Tutak Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tutak sonuçlarında HDP %67,4 ile birinci, AK Parti %26,4 ile ikinci; fark 41,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%10,6) 56,8 puan üstünde. 85 mahalle ve köy arasından 65'inde HDP önde. HDP en güçlü Hacıyusuf Köyü (%97,8); AK Parti en güçlü Ahmetabat Köyü (%100,0). Katılım %74,8 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tutak Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tutak, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tutak | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 8.575 | %67,4 | %68,1 | %10,6 | +56,8 |
| AK Parti | 3.362 | %26,4 | %27,0 | %49,3 | −22,9 |
| MHP | 406 | %3,2 | %1,5 | %12,0 | −8,8 |
| CHP | 161 | %1,3 | %1,3 | %25,6 | −24,3 |
| BBP | 80 | %0,6 | %0,6 | %0,5 | +0,1 |
| LDP | 45 | %0,4 | %0,4 | %0,1 | +0,3 |
| HKP | 24 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Saadet | 20 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| HAK-PAR | 20 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Kp | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DP | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tutak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 100 | 17.370 | 12.997 | %74,8 | 12.728 | 269 |
Tutak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adakent Köyü | HDP | %95,8 | %0,0 | %101,1 | 95 |
| Ahmetabat Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %45,0 | 20 |
| Akyele Köyü | AK Parti | %1,3 | %78,2 | %71,4 | 322 |
| Alacahan Köyü | HDP | %86,7 | %6,7 | %100,0 | 17 |
| Aşağıkarahalit Köyü | HDP | %93,0 | %3,8 | %92,0 | 174 |
| Aşağıkargalık Köyü | HDP | %97,5 | %0,6 | %82,7 | 197 |
| Aşağıköşkköy | HDP | %90,2 | %8,1 | %75,2 | 572 |
| Aşağıkülecik Köyü | AK Parti | %4,5 | %81,2 | %68,7 | 233 |
| Aşağıözdek Köyü | HDP | %93,0 | %2,3 | %87,8 | 49 |
| Atabindi Köyü | HDP | %73,2 | %23,2 | %79,7 | 182 |
| Ataköy | AK Parti | %1,3 | %95,4 | %77,3 | 198 |
| Azizler Köyü | HDP | %72,7 | %18,2 | %68,8 | 16 |
| Bahçeköy | HDP | %77,8 | %22,2 | %100,0 | 10 |
| Batmış Köyü | HDP | %62,4 | %31,6 | %78,0 | 173 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %5,2 | %87,3 | %73,4 | 184 |
| Beydamarlı Köyü | HDP | %90,5 | %9,5 | %72,4 | 29 |
| Bintosun Köyü | HDP | %92,3 | %5,9 | %87,1 | 518 |
| Bişi Köyü | HDP | %86,4 | %9,1 | %81,5 | 54 |
| Bolaşlı Köyü | HDP | %86,7 | %6,7 | %88,4 | 86 |
| Bozkaş Köyü | HDP | %89,7 | %8,5 | %80,7 | 150 |
| Bulutpınar Köyü | HDP | %95,3 | %4,7 | %84,3 | 51 |
| Burnubulak Köyü | HDP | %90,2 | %7,7 | %79,2 | 361 |
| Cami Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %49,3 | %67,2 | 798 |
| Çelebaşı Köyü | HDP | %76,3 | %20,4 | %69,8 | 364 |
| Çırpılı Köyü | HDP | %49,3 | %46,3 | %78,1 | 270 |
| Çobanoba Köyü | AK Parti | %0,0 | %65,9 | %83,7 | 98 |
| Çukurkonak Köyü | HDP | %84,2 | %11,6 | %83,2 | 179 |
| Dağlıca Köyü | HDP | %78,9 | %15,8 | %67,8 | 87 |
| Daldalık Köyü | AK Parti | %13,6 | %84,1 | %77,6 | 116 |
| Damlakaya Köyü | HDP | %82,0 | %16,0 | %73,5 | 204 |
