Şiran 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şiran sonuçlarında AK Parti %49,8 ile birinci, MHP %33,0 ile ikinci; fark 16,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 6,4 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,0 (+15,4 puan). 77 mahalle ve köy arasından 49'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Elmaçukuru Köyü (%91,7); MHP en güçlü Çalköy (%91,9). Katılım %79,2 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şiran 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şiran, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şiran | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.020 | %49,8 | %54,7 | %43,4 | +6,4 |
| MHP | 3.327 | %33,0 | %30,0 | %17,6 | +15,4 |
| Saadet | 1.139 | %11,3 | %6,9 | %2,8 | +8,5 |
| CHP | 591 | %5,9 | %5,9 | %25,6 | −19,7 |
Şiran seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 95 | 13.230 | 10.475 | %79,2 | 10.077 | 398 |
Şiran mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbulak Köyü | AK Parti | %50,8 | %21,8 | %88,6 | 370 |
| Akçalı Köyü | AK Parti | %65,9 | %19,5 | %95,5 | 88 |
| Aksaray Köyü | AK Parti | %51,4 | %36,4 | %75,9 | 141 |
| Alacahan Köyü | AK Parti | %50,5 | %41,1 | %95,7 | 115 |
| Alıç Köyü | AK Parti | %57,6 | %22,0 | %95,5 | 66 |
| Araköy | AK Parti | %50,9 | %8,9 | %87,9 | 140 |
| Ardıçlı Köyü | MHP | %40,5 | %45,9 | %92,7 | 41 |
| Arıtaş Köyü | AK Parti | %78,5 | %11,8 | %89,6 | 106 |
| Aşağıduruçay Köyü | AK Parti | %79,5 | %13,6 | %65,7 | 70 |
| Babacan Köyü | AK Parti | %66,7 | %23,0 | %92,9 | 99 |
| Babuş Köyü | AK Parti | %58,1 | %41,9 | %94,3 | 35 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %83,6 | %5,7 | %83,0 | 153 |
| Balıkhisar Köyü | CHP | %32,4 | %29,4 | %94,6 | 37 |
| Başköy | MHP | %4,3 | %82,6 | %67,6 | 34 |
| Belen Köyü | AK Parti | %52,4 | %28,6 | %84,0 | 25 |
| Bilgili Köyü | AK Parti | %59,2 | %31,0 | %74,5 | 98 |
| Boğazyayla Köyü | AK Parti | %58,3 | %28,3 | %93,9 | 147 |
| Bolluk Köyü | AK Parti | %69,0 | %21,1 | %90,2 | 92 |
| Çağıl Köyü | MHP | %33,3 | %55,6 | %60,0 | 15 |
| Çakırkaya Köyü | MHP | %18,5 | %79,6 | %50,9 | 106 |
| Çalköy | MHP | %3,5 | %91,9 | %82,1 | 106 |
| Çambaşı Köyü | MHP | %4,5 | %68,2 | %82,1 | 28 |
| Çanakçı Köyü | AK Parti | %75,6 | %13,4 | %77,6 | 107 |
| Çatmalar Köyü | AK Parti | %81,8 | %18,2 | %78,6 | 28 |
| Çavlan Köyü | AK Parti | %61,5 | %23,1 | %68,2 | 22 |
| Çevrepınar Köyü | AK Parti | %73,7 | %9,1 | %87,8 | 115 |
| Darıbükü Köyü | MHP | %20,0 | %40,0 | %78,6 | 14 |
| Dilekyolu Köyü | CHP | %8,8 | %11,8 | %86,4 | 44 |
| Dumanoluğu Köyü | MHP | %39,6 | %47,9 | %100,0 | 53 |
| Eldiğin Köyü | MHP | %15,8 | %42,1 | %61,3 | 31 |
| Elmaçukuru Köyü | AK Parti | %91,7 | %8,3 | %70,6 | 17 |
| Ericek Köyü | AK Parti | %72,0 | %14,0 | %96,4 | 55 |
