Ağrı Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ağrı Merkez sonuçlarında Evet %53,8 ile birinci, Hayır %46,2 ile ikinci; fark 7,6 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 2,6 puan üstünde. 124 mahalle ve köy arasından 89'unda Evet önde. Evet en güçlü Söğütlü Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Balıksu Köyü (%92,2). Katılım %74,0 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ağrı Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ağrı Merkez, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ağrı Merkez | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 32.718 | %53,8 | %43,1 | %51,2 | +2,6 |
| Hayır | 28.079 | %46,2 | %56,9 | %48,8 | −2,6 |
Ağrı Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 283 | 84.322 | 62.428 | %74,0 | 60.797 | 1.631 |
Ağrı Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| 100.yıl Mahallesi | Hayır | %35,9 | %64,1 | %72,7 | 7.273 |
| Abide Mahallesi | Evet | %57,2 | %42,8 | %77,1 | 6.139 |
| Ağılbaşı Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %85,4 | 41 |
| Ahmetbey Köyü | Evet | %78,4 | %21,6 | %77,6 | 116 |
| Akbulgur Köyü | Hayır | %45,6 | %54,4 | %75,2 | 105 |
| Akçay Köyü | Hayır | %25,6 | %74,4 | %65,7 | 67 |
| Alpaslan Mahallesi | Hayır | %49,6 | %50,4 | %75,3 | 2.470 |
| Anakaya Köyü | Evet | %69,4 | %30,6 | %84,1 | 132 |
| Arakonak Köyü | Evet | %85,6 | %14,4 | %75,2 | 129 |
| Aslangazi Köyü | Evet | %78,2 | %21,8 | %71,4 | 318 |
| Aşağı Pamuktaş Köyü | Hayır | %31,7 | %68,3 | %69,0 | 155 |
| Aşağıağadeve Köyü | Evet | %73,4 | %26,6 | %81,0 | 79 |
| Aşağıdürmeli Köyü | Evet | %75,6 | %24,4 | %77,4 | 62 |
| Aşağıkent Köyü | Evet | %50,9 | %49,1 | %59,8 | 97 |
| Aşağıküpkıran Mahallesi | Hayır | %39,7 | %60,3 | %74,6 | 915 |
| Aşağısaklıca Köyü | Evet | %57,0 | %43,0 | %62,7 | 204 |
| Aşağıyoldüzü Köyü | Evet | %67,4 | %32,6 | %85,5 | 152 |
| Aşkale Köyü | Evet | %53,6 | %46,4 | %74,9 | 680 |
| Badıllı Köyü | Evet | %94,8 | %5,2 | %78,7 | 244 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %58,5 | %41,5 | %76,4 | 1.516 |
| Balıksu Köyü | Hayır | %7,8 | %92,2 | %67,8 | 400 |
| Balkaynak Köyü | Evet | %58,1 | %41,9 | %74,2 | 62 |
| Ballıbostan Köyü | Evet | %66,1 | %33,9 | %63,5 | 691 |
| Baloluk Köyü | Evet | %68,9 | %31,1 | %86,8 | 529 |
| Başçavuş Köyü | Hayır | %43,8 | %56,3 | %69,6 | 92 |
| Başkent Köyü | Hayır | %18,4 | %81,6 | %75,7 | 103 |
| Beşbulak Köyü | Evet | %70,4 | %29,6 | %78,9 | 90 |
| Beşiktepe Köyü | Evet | %52,0 | %48,0 | %76,5 | 136 |
| Bezirhane Köyü | Hayır | %18,1 | %81,9 | %66,1 | 112 |
| Boztoprak Köyü | Evet | %60,5 | %39,5 | %63,8 | 279 |
| Bölükbaşı Köyü | Evet | %54,6 | %45,4 | %79,0 | 124 |
