Diyadin Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Diyadin sonuçlarında HDP %82,3 ile birinci, AK Parti %13,0 ile ikinci; fark 69,4 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%10,6) 71,8 puan üstünde. 69 mahalle ve köy arasından 65'inde HDP önde. HDP en güçlü Akçevre Köyü (%98,5); AK Parti en güçlü Soğuksu Köyü (%81,8). Katılım %75,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Diyadin Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Diyadin, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Diyadin | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 13.635 | %82,3 | %68,1 | %10,6 | +71,8 |
| AK Parti | 2.146 | %13,0 | %27,0 | %49,3 | −36,4 |
| CHP | 221 | %1,3 | %1,3 | %25,6 | −24,2 |
| MHP | 136 | %0,8 | %1,5 | %12,0 | −11,2 |
| BBP | 112 | %0,7 | %0,6 | %0,5 | +0,1 |
| LDP | 108 | %0,7 | %0,4 | %0,1 | +0,6 |
| HAK-PAR | 65 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| HKP | 43 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Saadet | 30 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| BTP | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Kp | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| Millet | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Diyadin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 106 | 22.516 | 16.961 | %75,3 | 16.562 | 399 |
Diyadin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Nisan Mahallesi | HDP | %82,1 | %12,2 | %70,0 | 979 |
| Akçevre Köyü | HDP | %98,5 | %1,5 | %93,2 | 73 |
| Akyolaç Köyü | HDP | %89,5 | %7,4 | %72,6 | 135 |
| Altınkilit Köyü | HDP | %86,3 | %6,2 | %75,1 | 205 |
| Aşağıakpazar Köyü | AK Parti | %25,0 | %70,0 | %61,5 | 65 |
| Aşağıdalören Köyü | HDP | %91,3 | %2,9 | %89,0 | 118 |
| Aşağıkardeşli Köyü | HDP | %93,7 | %6,3 | %77,5 | 102 |
| Aşağıtütek Köyü | HDP | %85,7 | %14,3 | %116,7 | 12 |
| Atadamı Köyü | HDP | %60,5 | %26,3 | %76,0 | 50 |
| Atatürk Mahallesi | HDP | %81,7 | %13,1 | %72,3 | 2.260 |
| Atayolu Köyü | HDP | %93,9 | %2,3 | %87,4 | 310 |
| Batıbeyli Köyü | HDP | %79,9 | %14,1 | %65,1 | 235 |
| Boyalan Köyü | HDP | %86,3 | %6,8 | %68,6 | 172 |
| Budak Köyü | HDP | %87,3 | %9,9 | %78,1 | 96 |
| Burgulu Köyü | HDP | %75,4 | %23,0 | %74,3 | 167 |
| Büvetli Köyü | HDP | %86,3 | %12,5 | %58,8 | 136 |
| Davutköy | HDP | %83,5 | %13,0 | %80,8 | 469 |
| Dedebulak Köyü | AK Parti | %38,3 | %56,5 | %59,6 | 198 |
| Delihasan Köyü | HDP | %86,0 | %11,6 | %89,8 | 49 |
| Dibekli Köyü | HDP | %94,1 | %2,7 | %87,1 | 233 |
| Dokuztaş Köyü | HDP | %70,5 | %8,2 | %83,8 | 74 |
| Fatih Mahallesi | HDP | %85,3 | %10,9 | %75,6 | 2.167 |
