Marmara 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Marmara sonuçlarında AK Parti %45,5 ile birinci, CHP %26,0 ile ikinci; fark 19,5 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 0,1 puan altında. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,8 (+12,1 puan). 11 mahalle ve köy arasından 5'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Saraylar Mahallesi (%69,6); CHP en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%46,1). Katılım %86,5 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Marmara 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Marmara, Balıkesir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Marmara | Balıkesir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.787 | %45,5 | %39,7 | %45,5 | −0,1 |
| CHP | 1.591 | %26,0 | %25,3 | %31,0 | −5,1 |
| MHP | 1.581 | %25,8 | %31,6 | %13,6 | +12,1 |
| HDP | 96 | %1,6 | %0,8 | %2,3 | −0,8 |
| BBP | 17 | %0,3 | %0,5 | %0,7 | −0,4 |
| Saadet | 14 | %0,2 | %1,1 | %1,7 | −1,4 |
| Millet | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 6 | %0,1 | %0,3 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DYP | 5 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
Marmara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 30 | 7.368 | 6.377 | %86,5 | 6.129 | 248 |
Marmara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Asmalı Mahallesi | AK Parti | %68,6 | %8,6 | %82,5 | 269 |
| Avşa Mahallesi | CHP | %32,2 | %39,9 | %86,2 | 1.972 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %31,0 | %46,1 | %89,6 | 402 |
| Çınarlı Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %29,1 | %85,6 | 417 |
| Ekinlik Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %27,7 | %93,5 | 92 |
| Gündoğdu Mahallesi | CHP | %23,3 | %40,9 | %73,9 | 456 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %26,0 | %38,3 | %84,6 | 480 |
| Okullar Mahallesi | MHP | %26,8 | %35,0 | %86,6 | 522 |
| Saraylar Mahallesi | AK Parti | %69,6 | %3,8 | %88,3 | 1.933 |
| Topağaç Mahallesi | AK Parti | %64,0 | %13,6 | %93,5 | 477 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %31,0 | %28,3 | %87,6 | 348 |
İlgili sonuçlar