Zara 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Zara sonuçlarında AK Parti %48,6 ile birinci, CHP %31,8 ile ikinci; fark 16,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,8) 1,2 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,8 (+5,8 puan). 144 mahalle ve köy arasından 66'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Göhertaş Köyü (%100,0); CHP en güçlü Akdede Köyü (%100,0). Katılım %86,3 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zara 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Zara, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Zara | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.929 | %48,6 | %63,3 | %49,8 | −1,2 |
| CHP | 4.536 | %31,8 | %15,3 | %26,0 | +5,8 |
| MHP | 1.822 | %12,8 | %10,0 | %13,0 | −0,3 |
| Bağımsızlar | 335 | %2,3 | %4,6 | %6,6 | −4,2 |
| Saadet | 204 | %1,4 | %1,7 | %1,3 | +0,2 |
| BBP | 197 | %1,4 | %3,5 | %0,8 | +0,6 |
| DP | 66 | %0,5 | %0,3 | %0,7 | −0,2 |
| HAS Parti | 57 | %0,4 | %0,6 | %0,8 | −0,4 |
| EMEP | 39 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| DSP | 29 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DYP | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HEPAR | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| MMP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
Zara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 169 | 16.812 | 14.509 | %86,3 | 14.268 | 241 |
Zara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adamfakı Köyü | AK Parti | %91,9 | %1,6 | %96,9 | 64 |
| Ağlıkçay Köyü | CHP | %3,2 | %93,5 | %106,7 | 30 |
| Ahmetbaşyurt Mahallesi | CHP | %27,8 | %52,3 | %81,9 | 1.018 |
| Ahmethacı Köyü | AK Parti | %56,1 | %4,9 | %93,3 | 45 |
| Akdede Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %95,1 | 41 |
| Akdeğirmen Köyü | CHP | %22,2 | %77,8 | %112,5 | 8 |
| Akören Köyü | AK Parti | %86,5 | %4,5 | %89,0 | 100 |
| Akyazı Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %81,3 | 16 |
| Alıçbel Köyü | AK Parti | %97,1 | %2,9 | %89,5 | 38 |
| Alıçlıseki Köyü | CHP | %0,0 | %95,7 | %88,5 | 26 |
| Alişanağılı Köyü | CHP | %8,3 | %91,7 | %100,0 | 12 |
| Armutçayırı Köyü | AK Parti | %40,0 | %40,0 | %86,7 | 75 |
| Aşağıçamözü Köyü | CHP | %4,2 | %95,8 | %100,0 | 24 |
| Aşağıçamurcu Köyü | CHP | %28,6 | %71,4 | %97,2 | 36 |
| Aşağıkovacık Köyü | AK Parti | %97,2 | %2,8 | %97,3 | 37 |
| Aşağımescit Köyü | CHP | %1,6 | %93,8 | %80,2 | 81 |
| Atalan Köyü | AK Parti | %88,6 | %0,0 | %92,1 | 76 |
| Atgeçmez Köyü | CHP | %6,7 | %93,3 | %100,0 | 15 |
| Atkıran Köyü | CHP | %0,0 | %89,5 | %95,0 | 20 |
| Avşar Köyü | AK Parti | %90,5 | %0,0 | %88,3 | 179 |
| Bağlama Köyü | CHP | %15,2 | %81,8 | %94,3 | 35 |
| Baharşeyh Köyü | AK Parti | %78,2 | %10,9 | %82,9 | 70 |
| Ballıklar Köyü | CHP | %7,4 | %92,6 | %81,8 | 33 |
| Becekli Köyü | CHP | %5,6 | %90,3 | %91,1 | 79 |
| Bedirören Köyü | AK Parti | %82,8 | %6,9 | %87,9 | 33 |
| Bektaşköy | CHP | %0,0 | %75,0 | %88,9 | 9 |
| Belentarla Köyü | CHP | %5,5 | %94,5 | %88,7 | 62 |
| Beypınarı Köyü | CHP | %2,5 | %94,9 | %96,8 | 124 |
| Bolucan Köyü | CHP | %3,2 | %93,5 | %91,4 | 35 |
| Bozkır Köyü | AK Parti | %70,6 | %0,0 | %106,3 | 16 |
| Burhaniye Köyü | AK Parti | %84,2 | %0,0 | %95,0 | 20 |
| Büyükgüney Köyü | CHP | %0,0 | %92,9 | %107,7 | 13 |