| Evren Köyü | Saadet | %31,5 | %33,7 | %55,6 | 171 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %17,6 | %74,3 | %75,5 | 200 |
| Gökçeler Köyü | AK Parti | %73,7 | %19,2 | %85,4 | 205 |
| Günbatur Köyü | MHP | %21,7 | %56,5 | %88,5 | 26 |
| Günyüzü Köyü | AK Parti | %46,9 | %34,6 | %71,7 | 120 |
| Güreşköy | CHP | %20,0 | %33,3 | %100,0 | 17 |
| İncedere Köyü | AK Parti | %73,6 | %13,2 | %87,0 | 123 |
| İnözü Köyü | CHP | %29,5 | %22,7 | %68,2 | 66 |
| Kadıçayırı Köyü | Saadet | %19,0 | %38,1 | %70,0 | 30 |
| Karaca Mahallesi | MHP | %44,6 | %46,2 | %74,1 | 1.258 |
| Karaşeyh Köyü | AK Parti | %72,4 | %23,0 | %98,9 | 94 |
| Kavaklıdere Köyü | AK Parti | %57,6 | %36,4 | %71,7 | 46 |
| Kavakpınarı Köyü | AK Parti | %83,8 | %9,4 | %74,4 | 164 |
| Kaynakbaşı Köyü | AK Parti | %84,2 | %0,0 | %52,4 | 42 |
| Kırıntı Köyü | MHP | %13,7 | %58,8 | %76,2 | 193 |
| Koyunbaba Köyü | AK Parti | %48,3 | %10,3 | %76,9 | 39 |
| Kozağaç Köyü | AK Parti | %76,3 | %16,1 | %90,6 | 106 |
| Mertekli Mahallesi | AK Parti | %74,1 | %20,2 | %79,2 | 322 |
| Ozanca Köyü | AK Parti | %76,5 | %22,4 | %98,1 | 105 |
| Örenkale Köyü | AK Parti | %50,8 | %13,1 | %95,7 | 139 |
| Paşapınarı Köyü | CHP | %25,9 | %25,9 | %94,4 | 90 |
| Pelitli Köyü | CHP | %9,5 | %23,8 | %97,8 | 45 |
| Sadıkköy | AK Parti | %61,5 | %12,4 | %95,6 | 181 |
| Sarıca Köyü | Saadet | %31,8 | %23,9 | %82,2 | 247 |
| Selimiye Köyü | AK Parti | %57,6 | %28,5 | %88,0 | 167 |
| Sellidere Köyü | AK Parti | %64,3 | %35,7 | %100,0 | 15 |
| Seydibaba Köyü | AK Parti | %54,0 | %35,9 | %81,3 | 331 |
| Sinanlı Köyü | CHP | %10,7 | %39,3 | %75,0 | 40 |
| Söğütalan Köyü | AK Parti | %69,4 | %11,6 | %86,7 | 180 |
| Susuz Köyü | MHP | %28,2 | %41,0 | %88,9 | 45 |
| Şehit Hakan Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %44,3 | %85,4 | 342 |
| Tekke Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %38,7 | %78,4 | 2.633 |
| Telme Köyü | AK Parti | %67,6 | %8,7 | %87,7 | 260 |
| Tepedam Köyü | CHP | %27,8 | %5,6 | %78,3 | 46 |
| Uluşiran Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %38,4 | %77,5 | 457 |
| Yedibölük Köyü | CHP | %5,4 | %10,7 | %77,8 | 72 |
| Yeniköy | CHP | %6,0 | %41,7 | %86,7 | 98 |
| Yeşilbük-Akyayla Mahallesi | AK Parti | %67,7 | %29,0 | %81,0 | 79 |
| Yeşilbük-Beydere Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %29,5 | %55,7 | 174 |
| Yeşilbük-Konaklı Mahallesi | AK Parti | %55,6 | %38,0 | %65,2 | 457 |
| Yeşilbük-Yeşilkent Mahallesi | MHP | %31,8 | %51,8 | %74,2 | 546 |
| Yeşilbük-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %60,1 | %30,1 | %70,0 | 427 |
| Yolbilen Köyü | AK Parti | %52,0 | %40,0 | %59,1 | 44 |
| Yukarı Duruçay Köyü | AK Parti | %70,0 | %25,0 | %60,0 | 35 |
| Yukarıkulaca Köyü | AK Parti | %66,7 | %17,6 | %67,1 | 155 |
İlgili sonuçlar