Başkale 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Başkale sonuçlarında Bağımsızlar %89,7 ile birinci, AK Parti %7,3 ile ikinci; fark 82,4 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 83,1 puan üstünde. 66 mahalle ve köy arasından 66'sında Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Kızılca Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Eşmepınar Köyü (%33,3). Katılım %89,2 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Başkale 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Başkale, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Başkale | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 23.233 | %89,7 | %49,6 | %6,6 | +83,1 |
| AK Parti | 1.891 | %7,3 | %40,2 | %49,8 | −42,5 |
| CHP | 327 | %1,3 | %3,8 | %26,0 | −24,7 |
| MHP | 159 | %0,6 | %3,0 | %13,0 | −12,4 |
| BBP | 132 | %0,5 | %1,3 | %0,8 | −0,2 |
| DSP | 65 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 32 | %0,1 | %0,4 | %0,1 | −0,0 |
| Saadet | 23 | %0,1 | %0,5 | %1,3 | −1,2 |
| DP | 19 | %0,1 | %0,4 | %0,7 | −0,6 |
| HAS Parti | 14 | %0,1 | %0,4 | %0,8 | −0,7 |
| MMP | 11 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
Başkale seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 135 | 29.429 | 26.255 | %89,2 | 25.913 | 342 |
Başkale mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açıkağıl Köyü | Bağımsızlar | %90,3 | %8,8 | %94,2 | 121 |
| Akçalı Köyü | Bağımsızlar | %97,1 | %2,9 | %96,3 | 108 |
| Albayrak B.m Köyü | Bağımsızlar | %82,4 | %10,1 | %76,4 | 789 |
| Aşağıküme Köyü | Bağımsızlar | %83,3 | %5,1 | %106,8 | 73 |
| Aşalan Köyü | Bağımsızlar | %98,5 | %0,7 | %96,9 | 286 |
| Atlılar Köyü | Bağımsızlar | %98,8 | %0,6 | %93,2 | 355 |
| Aydemir Köyü | Bağımsızlar | %80,8 | %6,2 | %101,7 | 178 |
| Azıklı Köyü | Bağımsızlar | %95,3 | %2,4 | %79,9 | 583 |
| Barış Köyü | Bağımsızlar | %90,5 | %8,3 | %94,9 | 376 |
| Belencik Köyü | Bağımsızlar | %81,5 | %12,5 | %91,0 | 222 |
| Beşocak Köyü | Bağımsızlar | %89,5 | %5,3 | %111,8 | 17 |
| Bilgeç Köyü | Bağımsızlar | %99,8 | %0,2 | %90,7 | 539 |
| Böğrüpek Köyü | Bağımsızlar | %97,0 | %2,3 | %93,2 | 921 |
| Bölekli Köyü | Bağımsızlar | %98,1 | %0,6 | %90,7 | 344 |
| Büklümdere Köyü | Bağımsızlar | %98,2 | %0,5 | %94,0 | 232 |
| Çakırdoğan Köyü | Bağımsızlar | %59,0 | %12,8 | %106,4 | 110 |
| Çaldıran Köyü | Bağımsızlar | %72,2 | %23,8 | %83,7 | 624 |
| Dereiçi Köyü | Bağımsızlar | %81,3 | %18,8 | %103,2 | 93 |
| Deringeçit Köyü | Bağımsızlar | %97,2 | %2,8 | %108,8 | 34 |
| Ekecek Köyü | Bağımsızlar | %98,0 | %1,7 | %97,1 | 1.059 |
| Erek Köyü | Bağımsızlar | %96,6 | %2,2 | %84,9 | 218 |
| Erkonağı Köyü | Bağımsızlar | %80,6 | %9,7 | %81,6 | 38 |
| Esenyamaç Köyü | Bağımsızlar | %97,5 | %1,3 | %94,6 | 1.236 |
