Zile 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Zile sonuçlarında AK Parti %39,2 ile birinci, CHP %33,9 ile ikinci; fark 5,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 4,2 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,9 (+8,3 puan). 132 mahalle ve köy arasından 72'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çayıroluğu Köyü (%100,0); CHP en güçlü Kurşunlu Köyü (%100,0). Katılım %89,1 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zile 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Zile, Tokat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Zile | Tokat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 14.850 | %39,2 | %48,7 | %43,4 | −4,2 |
| CHP | 12.863 | %33,9 | %17,9 | %25,6 | +8,3 |
| MHP | 8.717 | %23,0 | %25,6 | %17,6 | +5,4 |
| Saadet | 587 | %1,5 | %2,9 | %2,8 | −1,2 |
| BBP | 386 | %1,0 | %1,8 | %1,6 | −0,5 |
| DP | 148 | %0,4 | %0,7 | %0,7 | −0,3 |
| HDP | 124 | %0,3 | %0,2 | %2,0 | −1,7 |
| BTP | 114 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| İp | 63 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| Millet | 33 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Ödp | 29 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 16 | %0,0 | %0,6 | %0,3 | −0,3 |
Zile seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 215 | 43.707 | 38.963 | %89,1 | 37.930 | 1.033 |
Zile mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acıpınar Köyü | CHP | %3,2 | %95,4 | %87,6 | 251 |
| Acısu Köyü | CHP | %0,4 | %98,3 | %78,4 | 292 |
| Ağcakeçili Köyü | CHP | %0,8 | %87,0 | %94,8 | 134 |
| Ağılcık Köyü | AK Parti | %77,8 | %2,7 | %87,9 | 224 |
| Akdoğan Köyü | AK Parti | %75,0 | %2,3 | %100,0 | 44 |
| Akgüller Köyü | CHP | %12,2 | %63,3 | %98,0 | 50 |
| Akkılıç Köyü | CHP | %0,9 | %97,2 | %92,4 | 118 |
| Alacamescitzir Mahallesi | CHP | %15,1 | %57,4 | %85,8 | 316 |
| Alamescitbala Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %8,1 | %93,1 | 451 |
| Alıçözü Köyü | CHP | %8,0 | %89,1 | %96,7 | 181 |
| Alibağı Köyü | CHP | %8,8 | %84,3 | %98,1 | 107 |
| Alihoca Köyü | CHP | %1,1 | %93,1 | %95,0 | 202 |
| Alikadı Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %0,4 | %88,8 | 651 |
| Armutalan Köyü | CHP | %3,7 | %94,4 | %94,7 | 57 |
| Ayvalı Köyü | AK Parti | %69,5 | %1,5 | %94,4 | 660 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %15,1 | %88,6 | 1.922 |
| Bayırköy | AK Parti | %80,2 | %0,0 | %96,8 | 125 |
| Belkaya Köyü | AK Parti | %73,3 | %0,0 | %96,9 | 257 |
| Belpınar Köyü | CHP | %1,6 | %86,9 | %97,1 | 69 |
| Binbaşıoğlu Köyü | AK Parti | %55,6 | %22,2 | %100,0 | 54 |
| Boldacı Köyü | AK Parti | %90,9 | %1,2 | %88,9 | 551 |
| Büyükaköz Köyü | CHP | %4,8 | %85,7 | %107,3 | 41 |
| Büyükkarayün Köyü | CHP | %15,1 | %73,1 | %93,8 | 128 |
| Büyükkozluca Köyü | AK Parti | %67,9 | %3,1 | %84,3 | 198 |
| Büyüközlü Köyü | AK Parti | %67,8 | %0,5 | %93,1 | 232 |
| Camiikebir Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %3,7 | %92,3 | 156 |
| Cedit Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %5,5 | %82,9 | 410 |
| Çakırcalı Köyü | CHP | %1,4 | %97,2 | %85,5 | 83 |