| Cumaçay Köyü | Evet | %60,7 | %39,3 | %65,9 | 232 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %55,3 | %44,7 | %71,2 | 2.792 |
| Çakıroba Köyü | Evet | %85,2 | %14,8 | %79,1 | 158 |
| Çamurlu Köyü | Evet | %72,5 | %27,5 | %72,1 | 244 |
| Çatalipaşa Köyü | Evet | %94,7 | %5,3 | %77,6 | 196 |
| Çayırköy | Evet | %68,3 | %31,7 | %85,3 | 75 |
| Çobanbeyi Köyü | Evet | %96,7 | %3,3 | %100,0 | 60 |
| Çukuralan Köyü | Hayır | %24,1 | %75,9 | %71,0 | 348 |
| Çukurçayır Köyü | Evet | %69,8 | %30,2 | %82,1 | 296 |
| Dedemaksut Köyü | Evet | %97,3 | %2,7 | %87,6 | 129 |
| Doğutepe Köyü | Hayır | %31,9 | %68,1 | %68,3 | 199 |
| Dönerdere Köyü | Hayır | %45,6 | %54,4 | %73,0 | 178 |
| Dumanlı Köyü | Evet | %72,2 | %27,8 | %83,6 | 67 |
| Eğribelen Köyü | Hayır | %43,5 | %56,5 | %79,3 | 246 |
| Eliaçık Köyü | Evet | %73,6 | %26,4 | %67,6 | 540 |
| Esenköy | Evet | %65,4 | %34,6 | %75,4 | 183 |
| Eskiharman Köyü | Evet | %58,0 | %42,0 | %69,5 | 357 |
| Fatih Mahallesi | Hayır | %47,7 | %52,3 | %70,1 | 5.482 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | Evet | %62,8 | %37,2 | %75,9 | 1.558 |
| Fırat Mahallesi | Evet | %56,2 | %43,8 | %75,1 | 11.391 |
| Gazi Mahallesi | Evet | %59,5 | %40,5 | %76,8 | 3.119 |
| Geçitalan Köyü | Evet | %54,5 | %45,5 | %73,8 | 195 |
| Gümüşyazı Köyü | Hayır | %48,3 | %51,7 | %69,2 | 224 |
| Güneysu Köyü | Evet | %63,6 | %36,4 | %69,4 | 49 |
| Güvendik Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %63,8 | 94 |
| Güvenli Köyü | Evet | %67,2 | %32,8 | %65,7 | 99 |
| Hacısefer Köyü | Hayır | %25,0 | %75,0 | %81,3 | 16 |
| Hanoba Köyü | Hayır | %29,8 | %70,2 | %82,5 | 57 |
| Hıdır Köyü | Evet | %81,5 | %18,5 | %79,5 | 156 |
| Hürriyet Mahallesi | Evet | %56,2 | %43,8 | %76,4 | 2.542 |
| Kalender Köyü | Hayır | %22,1 | %77,9 | %72,9 | 292 |
| Karasu Köyü | Evet | %70,4 | %29,6 | %72,6 | 525 |
| Kavacık Köyü | Hayır | %25,9 | %74,1 | %71,6 | 81 |
| Kavakköy | Hayır | %18,1 | %81,9 | %78,7 | 108 |
| Kayabey Köyü | Hayır | %44,2 | %55,8 | %69,0 | 203 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | Hayır | %50,0 | %50,0 | %73,8 | 4.394 |
| Kazlı Köyü | Evet | %50,5 | %49,5 | %74,2 | 287 |
| Kocataş Köyü | Evet | %65,0 | %35,0 | %43,8 | 48 |
| Koçbaşı Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %100,0 | 14 |
| Konuktepe Köyü | Evet | %92,2 | %7,8 | %92,8 | 83 |
| Kovancık Köyü | Hayır | %24,0 | %76,0 | %28,4 | 88 |
| Kumlugeçit Köyü | Evet | %66,9 | %33,1 | %78,0 | 164 |
| Kurtuluş Mahallesi | Hayır | %48,1 | %51,9 | %73,8 | 1.835 |
| Leylek Pınar Mahallesi | Evet | %51,3 | %48,7 | %75,1 | 1.708 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | Hayır | %33,2 | %66,8 | %69,0 | 3.560 |
| Mollaali Köyü | Evet | %69,6 | %30,4 | %76,7 | 60 |
