Erdek 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erdek sonuçlarında CHP %46,4 ile birinci, AK Parti %29,7 ile ikinci; fark 16,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 15,4 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,4 (+8,8 puan). 28 mahalle ve köy arasından 18'inde CHP önde. CHP en güçlü Ocaklar Mahallesi (%63,0); AK Parti en güçlü Çakıl Mahallesi (%79,0). Katılım %88,9 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erdek 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erdek, Balıkesir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Erdek | Balıkesir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 10.431 | %46,4 | %25,3 | %31,0 | +15,4 |
| AK Parti | 6.671 | %29,7 | %39,7 | %45,5 | −15,9 |
| MHP | 5.038 | %22,4 | %31,6 | %13,6 | +8,8 |
| HDP | 133 | %0,6 | %0,8 | %2,3 | −1,7 |
| Saadet | 55 | %0,2 | %1,1 | %1,7 | −1,4 |
| BBP | 38 | %0,2 | %0,5 | %0,7 | −0,5 |
| HKP | 31 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DYP | 18 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 13 | %0,1 | %0,3 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Erdek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 100 | 26.226 | 23.323 | %88,9 | 22.474 | 849 |
Erdek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaettin Mahallesi | CHP | %46,6 | %29,2 | %90,8 | 2.011 |
| Aşağıyapıcı Mahallesi | CHP | %44,1 | %24,1 | %91,0 | 221 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %50,3 | %33,9 | %91,3 | 3.039 |
| Balıklı Mahallesi | MHP | %27,4 | %32,9 | %96,3 | 80 |
| Ballıpınar Mahallesi | CHP | %33,8 | %33,1 | %100,0 | 416 |
| Belkıs Mahallesi | CHP | %40,4 | %29,1 | %98,6 | 221 |
| Çakıl Mahallesi | AK Parti | %6,5 | %79,0 | %88,4 | 969 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %37,2 | %28,5 | %97,8 | 181 |
| Doğanlar Mahallesi | AK Parti | %37,0 | %40,7 | %96,2 | 209 |
| Halitpaşa Mahallesi | CHP | %53,5 | %27,4 | %86,4 | 2.068 |
| Hamamlı Mahallesi | CHP | %36,7 | %34,3 | %91,5 | 188 |
| Harmanlı Mahallesi | CHP | %58,1 | %20,9 | %91,1 | 169 |
| İlhan Mahallesi | CHP | %53,0 | %31,4 | %87,6 | 348 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %45,2 | %29,1 | %93,6 | 1.908 |
| Kestanelik Mahallesi | AK Parti | %23,5 | %47,4 | %98,4 | 304 |
| Narlı Mahallesi | CHP | %48,0 | %29,4 | %93,0 | 587 |
| Ocaklar Mahallesi | CHP | %63,0 | %18,4 | %86,2 | 1.253 |
| Ormanlı Mahallesi | MHP | %27,2 | %27,2 | %96,5 | 114 |
| Paşalimanı Mahallesi | CHP | %45,9 | %37,8 | %89,4 | 113 |
| Poyrazlı Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %43,4 | %82,4 | 204 |
| Sahil Mahallesi | CHP | %59,4 | %21,0 | %67,5 | 956 |
| Şahinburgaz Mahallesi | MHP | %38,8 | %21,4 | %92,5 | 428 |
| Tatlısu Mahallesi | CHP | %40,4 | %27,7 | %91,8 | 704 |
| Turan Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %45,6 | %93,9 | 347 |
| Tuzla Mahallesi | AK Parti | %20,0 | %73,8 | %86,3 | 95 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %48,5 | %26,6 | %86,9 | 6.698 |
| Yukarıyapıcı Mahallesi | CHP | %61,0 | %15,4 | %97,8 | 911 |
| Zeytinli Mahallesi | MHP | %38,3 | %18,9 | %85,2 | 1.484 |
İlgili sonuçlar