Tutak 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Tutak sonuçlarında Evet %56,5 ile birinci, Hayır %43,5 ile ikinci; fark 13,0 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 5,3 puan üstünde. 85 mahalle ve köy arasından 52'sinde Evet önde. Evet en güçlü Ahmetabat Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Sorguçlu Köyü (%90,8). Katılım %73,8 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tutak 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Tutak, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Tutak | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 7.022 | %56,5 | %43,1 | %51,2 | +5,3 |
| Hayır | 5.403 | %43,5 | %56,9 | %48,8 | −5,3 |
Tutak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 96 | 17.179 | 12.684 | %73,8 | 12.425 | 259 |
Tutak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adakent Köyü | Hayır | %15,9 | %84,1 | %84,7 | 98 |
| Ahmetabat Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %109,5 | 21 |
| Akyele Köyü | Evet | %96,0 | %4,0 | %84,1 | 334 |
| Alacahan Köyü | Evet | %93,8 | %6,3 | %94,4 | 18 |
| Aşağıkarahalit Köyü | Hayır | %22,0 | %78,0 | %62,9 | 175 |
| Aşağıkargalık Köyü | Hayır | %34,3 | %65,7 | %72,0 | 193 |
| Aşağıköşkköy | Hayır | %49,5 | %50,5 | %76,4 | 614 |
| Aşağıkülecik Köyü | Evet | %98,2 | %1,8 | %78,3 | 212 |
| Aşağıözdek Köyü | Hayır | %50,0 | %50,0 | %66,7 | 48 |
| Atabindi Köyü | Hayır | %48,6 | %51,4 | %79,3 | 188 |
| Ataköy | Evet | %97,3 | %2,7 | %75,3 | 198 |
| Azizler Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %113,3 | 15 |
| Bahçeköy | Hayır | %41,7 | %58,3 | %109,1 | 11 |
| Batmış Köyü | Evet | %84,0 | %16,0 | %67,1 | 158 |
| Bayındır Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %87,0 | 193 |
| Beydamarlı Köyü | Evet | %97,1 | %2,9 | %106,1 | 33 |
| Bintosun Köyü | Hayır | %38,3 | %61,7 | %69,1 | 518 |
| Bişi Köyü | Evet | %65,5 | %34,5 | %91,7 | 60 |
| Bolaşlı Köyü | Hayır | %50,0 | %50,0 | %73,3 | 86 |
| Bozkaş Köyü | Hayır | %44,3 | %55,7 | %75,7 | 152 |
| Bulutpınar Köyü | Hayır | %15,2 | %84,8 | %85,2 | 54 |
| Burnubulak Köyü | Hayır | %25,7 | %74,3 | %68,5 | 321 |
| Cami Mahallesi | Evet | %69,0 | %31,0 | %68,8 | 776 |
| Çelebaşı Köyü | Evet | %50,9 | %49,1 | %66,1 | 366 |
| Çırpılı Köyü | Evet | %71,4 | %28,6 | %79,1 | 254 |
| Çobanoba Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %80,9 | 110 |
| Çukurkonak Köyü | Hayır | %32,7 | %67,3 | %98,2 | 171 |
| Dağlıca Köyü | Hayır | %48,1 | %51,9 | %60,0 | 90 |
| Daldalık Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %73,2 | 112 |
| Damlakaya Köyü | Hayır | %44,0 | %56,0 | %72,8 | 184 |
| Dayıpınarı Köyü | Hayır | %27,5 | %72,5 | %69,4 | 134 |
| Dereköy | Evet | %100,0 | %0,0 | %108,3 | 36 |
| Dibelek Köyü | Hayır | %42,1 | %57,9 | %62,4 | 93 |
| Dikbıyık Köyü | Hayır | %34,0 | %66,0 | %67,9 | 287 |
| Dikme Köyü | Evet | %77,9 | %22,1 | %90,5 | 105 |
| Doğangün Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,4 | 35 |
