3 | %83,3 | %100,0 | 30 |
| Damlaca Mahallesi | AK Parti | %61,0 | %8,4 | %90,8 | 769 |
| Demirboğa Köyü | Bağımsızlar | %25,0 | %5,0 | %83,3 | 24 |
| Demirköprü Köyü | AK Parti | %47,6 | %0,0 | %87,5 | 24 |
| Dikili Köyü | AK Parti | %56,6 | %0,8 | %95,6 | 135 |
| Dökmetaş Köyü | AK Parti | %83,5 | %5,2 | %92,2 | 128 |
| Döllük Köyü | AK Parti | %62,7 | %6,9 | %88,6 | 263 |
| Elmalı Köyü | BBP | %42,6 | %1,5 | %100,0 | 68 |
| Emlakkaracaören Köyü | AK Parti | %82,6 | %4,7 | %85,5 | 255 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %68,4 | %5,8 | %88,7 | 2.390 |
| Fakılı Köyü | AK Parti | %79,6 | %2,0 | %81,7 | 60 |
| Faraşderesi Köyü | AK Parti | %68,6 | %0,0 | %83,8 | 148 |
| Gaziköy | AK Parti | %80,6 | %0,0 | %89,8 | 147 |
| Gücük Köyü | AK Parti | %55,7 | %12,7 | %87,6 | 97 |
| Gülören Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 12 |
| Gültekin Mahallesi | AK Parti | %62,1 | %14,1 | %86,1 | 1.155 |
| Gümüştepe Köyü | AK Parti | %75,3 | %3,0 | %94,8 | 534 |
| Gürçayır-Çiçekli Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %6,4 | %88,4 | 673 |
| Gürçayır-Doğu Mahallesi | AK Parti | %70,2 | %5,8 | %82,3 | 385 |
| Gürçayır-Yeni Mahallesi | AK Parti | %69,4 | %10,5 | %74,1 | 536 |
| Hardal Köyü | CHP | %2,1 | %97,9 | %90,4 | 52 |
| Harunköy | AK Parti | %58,0 | %6,8 | %88,0 | 100 |
| Hocabey Köyü | CHP | %2,7 | %94,5 | %96,1 | 76 |
| Hüyükköy | CHP | %2,9 | %96,2 | %87,8 | 123 |
| İğdecik Köyü | CHP | %0,0 | %97,4 | %100,0 | 38 |
| İğdeliören Köyü | BBP | %44,1 | %4,4 | %84,0 | 81 |
| İğecik Köyü | AK Parti | %65,4 | %11,5 | %83,9 | 31 |
| İlyashacı Köyü | CHP | %0,0 | %96,4 | %87,5 | 32 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %69,7 | %6,9 | %87,0 | 655 |
| Kahvepınar Köyü | AK Parti | %66,7 | %20,0 | %100,0 | 15 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %67,6 | %7,7 | %86,6 | 2.076 |
| Kalecik Köyü | AK Parti | %79,4 | %3,3 | %89,7 | 203 |
| Kaleköy | CHP | %0,0 | %100,0 | %87,2 | 47 |
| Kandemir Mahallesi | AK Parti | %63,6 | %14,0 | %86,7 | 490 |
| Kapaklıpınar Köyü | AK Parti | %72,6 | %7,4 | %90,2 | 194 |
| Karacaören Köyü | AK Parti | %33,3 | %29,6 | %81,8 | 33 |
| Karakuz Köyü | AK Parti | %52,1 | %4,2 | %94,2 | 52 |
| Kavakköy | CHP | %4,8 | %93,5 | %89,9 | 69 |
| Kayalıyokuş Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %17,1 | %84,5 | 638 |
| Kayapınar Köyü | AK Parti | %76,3 | %9,9 | %93,3 | 165 |
| Kaymak Köyü | CHP | %11,1 | %86,1 | %97,3 | 37 |
| Kazancık Köyü | AK Parti | %72,9 | %6,3 | %92,6 | 54 |
| Kevenli Köyü | AK Parti | %60,8 | %3,9 | %91,1 | 56 |
| Kılıççı Köyü | CHP | %4,9 | %92,7 | %97,6 | 42 |
| Kışlaköy | AK Parti | %83,3 | %0,0 | %200,0 | 3 |