| Dayıpınarı Köyü | HDP | %92,4 | %5,1 | %83,1 | 142 |
| Dereköy | HDP | %64,7 | %32,4 | %102,9 | 34 |
| Dibelek Köyü | HDP | %89,0 | %5,5 | %69,5 | 105 |
| Dikbıyık Köyü | HDP | %96,5 | %1,7 | %75,2 | 306 |
| Dikme Köyü | HDP | %96,9 | %3,1 | %92,6 | 108 |
| Doğangün Köyü | AK Parti | %23,1 | %76,9 | %30,2 | 43 |
| Dorukdibi Köyü | HDP | %92,2 | %5,7 | %73,4 | 597 |
| Dönertaş Köyü | HDP | %60,6 | %36,5 | %71,3 | 296 |
| Döşkaya Köyü | HDP | %95,3 | %4,7 | %85,8 | 176 |
| Ekincek Köyü | AK Parti | %0,0 | %77,6 | %71,3 | 94 |
| Erdal Köyü | HDP | %90,8 | %6,1 | %79,9 | 339 |
| Ergeçidi Köyü | HDP | %87,5 | %0,0 | %106,7 | 15 |
| Esmer Köyü | AK Parti | %7,4 | %65,7 | %74,7 | 150 |
| Geçimli Köyü | HDP | %97,7 | %1,7 | %75,5 | 237 |
| Gültepe Köyü | AK Parti | %2,2 | %91,1 | %66,7 | 69 |
| Güneşgören Köyü | HDP | %87,6 | %9,7 | %74,9 | 295 |
| Hacıyusuf Köyü | HDP | %97,8 | %1,2 | %100,3 | 323 |
| İkigözüm Köyü | HDP | %52,2 | %39,1 | %96,3 | 27 |
| İpekkuşak Köyü | HDP | %58,9 | %40,0 | %57,1 | 170 |
| İsaabat Köyü | AK Parti | %23,1 | %61,5 | %37,8 | 37 |
| Karaağaç Köyü | HDP | %91,9 | %2,7 | %76,1 | 251 |
| Karacan Köyü | HDP | %89,9 | %6,1 | %87,4 | 325 |
| Karahan Köyü | HDP | %83,1 | %15,7 | %66,4 | 140 |
| Karakuyu Köyü | HDP | %91,7 | %4,2 | %78,1 | 32 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %49,0 | %42,1 | %64,0 | 417 |
| Kaşönü Köyü | HDP | %89,5 | %5,3 | %72,6 | 84 |
| Kesik Köyü | HDP | %64,5 | %32,3 | %106,5 | 31 |
| Kılıçgediği Köyü | AK Parti | %17,2 | %76,6 | %87,7 | 73 |
| Mızrak Köyü | HDP | %52,9 | %42,6 | %90,7 | 75 |
| Mollahasan Köyü | HDP | %93,8 | %6,3 | %85,0 | 20 |
| Murat Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %47,5 | %74,0 | 1.040 |
| Ocakbaşı Köyü | HDP | %95,7 | %0,0 | %67,6 | 37 |
| Oğlaksuyu Köyü | HDP | %88,1 | %10,1 | %61,2 | 708 |
| Ortayamaç Köyü | HDP | %63,1 | %13,1 | %76,0 | 121 |
| Otluca Köyü | HDP | %82,2 | %12,7 | %99,2 | 120 |
| Ozanpınar Köyü | HDP | %87,0 | %10,6 | %80,6 | 155 |
| Öndül Köyü | HDP | %72,0 | %24,0 | %57,3 | 89 |
| Palandöken Köyü | HDP | %71,8 | %19,7 | %67,4 | 215 |
| Pınar Mahallesi | HDP | %67,1 | %25,4 | %70,5 | 765 |
| Sarıgöze Köyü | HDP | %55,1 | %38,8 | %70,2 | 215 |
| Sincan Köyü | AK Parti | %35,5 | %56,1 | %75,5 | 147 |
| Soğukpınar Köyü | HDP | %97,0 | %1,1 | %74,6 | 362 |
| Sorguçlu Köyü | HDP | %92,6 | %4,6 | %82,2 | 219 |
| Suvar Köyü | AK Parti | %35,6 | %62,1 | %78,1 | 114 |
| Şekerbulak Köyü | HDP | %94,1 | %2,9 | %89,5 | 38 |
| Taşbudak Köyü | HDP | %64,8 | %31,8 | %70,6 | 126 |
| Uzunöz Köyü | HDP | %79,0 | %16,9 | %82,5 | 269 |
| Yayıklı Köyü | AK Parti | %33,0 | %42,7 | %72,1 | 147 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %55,7 | %64,3 | 1.027 |
| Yenikent Köyü | HDP | %80,0 | %13,3 | %115,4 | 13 |
| Yeniköy | HDP | %69,0 | %25,9 | %77,3 | 75 |
| Yukarıkarahalit Köyü | HDP | %82,6 | %14,8 | %71,3 | 171 |
| Yukarıkargalık Köyü | AK Parti | %23,9 | %60,9 | %55,4 | 83 |
| Yukarıköşk Köyü | HDP | %76,2 | %18,0 | %77,0 | 252 |
| Yukarıözdek Köyü | HDP | %80,6 | %16,7 | %81,8 | 44 |
İlgili sonuçlar