Gümüşhane Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gümüşhane Merkez sonuçlarında AK Parti %55,9 ile birinci, MHP %31,9 ile ikinci; fark 24,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 12,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,9 (+14,3 puan). 112 mahalle ve köy arasından 96'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Avşarbeyli Köyü (%100,0); MHP en güçlü Esenler Köyü (%73,7). Katılım %87,7 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gümüşhane Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gümüşhane Merkez, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gümüşhane Merkez | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 16.493 | %55,9 | %54,7 | %43,4 | +12,5 |
| MHP | 9.415 | %31,9 | %30,0 | %17,6 | +14,3 |
| CHP | 1.838 | %6,2 | %5,9 | %25,6 | −19,4 |
| Saadet | 919 | %3,1 | %6,9 | %2,8 | +0,3 |
| BBP | 541 | %1,8 | %1,8 | %1,6 | +0,3 |
| DP | 196 | %0,7 | %0,3 | %0,7 | −0,1 |
| BTP | 65 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| İp | 38 | %0,1 | %0,0 | %0,3 | −0,1 |
| Ödp | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Gümüşhane Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 203 | 34.531 | 30.279 | %87,7 | 29.526 | 753 |
Gümüşhane Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçahisar Köyü | AK Parti | %46,5 | %32,6 | %86,0 | 50 |
| Akçakale Köyü | MHP | %40,0 | %41,1 | %84,4 | 212 |
| Akgedik Köyü | AK Parti | %64,4 | %19,8 | %89,8 | 127 |
| Akhisar Köyü | AK Parti | %78,8 | %12,1 | %84,6 | 39 |
| Akocak Köyü | MHP | %44,2 | %51,9 | %86,2 | 123 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %85,7 | %14,3 | %17,5 | 40 |
| Aksu Köyü | AK Parti | %55,4 | %32,1 | %86,2 | 65 |
| Aktutan Köyü | AK Parti | %49,3 | %40,9 | %91,5 | 307 |
| Alçakdere Köyü | AK Parti | %62,4 | %32,9 | %89,5 | 200 |
| Alemdar Köyü | MHP | %20,3 | %50,8 | %100,0 | 60 |
| Ardıç Köyü | AK Parti | %94,7 | %5,3 | %75,9 | 29 |
| Arslanca Köyü | AK Parti | %62,7 | %33,7 | %59,7 | 144 |
| Aşağı Yuvalı Köyü | AK Parti | %91,3 | %4,3 | %69,7 | 33 |
| Aşağıalıçlı Köyü | AK Parti | %81,7 | %11,7 | %91,2 | 68 |
| Avşarbeyli Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %91,3 | 23 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %33,5 | %88,7 | 2.540 |
| Bahçecik Köyü | AK Parti | %94,4 | %0,0 | %79,2 | 24 |
| Bahçeli-Arzular Mahallesi | AK Parti | %65,5 | %23,0 | %89,9 | 385 |
| Bahçeli-Ekinciler Mahallesi | AK Parti | %61,9 | %11,1 | %81,0 | 84 |
| Bahçeli-Esentepe Mahallesi | AK Parti | %35,8 | %26,3 | %74,6 | 130 |
| Bahçeli-Kabaköy Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %18,1 | %85,3 | 102 |
| Bahçeli-Mezire Mahallesi | AK Parti | %59,5 | %19,0 | %95,5 | 88 |
| Bahçeli-Sobran Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %32,0 | %75,0 | 527 |