| Eşmepınar Köyü | Bağımsızlar | %62,8 | %33,3 | %80,8 | 851 |
| Gedikbaşı Köyü | Bağımsızlar | %99,7 | %0,3 | %95,1 | 370 |
| Gelenler Köyü | Bağımsızlar | %98,2 | %1,6 | %96,7 | 459 |
| Güleçler Köyü | Bağımsızlar | %99,5 | %0,2 | %97,5 | 564 |
| Güroluk Köyü | Bağımsızlar | %99,5 | %0,0 | %92,9 | 224 |
| Güvendik Köyü | Bağımsızlar | %98,9 | %0,3 | %84,3 | 451 |
| Hafiziye Mahallesi | Bağımsızlar | %72,4 | %18,7 | %80,8 | 1.840 |
| Hasanbey Köyü | Bağımsızlar | %83,3 | %0,0 | %93,8 | 243 |
| Ilıcak Köyü | Bağımsızlar | %95,4 | %1,1 | %98,8 | 901 |
| Işıklı Köyü | Bağımsızlar | %82,0 | %3,3 | %110,7 | 56 |
| Kaşkol Köyü | Bağımsızlar | %98,5 | %0,0 | %92,2 | 217 |
| Kavurgalı Köyü | Bağımsızlar | %97,7 | %1,5 | %94,3 | 283 |
| Keçilioba Köyü | Bağımsızlar | %79,2 | %20,8 | %100,0 | 25 |
| Kızılca Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %99,0 | 417 |
| Kocaköy | Bağımsızlar | %98,6 | %1,0 | %87,0 | 238 |
| Koçdağı Köyü | Bağımsızlar | %98,6 | %0,5 | %87,6 | 250 |
| Konuksayar Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %97,7 | 86 |
| Kovalıpınar Köyü | Bağımsızlar | %73,9 | %23,5 | %100,4 | 230 |
| Köprüağzı Köyü | Bağımsızlar | %80,8 | %15,5 | %93,3 | 416 |
| Mahmutabat Köyü | Bağımsızlar | %95,2 | %3,4 | %80,3 | 183 |
| Oğulveren Köyü | Bağımsızlar | %83,1 | %15,1 | %92,9 | 730 |
| Ortayazı Köyü | Bağımsızlar | %95,2 | %3,5 | %90,3 | 352 |
| Ortayol Köyü | Bağımsızlar | %97,2 | %2,3 | %90,5 | 482 |
| Ömerdağı Köyü | Bağımsızlar | %98,6 | %1,4 | %88,0 | 250 |
| Öncüler Köyü | Bağımsızlar | %68,0 | %26,0 | %90,0 | 468 |
| Örencik Köyü | Bağımsızlar | %99,2 | %0,8 | %94,2 | 139 |
| Örenkale Köyü | Bağımsızlar | %88,5 | %8,9 | %93,4 | 379 |
| Özpınar Köyü | Bağımsızlar | %97,3 | %1,0 | %85,1 | 610 |
| Saçan Köyü | Bağımsızlar | %97,3 | %1,3 | %89,2 | 507 |
| Sallıdere Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %96,0 | 297 |
| Savaşköy | Bağımsızlar | %98,3 | %1,1 | %84,3 | 433 |
| Tahıl Köyü | Bağımsızlar | %98,3 | %1,7 | %79,3 | 227 |
| Tepebaşı Mahallesi | Bağımsızlar | %83,9 | %11,3 | %82,6 | 2.112 |
| Tınazlı Köyü | Bağımsızlar | %96,7 | %2,2 | %100,0 | 91 |
| Uğurlu Köyü | Bağımsızlar | %99,2 | %0,6 | %95,7 | 375 |
| Yanal Köyü | Bağımsızlar | %97,0 | %0,7 | %93,1 | 320 |
| Yavuzlar Köyü | Bağımsızlar | %98,1 | %1,2 | %91,1 | 473 |
| Yeni Mahallesi | Bağımsızlar | %76,0 | %16,4 | %79,0 | 2.575 |
| Yolmaçayır Köyü | Bağımsızlar | %91,2 | %7,8 | %90,3 | 226 |
| Yukarıdallı Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %118,8 | 16 |
| Yukarıdarıca Köyü | Bağımsızlar | %86,3 | %12,5 | %92,0 | 350 |
| Yukarıdikmen Köyü | Bağımsızlar | %99,0 | %0,8 | %99,1 | 533 |
| Yurttepe Köyü | Bağımsızlar | %99,2 | %0,3 | %96,3 | 624 |
İlgili sonuçlar