Ergene 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ergene sonuçlarında CHP %41,6 ile birinci, AK Parti %36,2 ile ikinci; fark 5,4 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 10,6 puan üstünde. 17 mahalle ve köy arasından 14'ünde CHP önde. CHP en güçlü Yulaflı Mahallesi (%72,9); AK Parti en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%68,5). Katılım %92,8 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ergene 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ergene, Tekirdağ, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Ergene | Tekirdağ | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 15.465 | %41,6 | %45,8 | %31,0 | +10,6 |
| AK Parti | 13.468 | %36,2 | %37,1 | %45,5 | −9,3 |
| MHP | 5.619 | %15,1 | %12,7 | %13,6 | +1,5 |
| HDP | 1.084 | %2,9 | %1,7 | %2,3 | +0,6 |
| DSP | 1.064 | %2,9 | %0,4 | %0,1 | +2,7 |
| Saadet | 144 | %0,4 | %0,6 | %1,7 | −1,3 |
| BBP | 88 | %0,2 | %0,7 | %0,7 | −0,5 |
| DP | 70 | %0,2 | %0,6 | %0,2 | −0,0 |
| İp | 48 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 29 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| HAK-PAR | 17 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Ergene seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 141 | 42.057 | 39.027 | %92,8 | 37.177 | 1.850 |
Ergene mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahimehmet Mahallesi | CHP | %66,3 | %15,4 | %94,3 | 559 |
| Bakırca Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %41,3 | %95,5 | 536 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %12,1 | %68,5 | %94,3 | 2.543 |
| Esenler Mahallesi | CHP | %56,7 | %25,0 | %98,1 | 682 |
| İğneler Mahallesi | CHP | %61,0 | %15,9 | %97,9 | 423 |
| Karamehmet Mahallesi | CHP | %55,5 | %17,6 | %94,5 | 793 |
| Kırkgöz Mahallesi | CHP | %46,9 | %31,4 | %95,5 | 983 |
| Marmaracık Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %47,0 | %92,0 | 2.266 |
| Misinli Mahallesi | CHP | %48,4 | %27,6 | %92,8 | 1.229 |
| Paşaköy Mahallesi | CHP | %62,9 | %24,5 | %96,0 | 150 |
| Pınarbaşı Mahallesi | CHP | %62,2 | %21,5 | %93,6 | 767 |
| Sağlık Mahallesi | CHP | %40,4 | %33,5 | %90,6 | 8.301 |
| Ulaş Mahallesi | CHP | %40,1 | %38,9 | %93,7 | 3.980 |
| Vakıflar Mahallesi | CHP | %57,1 | %31,6 | %92,9 | 1.756 |
| Velimeşe Mahallesi | CHP | %42,6 | %38,0 | %94,2 | 5.943 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %39,0 | %35,0 | %91,7 | 10.588 |
| Yulaflı Mahallesi | CHP | %72,9 | %17,5 | %98,0 | 558 |
İlgili sonuçlar