Burhaniye 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Burhaniye sonuçlarında AK Parti %34,9 ile birinci, CHP %32,8 ile ikinci; fark 2,1 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 10,7 puan altında. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,0 (+15,3 puan). 38 mahalle ve köy arasından 21'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Karadere Mahallesi (%80,7); CHP en güçlü Tahtacı Mahallesi (%79,9). Katılım %89,5 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Burhaniye 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Burhaniye, Balıkesir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Burhaniye | Balıkesir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.827 | %34,9 | %39,7 | %45,5 | −10,7 |
| CHP | 11.126 | %32,8 | %25,3 | %31,0 | +1,8 |
| MHP | 9.831 | %29,0 | %31,6 | %13,6 | +15,3 |
| HDP | 611 | %1,8 | %0,8 | %2,3 | −0,5 |
| BBP | 145 | %0,4 | %0,5 | %0,7 | −0,3 |
| DYP | 105 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| Saadet | 103 | %0,3 | %1,1 | %1,7 | −1,4 |
| HKP | 61 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 43 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 27 | %0,1 | %0,3 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Burhaniye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 146 | 39.913 | 35.716 | %89,5 | 33.928 | 1.788 |
Burhaniye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağacık Mahallesi | MHP | %27,5 | %31,2 | %95,4 | 216 |
| Avunduk Mahallesi | CHP | %34,0 | %48,9 | %102,0 | 51 |
| Bahadınlı Mahallesi | AK Parti | %49,9 | %16,6 | %97,9 | 522 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %33,0 | %32,0 | %85,8 | 5.973 |
| Börezli Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %17,9 | %95,3 | 509 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %51,8 | %18,6 | %90,7 | 3.814 |
| Çallı Mahallesi | AK Parti | %46,2 | %42,3 | %103,6 | 28 |
| Çamtepe Mahallesi | MHP | %22,5 | %18,8 | %102,4 | 82 |
| Çoruk Mahallesi | CHP | %31,2 | %40,1 | %96,4 | 308 |
| Damlalı Mahallesi | CHP | %19,5 | %43,9 | %102,2 | 90 |
| Dutluca Mahallesi | AK Parti | %76,3 | %3,4 | %97,3 | 257 |
| Geriş Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %29,6 | %93,4 | 1.694 |
| Hacıahmet Mahallesi | AK Parti | %34,5 | %28,1 | %89,6 | 2.661 |
| Hacıbozlar Mahallesi | CHP | %19,4 | %46,0 | %101,4 | 141 |
| Hisarköy Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %24,7 | %100,6 | 165 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %20,2 | %92,8 | 530 |
| İskele Mahallesi | CHP | %22,2 | %46,9 | %86,8 | 1.519 |
| Karadere Mahallesi | AK Parti | %80,7 | %7,9 | %96,7 | 482 |
| Kırtık Mahallesi | AK Parti | %73,0 | %9,0 | %99,5 | 207 |
| Kızıklı Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %21,9 | %93,8 | 1.356 |
| Kocacami Mahallesi | CHP | %29,6 | %34,7 | %88,1 | 3.119 |
| Kurucaoluk Mahallesi | AK Parti | %70,9 | %11,7 | %99,4 | 181 |
| Kuyucak Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %34,1 | %104,7 | 43 |
| Kuyumcu Mahallesi | CHP | %34,5 | %35,7 | %99,7 | 350 |
| Mahkeme Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %31,5 | %89,4 | 3.890 |
| Memiş Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %30,8 | %89,1 | 2.191 |
| Öğretmenler Mahallesi | CHP | %21,1 | %48,5 | %84,2 | 3.519 |
| Ören Mahallesi | CHP | %15,0 | %60,4 | %83,6 | 1.973 |
| Pelitköy Mahallesi | CHP | %27,6 | %48,2 | %87,2 | 1.549 |
| Sübeylidere Mahallesi | MHP | %32,4 | %30,3 | %98,5 | 264 |
| Şahinler Mahallesi | AK Parti | %42,8 | %22,2 | %96,4 | 252 |
| Şarköy Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %28,2 | %94,4 | 500 |
| Tahtacı Mahallesi | CHP | %4,7 | %79,9 | %97,5 | 157 |
| Taylıeli Mahallesi | MHP | %24,0 | %29,7 | %95,5 | 246 |
| Yabancılar Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %33,3 | %98,3 | 121 |
| Yaylacık Mahallesi | MHP | %0,0 | %20,8 | %98,1 | 214 |
| Yunus Mahallesi | MHP | %27,9 | %31,0 | %90,3 | 578 |
| Yunuslar Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %21,9 | %101,2 | 161 |
İlgili sonuçlar