Aladağ 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Aladağ sonuçlarında Evet %64,3 ile birinci, Hayır %35,7 ile ikinci; fark 28,7 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 13,2 puan üstünde. 31 mahalle ve köy arasından 27'sinde Evet önde. Evet en güçlü Küp Mahallesi (%95,2); Hayır en güçlü Akpınar Mahallesi (%60,9). Katılım %86,4 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aladağ 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Aladağ, Adana, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Aladağ | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 6.488 | %64,3 | %41,8 | %51,2 | +13,2 |
| Hayır | 3.597 | %35,7 | %58,2 | %48,8 | −13,2 |
Aladağ seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 47 | 12.071 | 10.425 | %86,4 | 10.085 | 340 |
Aladağ mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akören Mahallesi | Hayır | %48,9 | %51,1 | %89,1 | 787 |
| Akpınar Mahallesi | Hayır | %39,1 | %60,9 | %79,8 | 386 |
| Başpınar Mahallesi | Hayır | %45,4 | %54,6 | %82,6 | 591 |
| Boztahta Mahallesi | Evet | %71,3 | %28,7 | %87,5 | 208 |
| Büyüksofulu Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %90,4 | 1.129 |
| Ceritler Mahallesi | Evet | %60,5 | %39,5 | %85,0 | 799 |
| Dailer Mahallesi | Evet | %65,4 | %34,6 | %90,9 | 88 |
| Darılık Mahallesi | Evet | %69,5 | %30,5 | %87,9 | 99 |
| Dölekli Mahallesi | Evet | %56,5 | %43,5 | %89,0 | 447 |
| Ebrişim Mahallesi | Evet | %67,4 | %32,6 | %91,1 | 112 |
| Eğner Mahallesi | Evet | %77,6 | %22,4 | %85,2 | 115 |
| Gerdibi Mahallesi | Evet | %88,5 | %11,5 | %91,4 | 858 |
| Gireğiyeniköy Mahallesi | Evet | %61,9 | %38,1 | %88,9 | 226 |
| Gökçeköy Mahallesi | Evet | %66,2 | %33,8 | %67,3 | 226 |
| Kabasakal Mahallesi | Evet | %57,0 | %43,0 | %89,4 | 170 |
| Karahan Mahallesi | Evet | %69,6 | %30,4 | %84,4 | 173 |
| Kıcak Mahallesi | Evet | %61,2 | %38,8 | %87,3 | 639 |
| Kışlak Mahallesi | Evet | %85,0 | %15,0 | %86,5 | 200 |
| Kızıldam Mahallesi | Evet | %74,8 | %25,2 | %83,4 | 398 |
| Kökez Mahallesi | Evet | %70,6 | %29,4 | %87,5 | 738 |
| Köprücük Mahallesi | Evet | %61,5 | %38,5 | %74,8 | 270 |
| Küp Mahallesi | Evet | %95,2 | %4,8 | %101,6 | 62 |
| Madenli Mahallesi | Evet | %62,5 | %37,5 | %89,9 | 89 |
| Mansurlu Mahallesi | Evet | %53,8 | %46,2 | %82,8 | 1.029 |
| Mazılık Mahallesi | Evet | %63,5 | %36,5 | %91,3 | 69 |
| Posyağbasan Mahallesi | Evet | %74,8 | %25,2 | %86,4 | 308 |
| Sinanpaşa Mahallesi | Evet | %53,5 | %46,5 | %86,5 | 1.084 |
| Topallı Mahallesi | Evet | %63,6 | %36,4 | %90,8 | 185 |
| Uzunkuyu Mahallesi | Hayır | %49,0 | %51,0 | %88,6 | 166 |
| Yetimli Mahallesi | Evet | %72,0 | %28,0 | %82,7 | 336 |
| Yüksekören Mahallesi | Evet | %57,5 | %42,5 | %95,2 | 84 |
İlgili sonuçlar