Cide Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Cide sonuçlarında AK Parti %51,0 ile birinci, CHP %24,6 ile ikinci; fark 26,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%40,7) 10,3 puan üstünde. 91 mahalle ve köy arasından 71'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ovacık Köyü (%89,8); CHP en güçlü Kapısuyu Köyü (%72,5). Katılım %79,2 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Cide Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Cide, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Cide | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.466 | %51,0 | %48,7 | %40,7 | +10,3 |
| CHP | 3.118 | %24,6 | %18,6 | %25,1 | −0,5 |
| MHP | 2.220 | %17,5 | %27,2 | %16,5 | +1,1 |
| Saadet | 200 | %1,6 | %1,6 | %2,1 | −0,5 |
| Turk Parti | 129 | %1,0 | %0,7 | %0,2 | +0,9 |
| HAK-PAR | 79 | %0,6 | %0,4 | %0,1 | +0,5 |
| HDP | 78 | %0,6 | %0,7 | %13,0 | −12,3 |
| DSP | 67 | %0,5 | %0,3 | %0,2 | +0,3 |
| HKP | 62 | %0,5 | %0,3 | %0,1 | +0,4 |
| Vatan Partisi | 49 | %0,4 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| DP | 47 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| BTP | 36 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| MEP | 24 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DYP | 23 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| LDP | 23 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Yurt-p | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Hap | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Anadolu Partisi | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Kp | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Cide seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 103 | 16.613 | 13.151 | %79,2 | 12.678 | 473 |
Cide mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdülkadir Köyü | AK Parti | %70,1 | %14,9 | %87,7 | 81 |
| Ağaçbükü Köyü | AK Parti | %73,1 | %4,6 | %66,5 | 167 |
| Akbayır Köyü | MHP | %22,5 | %8,1 | %88,4 | 129 |
| Akça Köyü | AK Parti | %59,0 | %22,9 | %81,1 | 106 |
| Alayazı Köyü | AK Parti | %59,4 | %10,9 | %67,7 | 99 |
| Alayüz Köyü | AK Parti | %78,1 | %4,4 | %71,3 | 164 |
| Aydıncık Köyü | AK Parti | %83,8 | %14,7 | %78,5 | 93 |
| Bağyurdu Mahallesi | CHP | %36,1 | %42,9 | %84,9 | 239 |
| Baltacı Köyü | AK Parti | %58,1 | %8,9 | %73,9 | 176 |
| Başköy | AK Parti | %74,1 | %16,0 | %74,3 | 109 |
| Beltepe Köyü | AK Parti | %85,3 | %3,2 | %77,8 | 126 |
| Beşevler Köyü | AK Parti | %74,1 | %6,9 | %86,1 | 72 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %32,2 | %39,3 | %76,7 | 1.283 |
| Çakırlı Köyü | AK Parti | %75,8 | %4,2 | %78,6 | 154 |
| Çamaltı Köyü | AK Parti | %68,2 | %7,3 | %81,0 | 147 |
| Çamdibi Köyü | AK Parti | %53,5 | %23,9 | %77,8 | 99 |
| Çataloluk Köyü | AK Parti | %69,0 | %6,1 | %78,2 | 252 |
| Çayüstü Köyü | AK Parti | %57,8 | %12,0 | %79,3 | 116 |
| Çayyaka Köyü | AK Parti | %85,5 | %4,3 | %83,3 | 144 |
| Çilekçe Köyü | MHP | %29,4 | %28,2 | %73,3 | 131 |
| Çukurçal Köyü | CHP | %40,5 | %41,7 | %78,3 | 115 |
| Denizkonak Köyü | AK Parti | %65,2 | %2,9 | %78,7 | 89 |
| Derebağ Köyü | AK Parti | %50,5 | %13,4 | %73,2 | 138 |
| Derebucağı Köyü | AK Parti | %55,1 | %19,1 | %83,3 | 108 |
| Doğankaya Köyü | AK Parti | %80,8 | %5,8 | %85,1 | 141 |
| Döngelce Köyü | AK Parti | %41,0 | %28,2 | %84,3 | 51 |
| Düzköy | AK Parti | %76,4 | %9,1 | %90,2 | 61 |
| Ece Mahallesi | CHP | %33,9 | %38,4 | %83,1 | 331 |
| Emirler Köyü | AK Parti | %39,0 | %37,8 | %84,8 | 105 |
| Gebeş Köyü | AK Parti | %55,5 | %21,8 | %83,4 | 145 |