| Büyükkaya Köyü | CHP | %0,0 | %96,2 | %83,9 | 31 |
| Büyükköy | CHP | %1,7 | %96,6 | %93,7 | 127 |
| Canova Köyü | AK Parti | %83,6 | %3,9 | %93,5 | 169 |
| Cemalköy | CHP | %9,1 | %90,9 | %91,7 | 12 |
| Çarşıbaşı Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %21,2 | %87,5 | 409 |
| Çatören Köyü | AK Parti | %77,3 | %0,0 | %95,7 | 23 |
| Çaylı Köyü | AK Parti | %89,4 | %0,0 | %83,9 | 56 |
| Çaylıca Köyü | CHP | %5,4 | %86,5 | %81,3 | 48 |
| Çaypınar Köyü | CHP | %0,0 | %97,6 | %89,1 | 46 |
| Çevirmehan Köyü | CHP | %0,0 | %97,1 | %86,4 | 81 |
| Çorak Köyü | CHP | %14,3 | %85,7 | %116,7 | 6 |
| Çulhaali Köyü | CHP | %0,0 | %95,2 | %95,5 | 22 |
| Danışık Köyü | CHP | %9,1 | %81,8 | %100,0 | 11 |
| Derbent Köyü | AK Parti | %84,7 | %0,0 | %86,7 | 113 |
| Deredam Köyü | CHP | %12,3 | %80,7 | %92,1 | 63 |
| Dereköy | AK Parti | %65,6 | %9,4 | %86,5 | 37 |
| Dilekpınarı Köyü | AK Parti | %86,9 | %0,0 | %89,9 | 99 |
| Dipsizgöl Köyü | CHP | %10,2 | %87,8 | %98,0 | 51 |
| Düzceli Köyü | CHP | %6,3 | %75,0 | %84,2 | 19 |
| Ekinli Köyü | AK Parti | %84,7 | %0,6 | %85,6 | 209 |
| Emirhan Köyü | CHP | %3,6 | %82,1 | %77,8 | 36 |
| Esenler Köyü | AK Parti | %93,3 | %0,0 | %73,2 | 41 |
| Evrencik Köyü | CHP | %20,0 | %80,0 | %55,6 | 9 |
| Eymir Köyü | CHP | %2,2 | %92,6 | %95,1 | 143 |
| Girit Köyü | CHP | %4,3 | %84,8 | %83,6 | 55 |
| Göhertaş Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %89,0 | 127 |
| Göktepe Köyü | CHP | %1,8 | %90,9 | %90,3 | 62 |
| Gölbaşı Köyü | AK Parti | %90,9 | %0,0 | %97,1 | 34 |
| Güllüali Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %70,4 | 27 |
| Gümüşçevre Köyü | AK Parti | %84,6 | %1,8 | %81,8 | 209 |
| Hatip Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %17,1 | %91,2 | 522 |
| Ilıca Köyü | AK Parti | %91,4 | %0,0 | %93,0 | 100 |
| İğdeli Köyü | CHP | %2,3 | %97,7 | %95,6 | 45 |
| İğdir Köyü | CHP | %0,0 | %92,3 | %95,1 | 41 |
| İkideğirmen Köyü | CHP | %2,1 | %97,9 | %102,1 | 47 |
| Kadriye Köyü | AK Parti | %71,4 | %0,0 | %116,7 | 6 |
| Kanlıçayır Köyü | CHP | %7,7 | %92,3 | %92,9 | 14 |
| Kaplan Köyü | AK Parti | %78,3 | %4,8 | %91,3 | 183 |
| Karacahisar Köyü | AK Parti | %81,0 | %2,1 | %91,7 | 157 |
| Karaçayır Köyü | CHP | %5,9 | %94,1 | %89,5 | 19 |
| Karahasan Köyü | CHP | %5,9 | %94,1 | %94,4 | 18 |
| Karaman Köyü | CHP | %8,3 | %91,7 | %85,7 | 14 |
| Kardere Köyü | CHP | %6,7 | %93,3 | %107,1 | 14 |
| Karslılar Köyü | CHP | %2,4 | %97,6 | %87,5 | 48 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %34,1 | %50,4 | %84,2 | 1.415 |
| Kavasbaşı Köyü | AK Parti | %78,6 | %0,0 | %107,7 | 13 |
| Kayadibi Köyü | AK Parti | %65,3 | %6,1 | %86,0 | 57 |
| Kayılıkaya Köyü | AK Parti | %90,9 | %0,0 | %75,9 | 29 |
| Kelhasan Köyü | CHP | %11,1 | %88,9 | %112,5 | 8 |
| Kevenli Köyü | AK Parti | %82,9 | %14,3 | %92,1 | 38 |
| Kısık Köyü | CHP | %17,6 | %76,5 | %78,3 | 23 |
| Kızık Köyü | AK Parti | %96,4 | %3,6 | %93,3 | 60 |
| Kızılırmak Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %24,3 | %78,8 | 693 |
| Kızılkale Köyü | CHP | %2,5 | %95,0 | %83,3 | 48 |
| Korkut Köyü | AK Parti | %88,2 | %0,5 | %89,8 | 630 |
| Körpınar Köyü | CHP | %12,5 | %87,5 | %100,0 | 16 |
| Kumoğlu Köyü | CHP | %3,4 | %93,2 | %88,4 | 69 |
| Kurucaabat Köyü | AK Parti | %97,2 | %1,4 | %93,5 | 77 |