| Kızılcakışla-Fatih Mahallesi | AK Parti | %68,8 | %6,0 | %79,8 | 496 |
| Kızılcakışla-Kadılı Mahallesi | AK Parti | %70,1 | %3,9 | %72,3 | 112 |
| Kızılcakışla-Osmanfazılpolat Mahallesi | AK Parti | %65,6 | %12,9 | %62,6 | 649 |
| Konakyazı Köyü | AK Parti | %68,4 | %1,7 | %88,6 | 132 |
| Konalga Köyü | AK Parti | %90,0 | %0,0 | %93,0 | 43 |
| Kömürkaya Köyü | AK Parti | %67,8 | %15,8 | %93,4 | 196 |
| Küçüktopaç Köyü | AK Parti | %83,3 | %5,6 | %85,7 | 21 |
| Küçükyüreğil Köyü | AK Parti | %48,4 | %1,6 | %97,0 | 66 |
| Kümbet Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %92,5 | 40 |
| Maksutlu Köyü | AK Parti | %58,3 | %9,0 | %90,3 | 238 |
| Mengensofular Köyü | AK Parti | %74,7 | %0,0 | %95,0 | 159 |
| Mescit Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %106,7 | 15 |
| Mezraa Köyü | CHP | %4,0 | %96,0 | %89,3 | 28 |
| Oluktaş Köyü | AK Parti | %75,2 | %6,6 | %89,3 | 140 |
| Ortaköy | CHP | %2,2 | %95,6 | %92,6 | 297 |
| Ortatopaç Köyü | CHP | %5,6 | %91,7 | %93,5 | 77 |
| Osmanpınarı Köyü | AK Parti | %68,8 | %5,2 | %78,8 | 99 |
| Otluk Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %92,3 | 13 |
| Örtülü Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %84,1 | 44 |
| Pınarönü Mahallesi | AK Parti | %56,9 | %14,8 | %88,9 | 973 |
| Polatpaşa Köyü | AK Parti | %58,8 | %5,9 | %94,4 | 36 |
| Sağır Mahallesi | AK Parti | %70,7 | %7,1 | %88,3 | 377 |
| Samankaya Köyü | AK Parti | %73,7 | %2,1 | %98,4 | 705 |
| Saraç Köyü | CHP | %1,1 | %98,9 | %97,9 | 96 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %62,0 | %2,3 | %89,3 | 149 |
| Sarıkavak Köyü | AK Parti | %87,1 | %0,0 | %100,0 | 32 |
| Sarıkaya Köyü | CHP | %0,0 | %94,3 | %89,8 | 59 |
| Sarıtekke Köyü | CHP | %1,8 | %98,2 | %90,3 | 62 |
| Sivrialan Köyü | CHP | %1,9 | %97,1 | %89,1 | 119 |
| Sultanköy | AK Parti | %65,8 | %1,4 | %97,4 | 76 |
| Tavladere Köyü | Bağımsızlar | %18,8 | %9,4 | %88,9 | 36 |
| Temecik Köyü | CHP | %14,3 | %71,4 | %87,5 | 8 |
| Uçuk Köyü | AK Parti | %94,3 | %0,0 | %94,6 | 37 |
| Üyük Köyü | AK Parti | %72,4 | %16,2 | %92,9 | 113 |
| Yahyalı Köyü | CHP | %1,6 | %96,0 | %92,6 | 136 |
| Yalanı Köyü | AK Parti | %83,7 | %0,0 | %92,5 | 93 |
| Yapracık Köyü | AK Parti | %67,7 | %3,2 | %87,3 | 71 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %15,7 | %84,0 | 393 |
| Yeniyapan Köyü | Bağımsızlar | %22,9 | %17,1 | %87,8 | 41 |
| Yıldırım Mahallesi | AK Parti | %56,3 | %12,0 | %83,8 | 2.594 |
| Yukarı Mahallesi | AK Parti | %61,7 | %12,2 | %88,4 | 1.274 |
| Yunusören Köyü | AK Parti | %59,0 | %9,6 | %87,5 | 96 |
| Yükselen Köyü | CHP | %0,0 | %97,2 | %94,7 | 76 |
İlgili sonuçlar