| Ballıca Köyü | AK Parti | %72,3 | %7,6 | %93,2 | 132 |
| Bandırlak Köyü | AK Parti | %64,3 | %35,7 | %71,8 | 39 |
| Beşoba Köyü | MHP | %20,0 | %46,7 | %21,4 | 70 |
| Beyçam Köyü | AK Parti | %53,1 | %39,5 | %87,5 | 96 |
| Boğalı Köyü | AK Parti | %53,6 | %32,7 | %94,9 | 118 |
| Boyluca Köyü | AK Parti | %67,4 | %28,4 | %93,3 | 105 |
| Canca Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %43,9 | %82,3 | 186 |
| Çalık Köyü | AK Parti | %58,3 | %37,5 | %60,0 | 40 |
| Çaltılı Köyü | AK Parti | %64,3 | %28,6 | %100,0 | 14 |
| Çamlı Köyü | AK Parti | %48,3 | %21,5 | %93,4 | 379 |
| Çamlıca Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %36,4 | %89,5 | 976 |
| Çayırardı Köyü | AK Parti | %88,3 | %10,0 | %84,5 | 71 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %83,3 | %16,7 | %66,7 | 27 |
| Demirkaynak Köyü | AK Parti | %54,3 | %37,1 | %102,9 | 34 |
| Demirören Köyü | AK Parti | %83,3 | %5,6 | %67,9 | 28 |
| Dibekli Köyü | AK Parti | %66,1 | %23,3 | %92,0 | 264 |
| Dölek Köyü | AK Parti | %45,4 | %21,8 | %90,1 | 142 |
| Dörtkonak Köyü | AK Parti | %51,1 | %27,3 | %92,9 | 98 |
| Dumanlı Köyü | AK Parti | %96,7 | %3,3 | %70,6 | 85 |
| Duymadık Köyü | AK Parti | %95,0 | %2,5 | %90,9 | 44 |
| Düğünyazı Köyü | AK Parti | %78,6 | %21,4 | %100,0 | 14 |
| Erdemler Köyü | AK Parti | %71,3 | %13,8 | %68,2 | 154 |
| Esenler Köyü | MHP | %26,3 | %73,7 | %73,1 | 26 |
| Esenyurt Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %94,7 | 38 |
| Eskibağlar Mahallesi | MHP | %40,4 | %41,0 | %86,9 | 221 |
| Geçitköy | AK Parti | %82,6 | %4,3 | %54,8 | 42 |
| Gökçepınar Köyü | AK Parti | %91,8 | %0,0 | %71,1 | 76 |
| Gökdere Köyü | MHP | %27,6 | %60,3 | %59,8 | 97 |
| Gözeler Köyü | MHP | %33,3 | %48,1 | %93,1 | 29 |
| Gümüşkaya Köyü | AK Parti | %80,0 | %14,7 | %89,0 | 109 |
| Güngören Köyü | AK Parti | %59,9 | %33,9 | %93,4 | 213 |
| Güvercinlik Köyü | AK Parti | %65,2 | %21,7 | %76,7 | 30 |
| Hacıemin Mahallesi | AK Parti | %65,8 | %18,6 | %94,8 | 210 |
| Harmancık Köyü | AK Parti | %82,4 | %5,9 | %77,3 | 22 |
| Hasanbey Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %32,9 | %88,6 | 6.466 |
| Hasköy | AK Parti | %41,5 | %30,1 | %95,7 | 138 |
| İkisu Köyü | AK Parti | %40,8 | %34,4 | %93,6 | 140 |
| İkiz Köyü | AK Parti | %50,0 | %50,0 | %93,3 | 15 |
| İncesu Köyü | AK Parti | %56,0 | %24,0 | %89,3 | 28 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %31,8 | %90,9 | 4.461 |
| Kale Köyü | AK Parti | %55,1 | %29,9 | %83,6 | 177 |
| Kaletaş Köyü | AK Parti | %70,9 | %20,9 | %97,7 | 88 |
| Karaer Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %33,6 | %89,4 | 3.687 |
| Karamustafa Köyü | AK Parti | %44,4 | %26,3 | %70,7 | 150 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %38,3 | %89,1 | 2.763 |