| Gedik Köyü | HDP | %89,0 | %6,8 | %85,9 | 85 |
| Göğebakan Köyü | HDP | %53,8 | %30,8 | %107,7 | 13 |
| Göl Mahallesi | HDP | %79,3 | %14,3 | %72,8 | 1.287 |
| Gözüpek Köyü | HDP | %56,5 | %26,1 | %62,5 | 40 |
| Günbuldu Köyü | HDP | %85,7 | %8,3 | %69,0 | 461 |
| Hacıhalit Köyü | HDP | %87,0 | %7,7 | %69,6 | 490 |
| Heybeliyurt Köyü | HDP | %80,9 | %16,3 | %76,4 | 195 |
| İsaağa Mahallesi | HDP | %78,6 | %14,3 | %75,9 | 1.696 |
| İsaağa Köyü | HDP | %96,3 | %0,0 | %74,1 | 259 |
| Kapanca Köyü | HDP | %89,9 | %5,1 | %77,9 | 104 |
| Karapazar Köyü | HDP | %77,5 | %18,9 | %69,5 | 321 |
| Karataş Köyü | HDP | %87,5 | %0,0 | %78,6 | 42 |
| Ketenpınar Mahallesi | HDP | %79,7 | %16,7 | %75,7 | 1.128 |
| Kocaçoban Köyü | HDP | %82,5 | %14,6 | %77,3 | 150 |
| Kotancı Köyü | HDP | %92,1 | %4,8 | %70,8 | 89 |
| Kuşburnu Köyü | HDP | %74,7 | %20,5 | %74,4 | 449 |
| Kuşlu Köyü | HDP | %93,2 | %2,7 | %76,3 | 97 |
| Mollakara Köyü | HDP | %85,7 | %12,0 | %80,7 | 218 |
| Murat Mahallesi | HDP | %80,4 | %15,6 | %76,1 | 1.135 |
| Mutlu Köyü | HDP | %68,0 | %27,3 | %81,2 | 357 |
| Oğuloba Köyü | HDP | %71,4 | %25,6 | %80,5 | 169 |
| Omuzbaşı Köyü | HDP | %89,3 | %5,1 | %78,3 | 276 |
| Pirali Köyü | HDP | %85,1 | %9,5 | %69,2 | 107 |
| Rahmankulu Köyü | HDP | %87,0 | %4,3 | %75,8 | 153 |
| Satıcılar Köyü | HDP | %65,1 | %29,6 | %66,7 | 288 |
| Soğuksu Köyü | AK Parti | %9,1 | %81,8 | %68,8 | 16 |
| Sürenkök Köyü | HDP | %88,0 | %8,0 | %74,6 | 138 |
| Sürmelikoç Köyü | HDP | %85,6 | %11,9 | %64,0 | 322 |
| Şahinşah Köyü | HDP | %91,8 | %4,7 | %82,0 | 111 |
| Şekerbulak Köyü | HDP | %79,2 | %16,7 | %77,4 | 31 |
| Taşbasamak Köyü | HDP | %87,0 | %9,2 | %71,0 | 458 |
| Taşkesen Köyü | HDP | %93,4 | %4,4 | %82,3 | 525 |
| Tazekent Köyü | HDP | %88,6 | %6,5 | %78,8 | 259 |
| Toklucak Köyü | HDP | %82,3 | %13,1 | %71,4 | 287 |
| Ulukent Köyü | HDP | %95,3 | %3,4 | %92,0 | 672 |
| Uysallı Köyü | HDP | %78,6 | %21,4 | %73,7 | 38 |
| Yanıkçukur Köyü | AK Parti | %34,6 | %49,4 | %80,3 | 203 |
| Yeniçadır Köyü | HDP | %92,0 | %4,2 | %74,4 | 324 |
| Yeşildurak Köyü | HDP | %67,4 | %27,4 | %76,4 | 191 |
| Yıldırım Köyü | HDP | %93,5 | %3,2 | %86,5 | 37 |
| Yıldız Köyü | HDP | %85,2 | %9,3 | %98,2 | 55 |
| Yolcupınarı Köyü | HDP | %69,5 | %25,9 | %83,7 | 208 |
| Yörükatlı Köyü | HDP | %89,4 | %0,0 | %75,4 | 69 |
| Yukarı Akpazar Köyü | HDP | %71,7 | %20,8 | %60,9 | 92 |
| Yukarı Dalören Köyü | HDP | %91,8 | %4,9 | %80,2 | 383 |
| Yukarı Tütek Köyü | HDP | %52,8 | %45,3 | %71,6 | 74 |
| Yuva Köyü | HDP | %93,3 | %2,7 | %70,6 | 109 |
İlgili sonuçlar