| Çamdere Köyü | CHP | %5,4 | %79,6 | %100,0 | 95 |
| Çapak Köyü | CHP | %0,0 | %95,3 | %91,6 | 95 |
| Çayırköy | CHP | %4,4 | %93,4 | %82,7 | 336 |
| Çayıroluğu Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 45 |
| Çeltek Köyü | AK Parti | %64,3 | %0,0 | %93,9 | 198 |
| Çiçekpınarı Köyü | AK Parti | %85,7 | %0,0 | %104,4 | 68 |
| Derebaşı Köyü | AK Parti | %73,1 | %4,0 | %95,8 | 212 |
| Dinçerler Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %21,6 | %89,9 | 723 |
| Dutlupınar Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %18,1 | %88,9 | 243 |
| Edeköy | AK Parti | %74,1 | %2,4 | %92,3 | 284 |
| Elmacık Köyü | CHP | %8,4 | %81,9 | %95,7 | 94 |
| Emirören Köyü | CHP | %3,3 | %90,2 | %96,9 | 127 |
| Eskidağiçi Köyü | AK Parti | %69,0 | %2,3 | %97,8 | 89 |
| Eskiderbent Köyü | AK Parti | %82,3 | %4,8 | %98,5 | 130 |
| Evrenköy | AK Parti | %60,6 | %1,2 | %92,2 | 938 |
| Fatih Köyü | MHP | %35,9 | %6,8 | %100,9 | 107 |
| Göçenli Köyü | CHP | %7,4 | %89,5 | %101,0 | 96 |
| Gümüşkaş Köyü | CHP | %10,3 | %77,6 | %93,5 | 62 |
| Güngörmez Köyü | CHP | %6,8 | %72,7 | %100,0 | 44 |
| Güzelbeyli Köyü | CHP | %8,8 | %83,4 | %77,6 | 735 |
| Hacılar Köyü | AK Parti | %65,6 | %3,1 | %95,4 | 173 |
| Hacımehmet Mahallesi | MHP | %41,5 | %7,1 | %90,2 | 529 |
| Haramikışla Köyü | AK Parti | %97,6 | %1,2 | %100,0 | 84 |
| Hasanağa Köyü | AK Parti | %63,6 | %5,5 | %82,1 | 67 |
| Hatippınarı Köyü | MHP | %25,0 | %10,0 | %93,5 | 46 |
| İğdir Köyü | AK Parti | %50,6 | %32,5 | %88,8 | 179 |
| İmirtolu Köyü | CHP | %1,6 | %95,1 | %86,2 | 145 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %18,6 | %55,2 | %87,6 | 531 |
| Kahya Mahallesi | AK Parti | %55,3 | %4,2 | %89,0 | 1.545 |
| Karabalçık Köyü | CHP | %2,1 | %92,8 | %97,0 | 100 |
| Karacaören Köyü | CHP | %2,8 | %93,6 | %92,9 | 154 |
| Karakaya Köyü | AK Parti | %72,9 | %0,0 | %95,3 | 214 |
| Karakuzu Köyü | AK Parti | %72,2 | %0,0 | %95,8 | 356 |
| Karaşeyh Köyü | AK Parti | %75,4 | %2,1 | %96,2 | 210 |
| Karşıpınar Köyü | CHP | %0,0 | %97,2 | %89,4 | 161 |
| Kazılı Köyü | AK Parti | %63,8 | %26,1 | %92,1 | 76 |
| Kepez Köyü | AK Parti | %55,9 | %2,9 | %100,0 | 74 |
| Kervansaray Köyü | CHP | %1,4 | %93,3 | %87,7 | 505 |
| Kırlar Köyü | AK Parti | %67,7 | %4,7 | %95,5 | 134 |
| Kireçli Köyü | AK Parti | %59,5 | %0,0 | %93,8 | 161 |
| Kislik Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %35,7 | %87,7 | 676 |
| Koçaş Köyü | AK Parti | %62,2 | %7,0 | %96,6 | 148 |
| Korucuk Köyü | AK Parti | %43,6 | %0,0 | %96,3 | 82 |
| Kozdere Köyü | CHP | %0,0 | %96,6 | %85,7 | 175 |
| Köylüürünü Köyü | AK Parti | %97,1 | %1,1 | %100,6 | 174 |
| Kurşunlu Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %81,6 | 49 |
| Kuruçay Köyü | CHP | %0,0 | %97,9 | %93,4 | 212 |
| Kurupınar Köyü | CHP | %4,9 | %90,9 | %94,8 | 154 |
| Kuzalan Köyü | CHP | %26,3 | %65,3 | %93,7 | 191 |
| Küçükaköz Köyü | CHP | %13,9 | %77,8 | %87,8 | 41 |
| Küçükkarayün Köyü | CHP | %5,1 | %83,1 | %98,4 | 61 |
| Küçükkozluca Köyü | CHP | %5,9 | %82,4 | %87,5 | 40 |
| Küçüközlü Köyü | AK Parti | %75,8 | %1,4 | %93,7 | 238 |