| Kayabaşı Köyü | MHP | %28,6 | %64,3 | %100,0 | 14 |
| Kazantaş Köyü | AK Parti | %69,6 | %26,1 | %74,2 | 31 |
| Keçikaya Köyü | AK Parti | %45,5 | %45,5 | %87,2 | 39 |
| Kılıçören Köyü | AK Parti | %78,6 | %21,4 | %82,4 | 17 |
| Kırıklı Köyü | AK Parti | %63,1 | %28,6 | %80,8 | 104 |
| Kızılca Köyü | AK Parti | %77,3 | %13,6 | %81,5 | 27 |
| Kocapınar Köyü | MHP | %43,5 | %47,8 | %104,5 | 22 |
| Kocayokuş Köyü | AK Parti | %80,4 | %15,7 | %85,2 | 61 |
| Kurtoğlu Köyü | AK Parti | %64,5 | %34,4 | %95,9 | 98 |
| Mescitli Köyü | AK Parti | %53,5 | %32,7 | %85,1 | 194 |
| Nazlıçayır Köyü | AK Parti | %61,1 | %25,0 | %65,0 | 60 |
| Oltanbey Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %32,4 | %94,3 | 193 |
| Olucak Köyü | AK Parti | %38,5 | %31,0 | %98,7 | 231 |
| Olukdere Köyü | AK Parti | %75,9 | %13,8 | %90,6 | 32 |
| Örenler Köyü | AK Parti | %52,0 | %48,0 | %30,2 | 86 |
| Övündü Köyü | AK Parti | %61,2 | %30,9 | %94,9 | 197 |
| Özcan Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %33,5 | %89,0 | 831 |
| Pehlivantaşı Köyü | AK Parti | %40,9 | %27,3 | %86,5 | 52 |
| Pirahmet Köyü | MHP | %42,7 | %50,0 | %86,5 | 207 |
| Sargınkaya Köyü | AK Parti | %84,6 | %11,5 | %72,2 | 36 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %67,0 | %4,1 | %90,7 | 108 |
| Söğütağıl Köyü | AK Parti | %71,8 | %15,8 | %87,7 | 212 |
| Sungurbeyli Köyü | AK Parti | %82,8 | %10,3 | %56,6 | 53 |
| Süle Köyü | AK Parti | %74,1 | %18,5 | %50,9 | 53 |
| Süleymaniye Mahallesi | CHP | %13,8 | %38,3 | %100,6 | 170 |
| Süngübayır Köyü | AK Parti | %71,4 | %21,4 | %80,0 | 55 |
| Şaphane Köyü | AK Parti | %71,4 | %28,6 | %70,0 | 20 |
| Tamzı Köyü | AK Parti | %52,9 | %11,8 | %72,0 | 25 |
| Tandırlık Köyü | AK Parti | %81,3 | %18,8 | %53,3 | 30 |
| Tekke Köyü | CHP | %29,5 | %27,3 | %73,1 | 591 |
| Üçkol Köyü | AK Parti | %61,1 | %16,7 | %76,0 | 25 |
| Yağlıdere Köyü | AK Parti | %49,5 | %41,6 | %97,9 | 331 |
| Yağmurdere Köyü | MHP | %36,7 | %52,2 | %93,8 | 97 |
| Yaydemir Köyü | MHP | %41,9 | %48,6 | %66,7 | 111 |
| Yayladere Köyü | AK Parti | %54,8 | %29,0 | %44,3 | 70 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %65,5 | %28,5 | %92,0 | 1.660 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %73,6 | %20,8 | %76,8 | 69 |
| Yeniköy | AK Parti | %57,1 | %14,3 | %75,7 | 37 |
| Yeniyol Köyü | AK Parti | %70,6 | %19,6 | %91,5 | 224 |
| Yeşildere Köyü | MHP | %34,0 | %42,0 | %61,9 | 84 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %56,0 | %30,8 | %95,8 | 96 |
| Yitirmez Köyü | AK Parti | %69,4 | %11,1 | %74,5 | 51 |
| Yukarı Alıçlı Köyü | AK Parti | %54,8 | %16,1 | %86,1 | 36 |
| Yukarı Yuvalı Köyü | AK Parti | %78,6 | %10,7 | %59,2 | 49 |
İlgili sonuçlar