Balçova 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Balçova sonuçlarında CHP %59,2 ile birinci, AK Parti %23,0 ile ikinci; fark 36,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 33,7 puan üstünde. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %5,0 (+4,6 puan). 8 mahalle ve köy arasından 8'inde CHP önde. CHP en güçlü Korutürk Mahallesi (%67,3); AK Parti en güçlü Bahçelerarası Mahallesi (%37,0). Katılım %89,8 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Balçova 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Balçova, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Balçova | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 30.819 | %59,2 | %45,9 | %25,6 | +33,7 |
| AK Parti | 11.953 | %23,0 | %32,3 | %43,4 | −20,4 |
| MHP | 3.823 | %7,3 | %12,7 | %17,6 | −10,3 |
| DSP | 2.587 | %5,0 | %1,8 | %0,3 | +4,6 |
| HDP | 1.380 | %2,7 | %3,8 | %2,0 | +0,6 |
| İp | 423 | %0,8 | %0,7 | %0,3 | +0,6 |
| BBP | 289 | %0,6 | %0,7 | %1,6 | −1,0 |
| DP | 151 | %0,3 | %0,5 | %0,7 | −0,4 |
| Saadet | 149 | %0,3 | %0,8 | %2,8 | −2,5 |
| HEPAR | 146 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 107 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Ödp | 94 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 44 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| HAK-PAR | 27 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 21 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| LDP | 12 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Balçova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 201 | 60.211 | 54.099 | %89,8 | 52.025 | 2.074 |
Balçova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelerarası Mahallesi | CHP | %48,6 | %37,0 | %90,8 | 577 |
| Çetin Emeç Mahallesi | CHP | %57,2 | %24,5 | %90,8 | 8.375 |
| Eğitim Mahallesi | CHP | %55,5 | %24,2 | %89,6 | 10.789 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %58,7 | %23,5 | %90,1 | 9.078 |
| İnciraltı Mahallesi | CHP | %52,9 | %27,5 | %88,9 | 657 |
| Korutürk Mahallesi | CHP | %67,3 | %17,9 | %89,6 | 9.731 |
| Onur Mahallesi | CHP | %59,7 | %22,9 | %89,5 | 14.054 |
| Teleferik Mahallesi | CHP | %57,4 | %24,1 | %90,0 | 6.950 |
İlgili sonuçlar