Gürpınar 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gürpınar sonuçlarında Bağımsızlar %53,3 ile birinci, AK Parti %37,6 ile ikinci; fark 15,7 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 46,7 puan üstünde. 79 mahalle ve köy arasından 55'inde Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Dolaylı Köyü (%98,0); AK Parti en güçlü Mollahüseyin Köyü (%85,1). Katılım %85,4 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gürpınar 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gürpınar, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gürpınar | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 9.273 | %53,3 | %49,6 | %6,6 | +46,7 |
| AK Parti | 6.538 | %37,6 | %40,2 | %49,8 | −12,2 |
| CHP | 704 | %4,0 | %3,8 | %26,0 | −21,9 |
| BBP | 164 | %0,9 | %1,3 | %0,8 | +0,2 |
| HAS Parti | 164 | %0,9 | %0,4 | %0,8 | +0,2 |
| MHP | 157 | %0,9 | %3,0 | %13,0 | −12,1 |
| DSP | 134 | %0,8 | %0,3 | %0,3 | +0,5 |
| DP | 96 | %0,6 | %0,4 | %0,7 | −0,1 |
| Saadet | 85 | %0,5 | %0,5 | %1,3 | −0,8 |
| TKP | 60 | %0,3 | %0,4 | %0,1 | +0,2 |
| Millet | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| MMP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
Gürpınar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 116 | 20.751 | 17.713 | %85,4 | 17.404 | 309 |
Gürpınar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbulut Köyü | AK Parti | %28,9 | %64,0 | %82,0 | 294 |
| Akdoğu Köyü | Bağımsızlar | %58,8 | %38,1 | %94,7 | 206 |
| Akpınar Mahallesi | AK Parti | %20,6 | %60,2 | %72,4 | 561 |
| Alnıak Köyü | AK Parti | %42,6 | %55,7 | %76,1 | 243 |
| Arındı Köyü | Bağımsızlar | %77,7 | %18,2 | %80,7 | 150 |
| Aşağıkaymaz Mahallesi | AK Parti | %15,7 | %76,0 | %85,5 | 574 |
| Bağrıyanık Köyü | Bağımsızlar | %57,0 | %37,3 | %77,9 | 298 |
| Beşbudak Köyü | Bağımsızlar | %77,8 | %22,2 | %112,3 | 65 |
| Bozyiğit Köyü | AK Parti | %30,5 | %54,3 | %78,5 | 502 |
| Bölmeçalı Köyü | AK Parti | %22,7 | %70,5 | %88,5 | 261 |
| Bükeç Köyü | Bağımsızlar | %91,2 | %2,9 | %136,0 | 25 |
| Cevizalan Köyü | Bağımsızlar | %79,3 | %14,9 | %86,0 | 286 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %15,9 | %69,2 | %73,4 | 518 |
| Çakınlı Köyü | AK Parti | %35,0 | %44,1 | %70,4 | 216 |
| Çatakdibi Köyü | Bağımsızlar | %86,7 | %7,1 | %113,0 | 100 |
| Çavuştepe Köyü | AK Parti | %33,6 | %44,4 | %83,7 | 332 |
| Çepkenli Köyü | Bağımsızlar | %93,8 | %5,2 | %105,4 | 92 |
| Çörekli Köyü | Bağımsızlar | %83,7 | %13,1 | %97,8 | 322 |
| Dağseven Köyü | Bağımsızlar | %95,1 | %4,9 | %101,7 | 120 |
| Değirmendüzü Mahallesi | Bağımsızlar | %45,3 | %42,2 | %88,1 | 236 |
| Dikbıyık Köyü | Bağımsızlar | %82,9 | %11,4 | %92,3 | 39 |
| Dolaylı Köyü | Bağımsızlar | %98,0 | %1,0 | %94,4 | 107 |
| Doluçıkın Köyü | Bağımsızlar | %87,1 | %11,9 | %107,4 | 94 |
| Elaçmaz Köyü | Bağımsızlar | %78,2 | %17,9 | %82,8 | 739 |
| Erkaldı Köyü | Bağımsızlar | %41,3 | %16,7 | %66,4 | 428 |
| Geçerli Köyü | Bağımsızlar | %81,0 | %19,0 | %89,2 | 65 |
| Geziyurt Köyü | Bağımsızlar | %63,9 | %27,7 | %100,0 | 84 |
| Giyimli Köyü | Bağımsızlar | %96,6 | %2,3 | %98,3 | 180 |