| Kuruköprü Köyü | CHP | %0,0 | %88,2 | %100,0 | 17 |
| Kuşçu Köyü | AK Parti | %92,0 | %2,0 | %77,6 | 67 |
| Kümbet Köyü | AK Parti | %85,0 | %0,0 | %105,3 | 19 |
| Kürünlü Köyü | AK Parti | %48,9 | %4,4 | %93,8 | 48 |
| Mahmutağaçiftliği Köyü | CHP | %2,1 | %95,7 | %95,9 | 49 |
| Müslümabat Köyü | CHP | %35,1 | %56,1 | %96,6 | 59 |
| Nasırköy | AK Parti | %78,8 | %0,0 | %89,6 | 164 |
| Osmaniye Köyü | AK Parti | %82,8 | %0,0 | %83,3 | 78 |
| Pazarbeleni Köyü | CHP | %2,7 | %94,6 | %105,7 | 35 |
| Pazarcık Köyü | CHP | %7,1 | %85,7 | %88,9 | 63 |
| Reşitpaşa Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %15,4 | %86,5 | 1.410 |
| Sancakkale Köyü | CHP | %0,0 | %94,6 | %74,5 | 51 |
| Sarıyusuf Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 14 |
| Sedille Köyü | AK Parti | %76,1 | %0,0 | %84,1 | 88 |
| Selimiye Köyü | Bağımsızlar | %22,2 | %0,0 | %90,0 | 10 |
| Seten Köyü | CHP | %10,0 | %90,0 | %90,9 | 11 |
| Sorkun Köyü | CHP | %7,1 | %78,6 | %100,0 | 14 |
| Söğütlü Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %94,7 | 19 |
| Söğütlüağıl Köyü | AK Parti | %51,2 | %7,3 | %105,1 | 39 |
| Söğütözü Köyü | CHP | %20,0 | %80,0 | %83,3 | 6 |
| Sucak Köyü | AK Parti | %71,9 | %0,0 | %91,4 | 35 |
| Şafaklı Köyü | MHP | %6,3 | %0,0 | %94,1 | 17 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %12,3 | %84,5 | 1.206 |
| Şenyayla Köyü | CHP | %2,6 | %94,9 | %102,5 | 40 |
| Şerefiye-Alişir Mahallesi | CHP | %0,0 | %98,2 | %88,2 | 127 |
| Şerefiye-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %61,8 | %27,2 | %73,7 | 186 |
| Şerefiye-Fatih Mahallesi | CHP | %42,8 | %47,8 | %69,1 | 204 |
| Şerefiye-Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %63,6 | %27,3 | %70,1 | 144 |
| Şerefiye-Kayabaşı Mahallesi | AK Parti | %88,0 | %0,0 | %59,5 | 200 |
| Şerefiye-Keçeyurt Mahallesi | AK Parti | %76,1 | %3,3 | %73,2 | 127 |
| Şeyhmerzuban Mahallesi | AK Parti | %64,1 | %3,9 | %87,0 | 123 |
| Taşgöze Köyü | CHP | %0,9 | %93,4 | %87,6 | 121 |
| Tepeköy | AK Parti | %80,9 | %4,3 | %85,5 | 55 |
| Topaktaş Köyü | CHP | %3,8 | %96,2 | %96,3 | 27 |
| Tödürge Köyü | AK Parti | %61,8 | %4,9 | %87,2 | 141 |
| Tuzlagözü Köyü | AK Parti | %76,3 | %1,2 | %89,0 | 191 |
| Üngür Köyü | CHP | %4,3 | %95,7 | %88,5 | 26 |
| Ütük Köyü | AK Parti | %52,9 | %4,4 | %92,0 | 75 |
| Ütükyurdu Köyü | AK Parti | %75,2 | %2,0 | %82,8 | 122 |
| Yapak Köyü | AK Parti | %83,7 | %1,1 | %89,4 | 218 |
| Yarağıl Köyü | AK Parti | %90,2 | %1,6 | %98,4 | 62 |
| Yarımkaya Köyü | AK Parti | %62,5 | %25,0 | %89,5 | 19 |
| Yayıközü Köyü | AK Parti | %91,6 | %1,5 | %98,5 | 133 |
| Yenicamii Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %22,1 | %85,7 | 1.190 |
| Yeşildere Köyü | CHP | %2,9 | %97,1 | %71,4 | 49 |
| Yeşilköy | AK Parti | %51,9 | %40,7 | %90,0 | 30 |
| Yeşimli Köyü | AK Parti | %86,0 | %2,3 | %86,0 | 50 |
| Yıkılgan Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %89,4 | 66 |
| Yoğunpelit Köyü | CHP | %0,0 | %94,7 | %79,2 | 24 |
| Yolören Köyü | CHP | %23,1 | %74,4 | %92,9 | 84 |
| Yukarıçamözü Köyü | CHP | %3,7 | %96,3 | %85,3 | 34 |
| Yukarıçamurcu Köyü | CHP | %17,7 | %79,7 | %80,0 | 100 |
| Yukarımescit Köyü | CHP | %13,3 | %86,7 | %88,2 | 17 |
| Zoğallı Köyü | CHP | %1,9 | %98,1 | %89,8 | 59 |
İlgili sonuçlar