| Dorukdibi Köyü | Hayır | %29,0 | %71,0 | %63,8 | 552 |
| Dönertaş Köyü | Evet | %54,8 | %45,2 | %61,5 | 309 |
| Döşkaya Köyü | Hayır | %11,5 | %88,5 | %73,1 | 186 |
| Ekincek Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %77,0 | 113 |
| Erdal Köyü | Hayır | %27,0 | %73,0 | %71,7 | 336 |
| Ergeçidi Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %116,7 | 12 |
| Esmer Köyü | Evet | %87,3 | %12,7 | %73,4 | 139 |
| Geçimli Köyü | Hayır | %19,4 | %80,6 | %68,4 | 212 |
| Gültepe Köyü | Evet | %95,8 | %4,2 | %79,0 | 62 |
| Güneşgören Köyü | Hayır | %47,8 | %52,2 | %65,1 | 289 |
| Hacıyusuf Köyü | Hayır | %19,5 | %80,5 | %70,3 | 316 |
| İkigözüm Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %86,0 | 43 |
| İpekkuşak Köyü | Evet | %96,7 | %3,3 | %100,7 | 152 |
| İsaabat Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %61,7 | 47 |
| Karaağaç Köyü | Hayır | %23,3 | %76,7 | %64,6 | 254 |
| Karacan Köyü | Hayır | %29,3 | %70,7 | %73,5 | 321 |
| Karahan Köyü | Evet | %60,5 | %39,5 | %90,3 | 134 |
| Karakuyu Köyü | Hayır | %15,6 | %84,4 | %82,1 | 39 |
| Karşıyaka Mahallesi | Evet | %58,7 | %41,3 | %75,6 | 385 |
| Kaşönü Köyü | Evet | %61,1 | %38,9 | %86,7 | 83 |
| Kesik Köyü | Evet | %90,6 | %9,4 | %88,9 | 36 |
| Kılıçgediği Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %83,8 | 74 |
| Mızrak Köyü | Evet | %93,8 | %6,2 | %91,5 | 71 |
| Mollahasan Köyü | Evet | %52,4 | %47,6 | %84,0 | 25 |
| Murat Mahallesi | Evet | %62,9 | %37,1 | %73,7 | 1.042 |
| Ocakbaşı Köyü | Hayır | %35,3 | %64,7 | %60,0 | 30 |
| Oğlaksuyu Köyü | Hayır | %36,6 | %63,4 | %57,3 | 689 |
| Ortayamaç Köyü | Hayır | %37,6 | %62,4 | %74,1 | 116 |
| Otluca Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %69,7 | 122 |
| Ozanpınar Köyü | Evet | %77,0 | %23,0 | %79,7 | 158 |
| Öndül Köyü | Evet | %92,9 | %7,1 | %76,9 | 91 |
| Palandöken Köyü | Evet | %54,9 | %45,1 | %76,7 | 206 |
| Pınar Mahallesi | Hayır | %45,7 | %54,3 | %70,8 | 764 |
| Sarıgöze Köyü | Evet | %70,9 | %29,1 | %67,3 | 226 |
| Sincan Köyü | Evet | %82,1 | %17,9 | %76,6 | 141 |
| Soğukpınar Köyü | Hayır | %17,9 | %82,1 | %72,3 | 354 |
| Sorguçlu Köyü | Hayır | %9,2 | %90,8 | %70,7 | 222 |
| Suvar Köyü | Evet | %82,2 | %17,8 | %82,9 | 111 |
| Şekerbulak Köyü | Evet | %51,4 | %48,6 | %97,2 | 36 |
| Taşbudak Köyü | Evet | %50,6 | %49,4 | %75,4 | 114 |
| Uzunöz Köyü | Evet | %83,5 | %16,5 | %94,4 | 285 |
| Yayıklı Köyü | Evet | %67,3 | %32,7 | %77,0 | 139 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %66,0 | %34,0 | %78,1 | 1.038 |
| Yenikent Köyü | Evet | %53,3 | %46,7 | %114,3 | 14 |
| Yeniköy | Evet | %92,8 | %7,2 | %98,7 | 75 |
| Yukarıkarahalit Köyü | Evet | %85,2 | %14,8 | %83,5 | 158 |
| Yukarıkargalık Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,4 | 91 |
| Yukarıköşk Köyü | Evet | %57,6 | %42,4 | %57,1 | 266 |
| Yukarıözdek Köyü | Evet | %82,9 | %17,1 | %72,9 | 48 |
İlgili sonuçlar