| Gölardı Köyü | AK Parti | %23,1 | %41,3 | %88,4 | 138 |
| Güleçler Köyü | Bağımsızlar | %90,2 | %7,6 | %105,7 | 88 |
| Günbaşı Köyü | AK Parti | %41,4 | %41,9 | %83,0 | 253 |
| Güzelsu B.m Köyü | Bağımsızlar | %45,7 | %38,5 | %87,7 | 925 |
| Hacıköy | AK Parti | %32,7 | %62,6 | %98,0 | 305 |
| Hamurkesen Köyü | AK Parti | %9,5 | %82,1 | %88,9 | 108 |
| Işıkpınar Köyü | Bağımsızlar | %67,9 | %26,3 | %83,8 | 438 |
| Kalkanlı Köyü | Bağımsızlar | %55,0 | %35,0 | %200,0 | 10 |
| Kapçık Köyü | Bağımsızlar | %89,2 | %10,8 | %108,8 | 34 |
| Karakoç Köyü | AK Parti | %32,2 | %59,9 | %79,8 | 391 |
| Kılıçtutan Köyü | Bağımsızlar | %67,6 | %23,5 | %113,3 | 30 |
| Kırkgeçit B.m Köyü | Bağımsızlar | %63,7 | %29,9 | %89,5 | 325 |
| Koçgüden Köyü | AK Parti | %42,3 | %45,7 | %72,6 | 241 |
| Koyunyatağı Mahallesi | AK Parti | %30,8 | %50,0 | %82,7 | 405 |
| Kuşdağı Köyü | AK Parti | %35,3 | %56,9 | %84,9 | 245 |
| Mollahüseyin Köyü | AK Parti | %14,3 | %85,1 | %88,5 | 174 |
| Murataldı Köyü | Bağımsızlar | %78,8 | %18,2 | %85,1 | 201 |
| Oğuldamı Köyü | AK Parti | %37,3 | %58,0 | %103,7 | 187 |
| Ongun Köyü | Bağımsızlar | %50,5 | %48,9 | %85,3 | 231 |
| Ortaköy | Bağımsızlar | %60,1 | %32,3 | %96,7 | 274 |
| Otbiçer Mahallesi | Bağımsızlar | %62,6 | %24,8 | %76,5 | 439 |
| Örmeli Köyü | Bağımsızlar | %73,5 | %23,1 | %95,5 | 426 |
| Öveçli Köyü | Bağımsızlar | %57,3 | %38,7 | %92,6 | 516 |
| Özlüce Köyü | Bağımsızlar | %47,6 | %28,6 | %87,5 | 24 |
| Parmakkapı Köyü | Bağımsızlar | %41,9 | %29,3 | %87,1 | 512 |
| Sakalar Köyü | Bağımsızlar | %55,2 | %31,4 | %80,6 | 356 |
| Sapakonak Köyü | AK Parti | %43,5 | %53,2 | %89,9 | 69 |
| Savacık Köyü | AK Parti | %6,8 | %72,6 | %74,6 | 319 |
| Sevindik Köyü | Bağımsızlar | %61,5 | %33,1 | %84,2 | 406 |
| Sıcaksu Köyü | Bağımsızlar | %72,4 | %24,1 | %120,0 | 25 |
| Sütlüce Köyü | Bağımsızlar | %54,8 | %42,9 | %87,0 | 193 |
| Taşdöndüren Köyü | Bağımsızlar | %58,2 | %33,3 | %89,3 | 177 |
| Taşlıyazı Köyü | Bağımsızlar | %66,7 | %16,7 | %150,0 | 8 |
| Tepegören Köyü | Bağımsızlar | %84,1 | %14,0 | %104,8 | 104 |
| Topçudeğirmeni Köyü | Bağımsızlar | %85,7 | %9,5 | %97,2 | 108 |
| Topsakal Köyü | Bağımsızlar | %93,1 | %5,9 | %101,5 | 405 |
| Topyıldız Köyü | Bağımsızlar | %80,4 | %14,3 | %100,9 | 113 |
| Tutak Köyü | Bağımsızlar | %87,5 | %10,0 | %105,3 | 38 |
| Tutmaç Köyü | AK Parti | %41,4 | %52,2 | %78,8 | 632 |
| Umut Köyü | AK Parti | %33,6 | %57,2 | %92,3 | 169 |
| Uzungedik Köyü | Bağımsızlar | %88,4 | %11,2 | %100,2 | 457 |
| Üçdoğan Köyü | Bağımsızlar | %63,6 | %36,4 | %78,6 | 14 |
| Üçgen Köyü | Bağımsızlar | %48,4 | %48,4 | %85,2 | 366 |
| Yalınca B.m Köyü | Bağımsızlar | %53,4 | %46,6 | %93,5 | 62 |
| Yaramış Köyü | Bağımsızlar | %88,1 | %10,3 | %97,4 | 390 |
| Yatağan Köyü | Bağımsızlar | %49,8 | %31,0 | %55,6 | 455 |
| Yedisalkım Köyü | Bağımsızlar | %53,6 | %42,5 | %81,0 | 326 |
| Yolaşan Köyü | Bağımsızlar | %45,2 | %40,2 | %85,4 | 467 |
| Yoldüştü Köyü | Bağımsızlar | %54,1 | %39,9 | %70,3 | 394 |
| Yukarıkaymaz Mahallesi | AK Parti | %24,3 | %67,5 | %84,0 | 381 |
| Yurtbaşı Köyü | Bağımsızlar | %90,5 | %8,0 | %78,8 | 260 |
İlgili sonuçlar