| Küplüce Köyü | CHP | %7,5 | %88,3 | %91,4 | 244 |
| Minareikebir Mahallesi | CHP | %23,0 | %56,7 | %86,7 | 884 |
| Minareisağır Mahallesi | CHP | %4,8 | %86,7 | %87,8 | 2.898 |
| Mollayahya Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %0,0 | %92,5 | 53 |
| Nakkaş Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %1,9 | %90,6 | 809 |
| Narlıkışla Köyü | AK Parti | %76,4 | %3,9 | %95,6 | 137 |
| Olukman Köyü | AK Parti | %88,7 | %0,0 | %94,8 | 58 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %18,1 | %88,9 | 539 |
| Osmanpınarı Köyü | AK Parti | %57,3 | %1,0 | %93,0 | 114 |
| Özyurt Köyü | AK Parti | %46,0 | %1,6 | %94,1 | 135 |
| Palanlı Köyü | CHP | %0,0 | %93,1 | %93,5 | 62 |
| Reşadiye Köyü | MHP | %43,0 | %2,8 | %91,4 | 198 |
| Sakiler Mahallesi | AK Parti | %57,9 | %2,1 | %89,0 | 109 |
| Salur Köyü | AK Parti | %63,4 | %10,6 | %92,5 | 134 |
| Saraçköy | CHP | %8,7 | %91,3 | %92,0 | 100 |
| Savcıköy | CHP | %1,7 | %94,9 | %98,3 | 119 |
| Sekikışla Köyü | AK Parti | %50,0 | %2,9 | %90,0 | 40 |
| Selamet Köyü | AK Parti | %67,8 | %0,0 | %96,8 | 93 |
| Sofular Köyü | CHP | %1,9 | %95,3 | %74,5 | 145 |
| Söğütözü Köyü | AK Parti | %83,5 | %1,6 | %97,0 | 132 |
| Süleymaniye Köyü | AK Parti | %50,0 | %0,0 | %87,8 | 41 |
| Şeyhali Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %32,1 | %86,9 | 3.151 |
| Şeyhkolu Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %1,8 | %90,0 | 320 |
| Şeyhköy | CHP | %10,2 | %82,4 | %95,6 | 113 |
| Şeyhnusrettin Köyü | AK Parti | %72,3 | %6,2 | %98,5 | 66 |
| Taşkıran Köyü | CHP | %0,9 | %94,3 | %93,2 | 117 |
| Turgutalp Köyü | AK Parti | %74,7 | %3,8 | %98,8 | 82 |
| Uğurluören Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %94,3 | 35 |
| Uzunköy | CHP | %4,2 | %86,8 | %94,3 | 157 |
| Uzunöz Köyü | AK Parti | %92,9 | %0,0 | %87,7 | 130 |
| Üçkaya Köyü | CHP | %3,9 | %85,7 | %66,8 | 235 |
| Üçköy | AK Parti | %76,4 | %1,9 | %93,9 | 114 |
| Ütük Köyü | CHP | %0,0 | %78,3 | %91,0 | 78 |
| Üyük Köyü | AK Parti | %85,3 | %1,3 | %88,2 | 85 |
| Yalınyazı Köyü | CHP | %1,6 | %95,5 | %84,4 | 1.055 |
| Yalnızköy | CHP | %12,5 | %75,0 | %87,5 | 64 |
| Yapalak Köyü | AK Parti | %72,4 | %1,9 | %94,7 | 228 |
| Yaraş Köyü | AK Parti | %85,7 | %5,2 | %90,6 | 85 |
| Yaylakent Köyü | CHP | %0,0 | %93,8 | %86,6 | 186 |
| Yaylayolu Köyü | CHP | %4,3 | %85,3 | %89,6 | 134 |
| Yazıcı Mahallesi | AK Parti | %57,9 | %3,7 | %90,1 | 121 |
| Yenidağiçi Köyü | CHP | %2,9 | %91,2 | %89,2 | 158 |
| Yeniderbent Köyü | AK Parti | %86,3 | %0,0 | %98,1 | 52 |
| Yeniköy | CHP | %0,0 | %91,3 | %100,0 | 104 |
| Yeşilce Köyü | AK Parti | %68,1 | %2,9 | %97,3 | 222 |
| Yıldıztepe Köyü | AK Parti | %54,5 | %15,0 | %82,6 | 966 |
| Yunusemre Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %22,6 | %86,5 | 6.048 |
| Yücepınar Köyü | CHP | %9,7 | %87,1 | %78,0 | 41 |
| Yünlük Köyü | AK Parti | %70,6 | %0,4 | %92,3 | 298 |
| Zincirli Ülya Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %3,3 | %90,4 | 522 |
| Zincirlisüfla Mahallesi | AK Parti | %60,9 | %2,1 | %90,4 | 1.326 |
İlgili sonuçlar