| Mollaosman Köyü | Evet | %92,5 | %7,5 | %72,3 | 94 |
| Murat Köyü | Hayır | %24,3 | %75,7 | %67,3 | 400 |
| Murat Mahallesi | Evet | %53,8 | %46,2 | %73,7 | 2.146 |
| Murathan Köyü | Evet | %55,7 | %44,3 | %73,1 | 245 |
| Oğlaklı Köyü | Evet | %68,6 | %31,4 | %74,2 | 236 |
| Ortakent Köyü | Evet | %52,3 | %47,7 | %58,7 | 150 |
| Ortayokuş Köyü | Hayır | %32,8 | %67,2 | %49,8 | 273 |
| Otlubayır Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %102,3 | 43 |
| Ozanlar Köyü | Evet | %67,6 | %32,4 | %77,7 | 292 |
| Özbaşı Köyü | Evet | %78,9 | %21,1 | %80,9 | 47 |
| Özveren Köyü | Evet | %53,8 | %46,2 | %61,3 | 106 |
| Sabuncu Köyü | Evet | %86,2 | %13,8 | %82,9 | 35 |
| Sağırtaş Köyü | Evet | %88,0 | %12,0 | %72,5 | 69 |
| Sarıca Köyü | Evet | %92,6 | %7,4 | %77,7 | 179 |
| Sarıdoğan Köyü | Hayır | %41,1 | %58,9 | %72,5 | 102 |
| Sarıharman Köyü | Hayır | %22,9 | %77,1 | %31,3 | 112 |
| Sarıtaş Köyü | Evet | %95,0 | %5,0 | %90,9 | 22 |
| Sıtkıye Mahallesi | Evet | %59,2 | %40,8 | %74,5 | 3.384 |
| Soğan Eleşkirt Köyü | Evet | %78,6 | %21,4 | %76,6 | 94 |
| Soğancumaçay Köyü | Evet | %72,7 | %27,3 | %54,8 | 62 |
| Söğütlü Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %73,8 | 103 |
| Suçatağı Köyü | Evet | %82,2 | %17,8 | %85,4 | 198 |
| Taştekne Köyü | Evet | %58,3 | %41,7 | %71,4 | 273 |
| Taypınar Köyü | Evet | %70,6 | %29,4 | %60,7 | 28 |
| Tellisırt Köyü | Evet | %93,3 | %6,7 | %100,0 | 15 |
| Tezeren Köyü | Evet | %83,6 | %16,4 | %93,3 | 329 |
| Uçarkaya Köyü | Evet | %54,9 | %45,1 | %69,8 | 129 |
| Uzunveli Köyü | Hayır | %31,9 | %68,1 | %56,9 | 174 |
| Yakınca Köyü | Hayır | %32,3 | %67,7 | %72,4 | 561 |
| Yalnızkonak Köyü | Evet | %50,7 | %49,3 | %72,9 | 96 |
| Yavuz Mahallesi | Evet | %65,1 | %34,9 | %76,6 | 3.166 |
| Yaylaköy | Evet | %73,3 | %26,7 | %101,1 | 89 |
| Yazıcı Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %90,7 | 107 |
| Yazılı Köyü | Evet | %84,5 | %15,5 | %84,4 | 257 |
| Yığıntepe Köyü | Evet | %98,7 | %1,3 | %96,2 | 79 |
| Yolluyazı Köyü | Evet | %86,3 | %13,7 | %83,5 | 236 |
| Yolugüzel Köyü | Evet | %93,2 | %6,8 | %95,0 | 141 |
| Yoncalı Köyü | Evet | %65,9 | %34,1 | %78,9 | 289 |
| Yorgunsöğüt Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %105,9 | 17 |
| Yukarıağadeve Köyü | Hayır | %38,5 | %61,5 | %75,5 | 314 |
| Yukarıdürmeli Köyü | Evet | %75,8 | %24,2 | %61,1 | 54 |
| Yukarıküpkıran Köyü | Hayır | %36,6 | %63,4 | %64,4 | 691 |
| Yukarıpamuktaş Köyü | Hayır | %50,0 | %50,0 | %75,8 | 91 |
| Yukarısaklıca Köyü | Evet | %55,7 | %44,3 | %80,5 | 123 |
| Yukarıyoldüzü Köyü | Evet | %67,8 | %32,2 | %76,9 | 156 |
| Yurtpınar Köyü | Evet | %96,6 | %3,4 | %100,9 | 116 |
| Ziyaret Köyü | Evet | %80,6 | %19,4 | %87,1 | 155 |
İlgili sonuçlar