| Gökçeler Köyü | AK Parti | %54,3 | %29,6 | %81,1 | 106 |
| Gökçeören Köyü | AK Parti | %62,7 | %1,8 | %65,6 | 195 |
| Gündoğan Köyü | AK Parti | %49,6 | %17,6 | %78,1 | 178 |
| Günebakan Köyü | AK Parti | %63,2 | %12,0 | %79,5 | 347 |
| Güzelyayla Köyü | AK Parti | %68,4 | %14,3 | %82,8 | 122 |
| Hacıahmet Köyü | CHP | %33,3 | %36,5 | %81,0 | 79 |
| Hamitli Köyü | AK Parti | %83,3 | %9,5 | %84,3 | 51 |
| Himmetbeşe Köyü | CHP | %31,8 | %50,0 | %108,7 | 23 |
| Irmak Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %31,4 | %77,9 | 357 |
| İlyasbey Köyü | AK Parti | %60,4 | %17,8 | %73,9 | 283 |
| İsaköy | AK Parti | %63,6 | %12,1 | %81,0 | 84 |
| İshakça Köyü | AK Parti | %69,1 | %12,8 | %72,8 | 136 |
| Kalafat Köyü | AK Parti | %39,1 | %27,0 | %76,9 | 156 |
| Kapısuyu Köyü | CHP | %7,5 | %72,5 | %78,4 | 51 |
| Karakadı Köyü | AK Parti | %66,7 | %13,9 | %96,1 | 77 |
| Kasaba Mahallesi | CHP | %35,2 | %36,3 | %79,9 | 2.004 |
| Kasımköy | CHP | %33,8 | %36,6 | %86,0 | 171 |
| Kayaardı Köyü | AK Parti | %61,0 | %10,0 | %76,4 | 140 |
| Kazanlı Köyü | AK Parti | %63,9 | %18,1 | %80,6 | 98 |
| Kemerli Mahallesi | AK Parti | %35,2 | %35,2 | %82,6 | 403 |
| Kethüda Köyü | AK Parti | %38,6 | %36,1 | %69,4 | 121 |
| Kezağzı Köyü | AK Parti | %57,8 | %17,8 | %75,8 | 66 |
| Kıranlıkoz Köyü | AK Parti | %73,1 | %4,5 | %78,3 | 92 |
| Kırcı Mahallesi | CHP | %35,4 | %42,1 | %87,6 | 209 |
| Koçlar Köyü | AK Parti | %81,9 | %3,2 | %88,6 | 114 |
| Konuklar Köyü | AK Parti | %85,7 | %5,5 | %88,9 | 117 |
| Kovanören Köyü | AK Parti | %74,2 | %4,5 | %87,1 | 209 |
| Köseli Köyü | AK Parti | %47,1 | %27,5 | %80,0 | 65 |
| Kumköy | AK Parti | %69,2 | %6,6 | %71,8 | 142 |
| Kumluca Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %29,9 | %82,3 | 339 |
| Kuşçu Köyü | AK Parti | %52,3 | %3,7 | %79,4 | 136 |
| Kuşkayası Köyü | AK Parti | %74,5 | %5,5 | %79,7 | 143 |
| Memiş Mahallesi | CHP | %27,9 | %48,8 | %74,0 | 327 |
| Mencekli Köyü | AK Parti | %68,5 | %12,0 | %83,6 | 140 |
| Menük Köyü | AK Parti | %65,4 | %25,6 | %83,2 | 101 |
| Musaköy | AK Parti | %63,0 | %20,7 | %79,7 | 123 |
| Nanepınarı Köyü | AK Parti | %48,5 | %20,6 | %85,9 | 85 |
| Nasuh Mahallesi | CHP | %31,5 | %41,0 | %72,0 | 1.015 |
| Okçular Köyü | AK Parti | %65,1 | %12,7 | %85,5 | 76 |
| Olucak Köyü | AK Parti | %70,0 | %8,0 | %85,0 | 60 |
| Ortaca Köyü | AK Parti | %58,1 | %25,8 | %94,1 | 34 |
| Ovacık Köyü | AK Parti | %89,8 | %7,9 | %87,4 | 151 |
| Öveçler Köyü | AK Parti | %63,6 | %21,2 | %86,4 | 81 |
| Pehlivanlı Köyü | AK Parti | %87,1 | %2,9 | %78,7 | 89 |
| Sakallı Köyü | AK Parti | %83,3 | %4,5 | %83,3 | 84 |
| Sırakaya Köyü | CHP | %16,7 | %59,6 | %87,2 | 133 |
| Sipahi Köyü | CHP | %34,7 | %49,0 | %88,5 | 113 |
| Sofular Köyü | CHP | %28,7 | %45,5 | %84,3 | 121 |
| Soğucak Köyü | AK Parti | %88,9 | %2,8 | %76,6 | 47 |
| Şenköy | AK Parti | %45,8 | %8,3 | %73,5 | 34 |
| Tarakçı Köyü | CHP | %42,0 | %43,5 | %83,1 | 83 |
| Toygarlı Köyü | AK Parti | %81,7 | %2,0 | %84,1 | 245 |
| Uğurlu Köyü | AK Parti | %71,7 | %10,9 | %76,4 | 127 |
| Üçağıl Köyü | AK Parti | %72,8 | %3,3 | %74,4 | 254 |
| Velioğlu Köyü | CHP | %34,6 | %46,9 | %77,1 | 105 |
| Yalçınköy | AK Parti | %82,3 | %0,6 | %80,4 | 225 |
| Yaylaköy | AK Parti | %53,1 | %22,2 | %82,9 | 105 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %49,1 | %30,5 | %80,3 | 228 |
| Yeniköy | AK Parti | %76,0 | %10,0 | %71,5 | 144 |
| Yıldızalan Köyü | CHP | %36,4 | %45,5 | %67,3 | 52 |
| Yurtbaşı Köyü | AK Parti | %64,3 | %3,5 | %74,8 | 246 |
İlgili sonuçlar